Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

С 30 на сто са се увеличили бежанците и мигрантите в България през 2021 година

Борислав Грозданов: Има ръст на подадените молби за закрила от бежанци

Капацитетът на центровете е запълнен малко над половината

Снимка: Николай Христов

Мигрантският поток към Европа през България и съседните страни - темата коментираме с Борислав Грозданов от Върховния комисариат на ООН за бежанците

„Данните от официалната статистика на Държавната агенция по бежанците има ръст от близо три пъти на подадените молби за закрила през 2021 година. Това се дължи на събитията в Афганистан, като половината от молбите са от Афганистан, една трета от Сирия, следват от Ирак, Пакистан, Мароко.

90 на сто от хората, получили статут на базата на тези молби са от Сирия, а едва 4 на сто от получилите одобрение са от Афганистан

По данни на Дирекция "Миграция" към края на миналата година капацитетът на центровете е запълнен малко над половината -  56 на сто, а центровете управлявани от Държавната агенция по бежанците са запълнени на около 48 сто от капацитета си - така че, да -  увеличение има", съобщи пред БНР Борислав Грозданов.

БГНЕС

Притокът на хора е по-голям след лятото до края на зимата, сочи статистиката, поясни той.

ООН предупреждава за предстояща хуманитарна криза заради събитията в Афганистан.

"Миналата година около 700 хиляди афганистанци са били разселени в собствената си държава, като 80 на сто са жени и деца. Тоест кризата си остава в тяхната държава.

Към момента Агенцията на ООН за бежанците не отчита масов приток на хора извън Афганистан, към съседни държави, но ситуацията остава все пак динамична", допълни Грозданов.

С 30 на сто са се увеличили бежанците и мигрантите в България през 2021 година", каза още той. 

У нас идват бежанци, които се наемат в сферата на ресторантьорството, в сферата на услугите, в аутсорсинг услуги, защото владеят различни и редки езици. Те полагат усилия да се интегрират, поясни още експертът.


Още по темата в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Израел не спира часовника от 7 октомври, докато не са върнати и телата на загиналите заложници

На Площада на заложниците в Тел Авив продължават да се стичат хора от всички краища на Израел. Има такива, които три денонощия не са го напускали. Еуфория! Безброй журналистически екипи правят предавания за първите дни на мира. На огромни екрани повтарят щастливите мигове на завръщането на освободените заложници, откъси от речта в Кнесета..

публикувано на 14.10.25 в 17:16
Д-р Сийка Кацарова

Сийка Кацарова: България е една от дестинациите с най-съвременна СПА инфраструктура

Д-р Сийка Кацарова е новоизбраният президент на Европейската СПА асоциация . Д-р Сийка Кацарова беше избрана за президент на Европейската СПА асоциация "Аз съм ветеран в тази организация. Работя като представител на Българския съюз по балнеология и СПА туризъм 18 години в екипа на Европейската СПА асоциация, като последните 9 години на..

публикувано на 14.10.25 в 14:18
Мартин Табаков

Мартин Табаков: Когато става въпрос за мир в Близкия изток, винаги съм песимист

"Когато става въпрос за мир в Близкия изток, винаги съм песимист , тъй като да говорим за  Близък изток и мир, това обикновено е оксиморон , вследствие, на което включително и тези много позитивни стъпки, които се предприеха през последните дни, най-малко видяхме формализирането им, мисля, че трябва да се слагат в контекста на някаква малко..

публикувано на 14.10.25 в 10:49
Йордан Божилов

Йордан Божилов: Самите палестинци трябва да се разграничат от "Хамас"

"Мисля, че днес е ден на надежда, че могат да бъдат решени едни от най-сериозните проблеми на съвременния международен свят , а именно - войната, която се води в Близкия изток между терористични групи и Израел. Това може да доведе до нормализиране на цялата обстановка в региона, а оттам и подобряване на ситуацията в света ". Това отбеляза пред БНР..

публикувано на 13.10.25 в 18:02
Любомир Каримански

Любомир Каримански: Нетните инвестиции за последните няколко месеца не са положителни

"Това, което  е най-сериозно в бюджета, е именно разходната част  и по-скоро това, че разходите влизат в едно такова увеличаване, което може да се сравни с принципа на снежната топка ". Това обясни пред БНР Любомир Каримански , член на Управителния съвет на Българската народна банка: "Колкото повече време минава, толкова повече тя се увеличава,..

публикувано на 13.10.25 в 17:02
Михаил Кръстев

Михаил Кръстев: Фискалната политика на България е сгрешена поне от пет години насам

"Категорично от доста години не виждаме воля за това да се пречупи негативният фискален тренд ". Това коментира пред БНР Михаил Кръстев , икономист от Съюза за стопанска инициатива: "Фискалната политика на България е сгрешена поне от пет години насам - от 2019 година, която беше последната нормална фискална година . Оттогава се взимат..

публикувано на 13.10.25 в 15:06
Стефан Софиянски

Стефан Софиянски: Проблемът в София е в липсата на добра комуникация между почистващите фирми и общината

" Не мога да кажа колко са зависими фирмите от политиците. Има очевидно неразбирателство ". Това каза пред БНР Стефан Софиянски , бивш кмет на София, във връзка с кризата с боклука в столичните райони "Люлин" и "Красно село": "Мисля, че проблемът е в липсата на добра комуникация между почистващите фирми и общината ", коментира Софиянски...

публикувано на 13.10.25 в 14:18