Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Емблематичен ли е случаят със складирани горива и химикали на Пристанище Бургас

Георги Стефанов, МОСВ: Имаме вече 17 наказателни процедури, на вратата чукат поне още 5-6

Превантивният контрол е най-слабата страна в българските реалности, смята началникът на политическия кабинет на екоминистъра

Пристанище Бургас
Снимка: БГНЕС

Опасни химикали са складирани на Пристанище Бургас в близост до жилищни райони, алармираха от „Демократична България“. От партията твърдят, че на Терминал 2А са изградени резервоари за сярна киселина с обща вместимост 50 000 тона, за течни горива с обща вместимост 5000 тона, резервоари за втечнен газ. 

„Говорим за резервоари със сярна киселина с вместимост 50 000 тона, говорим за 5 големи резервоара за течни горива 1 000 тона всеки, 5 000 тона общо и за зарядна станция за пропан бутан на метри от тези складове за опасни товари. Това нещо има данни, че не е минавало ОВОС навремето, когато е разрешавано", поясни лидерът на местната организация на „Да, България” и член на националното ръководство на партията Димитър Найденов.

Според него държавата и нейните органи са допуснали „да се складират в сърцето на града не един, не два, а три опасни товара, които отгоре на всичкото са в непосредствена близост един до друг“.

Портът се управлява от частен пристанищен оператор. От „Демократична България“ ще поискат проверка от Министерството на транспорта, МОСВ, МВР и „Морска администрация“

Депутатът от ДБ Ивайло Мирчев отправи питане до четирима министри за складирането на няколко вида химикали на пристанище „Бургас“ в близост до жилищни райони отправи.

„Те се намират прекалено близо един от друг, като на практика са в близост до градската част на БургасСкладираните товари са опасни и могат да предизвикат екологична катастрофа в случай на авария“, посочва Мирчев в сигнала до министрите на екологията, транспорта, финансите и на вътрешните работи. 

Хората не трябва да се притесняват, но трябва да знаят, че всяка подобна инсталация носи съответния риск от подобно развитие, заяви пред БНР Георги Стефанов, началник на политическия кабинет на вицепремиера по климатичните политики и екоминистър Борислав Сандов.

Не е нетипично там да има подобни съоръжения, горива и опасни вещества от десетилетия, допълни той.

Превантивният контрол трябва да предотвратява потенциални рискове. Това е най-слабата страна в българските реалности, коментира Георги Стефанов.

В регионалните екоинспекции „всичко се движи по много рестриктивна законодателна рамка, много ясна, много изискваща“, категоричен е той.

„Капацитетът на хората е различен. Дълги години е имало хора, които са си вършили работата, но са били притискани по определени поръчки, по определени теми да допускат нарушения от горе надолу.“

Според Георги Стефанов „сме в заварена ситуация на подобни, изключително много случаи по редица теми“. Той визира неразплетени случаи, които по думите му са „десетки, стотици, вероятно и хиляди из цялата страна“ и ги определи като голямо предизвикателство.

По Черноморието Стефанов вижда лоши практики „може би с 20-годишна предистория, с различни емблематични случаи“.

Георги Стефанов е на мнение, че „политическата воля за спазването на законодателството като цяло е бил големият дефицит“.

Знаете българската поговорка, че законът е „врата в полето“ и всеки може или да мине през него, или да го заобиколи.“

В сектор околна среда са едни от най-големите предизвикателства и проблеми, изтъкна той.

„Именно затова имаме вече 17 наказателни процедури и на вратата чукат поне още 5-6, което означава тенденциозно подценяване на темата, тенденциозно неспазване на законодателството, пропуснати 20 години напредък от гледна точка на глобални и европейски политики. Случаи като Алепу, Кресна, застрояване, Пирин… От всяка община или област изскачат такива дежа вю случаи. 20 години не е намерено крайно решение.“

Стефанов прогнозира, че вероятно ще ни отнеме още едно десетилетие, за да наваксаме пропуснатите за последните 10 години цели.

Повече по темата чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Трима са арестувани при акцията срещу разпространението на вейпове с наркотици в София

При полицейската акция в София преди ден срещу разпространението на наркотици и вейпове, съдържащи забранени вещества, са били задържани трима души и иззети над хиляда различни продукти, съобщиха от вътрешното министерство.  Двама от задържаните са се опитали да изпратят чрез куриерска компания до крайни получатели в цялата страна 32 кутии,..

публикувано на 05.02.25 в 12:49
Наталия Делионова

Зов за помощ: Майка на три деца от Монтана се бори с тежко онкологично заболяване

Майка на три деца от Монтана се бори с тежко онкологично заболяване. Музикалната педагожка Наталия Делионова започна лечение в турска клиника. В Монтана се правят благотворителни инициативи за набиране на средства. " Моята болест започна много неочаквано – една болка в гърба, която не преминаваше. Не очаквах да се стигне до такива тежки..

публикувано на 05.02.25 в 12:45
Ученици от Професионалната гимназия по техника и технологии в Смолян поставиха днес цветя на пешеходна пътека в града - 18 ноември 2024 г.

С над 500 са намалели учениците в Смолянска област за последните 5 г.

С над 500 са намалели учениците в Смолянска област за последните пет години. През 2020 г. общо учениците в 10-те общини на Смолянска област са били 9119, а в момента са 8564. Всяка година учениците намаляват средно с по 100. Причините са механичната миграция към вътрешността на страната и чужбина и застаряващото население, тъй като основно жителите..

публикувано на 05.02.25 в 12:33

След сутрешния скандал – физически сблъсък между Костадинов и Мирчев в НС

Физически сблъсък между депутатите Костадин Костадинов и Ивайло Мирчев от ПП-ДБ по време на дебата по предложения от "Възраждане" законопроект за регистрация на чуждестранните агенти наложи второ прекъсване на заседанието на парламента за днес. Повод за сблъсъка станаха взаимни обвинения за финансиране от американска и руска страна...

публикувано на 05.02.25 в 12:25
Асен Василев

Асен Василев: Това не е обедняване, бизнесът и домакинствата имат 134 млрд. лв. в банките

От "Продължаваме промяната" потвърдиха подкрепата си за проектобюджет, който би дал възможност за въвеждане на еврото.  Бившият финансов министър Асен Василев отново посочи, че за да я дадат, проектобюджетът трябва да е с дефицит от 3 процента, а разходите в него  - 40 на сто от брутния вътрешен продукт. Василев цитира данни на БНБ за спестяванията на..

публикувано на 05.02.25 в 12:22
Димо Алексиев

Димо Алексиев отива на съд за шофиране след употреба на алкохол

Актьорът Димо Алексиев отива на съд за шофиране след употреба на алкохол. Обвинителният акт срещу 42-годишния актьор е внесен в Софийския районен съд, който трябва да насрочи разпоредително заседание по делото. Алексиев, който прекара два месеца в ареста, ще отговаря за това, че на 12 ноември 2024 година е шофирал с 1,68 промила алкохол..

публикувано на 05.02.25 в 11:55

Йорданка Динева: Не трябва да допускаме разпокъсване на териториите на природен парк "Сините камъни"

"Екосистемите нямат ясни граници . Самият подход да се изваждат парчета от сърцевината на защитена територия не е правилен. Не трябва да допускаме разпокъсване на териториите на природен парк "Сините камъни" .  За това алармира пред БНР Йорданка Динева от Фондация "Биоразнообразие". Гергина Даскалова: С икономически интереси в "Сините..

публикувано на 05.02.25 в 11:52