Една от критиките на неправителствения сектор обаче е свързана с възможността за обжалване на втора инстанция и дискусиите по темата.
Пред БНР Вера Стаевска от инициативата „Зелени закони“ акцентира върху достъпа до правосъдие на организациите, действащи в обществен интерес и заяви, че двуинстанционният достъп по света е норма.
„Тъй като имаше в пленарна зала дискусии как втората инстанция на обжалваемост реално обслужва „рекетиращите организации“. Ние искаме да кажем, че може би е имало през годините „рекетиращи организации“, които са използвали съда некоректно и реално порочно и престъпно, но това е работа на прокуратурата. Нашата работа е да защитим обществения интерес и това често, за съжаление, се случва през съда, когато ОВОС-ът не е добре направен.“
Според сега действащите норми обжалването става само на една инстанция.
„Една правна иновация на ГЕРБ, която беше приета 2017 година отново след много протести и дори след опит за президентско вето. Парламентарното мнозинство на ГЕРБ и ВМРО си я прокара. Проблемът е, че тя нарушава достъпа до правосъдие“, поясни Вера Стаевска в предаването „Преди всички“.
Според някои от депутатите, ако отпадне обжалването само на една инстанция, ще се стигне до забавянето на сериозни инвестиционни проекти, ключови за държавата.
„Ако става въпрос за големи проекти, в които обществото влага своята енергия, обществото трябва да знае, че това са проекти, по които всички сме се съгласили“, коментира Стаевска.
По думите ѝ срещу аргумента за забавянето и отрязването на втората инстанция може да застане друг – българското административно правосъдие е сред най-бързите в Европа.
„При старото положение преди 2017 г. също, когато беше задължителна втората инстанция. Реално ние позволихме тогава на миналото парламентарно мнозинство да съкрати достъпа ни до правосъдие“, подчерта Вера Стаевска.
„Нашето опасение е, че под етикета „национални обекти“, без никакви критерии към тези национални обекти, се прокарват някакви частни проекти с подкрепа от правителството. Няма прозрачност защо в един момент ни казват – това е национален обект, по него няма да се обясняваме. Реално правителството това ни казва.“
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Лондон е сред първите градове, които се индустриализират. За 100 години британската столица се превръща в един от най-големите градове в света. Интензивната индустриализация в комбинация с увеличаващия се брой на домакинствата, които се отопляват с изгаряне на дървесина, довеждат до силно замърсяване на атмосферния въздух. През 1952 г., заради..
" Много са поводите за притеснение , когато човек погледне към това как се управляват отпадъците в България. Сякаш има паралелна реалност ". Това каза пред БНР Евгения Ташева от екип "Нулеви отпадъци" в Екологичното сдружение "За Земята", която представи изводите от доклад, разкриващ слабостите и нуждата от реформа на управлението на битовите..
Най-мащабният филмов фестивал за екстремни спортове, планини и приключения в България предлага на публиката неповторим формат с усещане за истинска фестивална атмосфера в подножието на любимата ни Пирин планина – 5 дни, 75 филмови премиери от 39 държави, 16 презентации, срещи и дискусии с най-големите легенди със световни имена от света на планинарската..
29-ата световна конференция за климатичните промени започва днес в азербайджанската столица Баку. На форума се очакват около 100 световни лидери, а ключова тема ще бъдат финансите, свързани с климатичните промени и последствия. Около 50 хиляди правителствени представители, инвеститори и активисти ще се съберат на събитието, което вече е..
СЗО призова за прекратяване на зависимостта от изкопаемите горива и поставянето на здравето в центъра на всички климатични преговори, стратегии, политики и планове за действие. Само така ще бъдат спасени човешки животи и ще се гарантира здравословно бъдеще за бъдещите поколения, подчертават от организацията. Преди започването на 29-ата световна..
За трета поредна година Министерството на околната среда и водите и неговите регионални структури отбелязват 3 ноември като Международен ден на биосферните паркове и резервати, обявени по Програмата „Човекът и биосферата“ на ЮНЕСКО. Датата е избрана през 2021 г. с решение на Генералната конференция на ЮНЕСКО. Инициативата за честване..
Лиляна не задава въпроси на дъждосвирците, по-скоро ги слуша. Пита сама себе си какво е да прелиташ огромни разстояния, за да създадеш и отгледаш деца, а след това да се връщаш обратно към корените си. "Струва ми се огромна саможертва и огромен риск, много по-голям, отколкото ние, хората, имаме, за да отгледаме..
Обществото е заблудено за БДЖ, защото всеки чака частен превозвач да дойде с неговите хубави влакове и да предлага по-добра услуга. На..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
"Обсъжда се желанието на евроатлантическото мнозинство в НС да влезем по най-бързия начин в еврозоната. Скритата инфлация е много по-голяма от..