Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Културният център "Българика" в Чикаго отбелязва 7 години от дейността си

“Българика” - едно от българските островчета в милионния град

Снимката е илюстративна
Снимка: Архив, българска общност в Чикаго

В предградията на Чикаго има 4 български културни центрове. И всички те си прилича с това, че когато пристъпиш прага им  забравяш, че България е от другата страна на океана.

Тук хората създават България такава, каквато искат да бъде и търсят други за да я споделят заедно. Тук се правят  делови срещи или избори, празнуват се рождени дни, прожектират се филми, подреждат се художествени изложби и се вият нашенски хора.

Въпреки пандемията център “Българика” отбелязват  7 години от своето съществуване.

„Всичко започна съвсем случайно. Идеята беше група от хора, които са играли в предишни танцови състави да се съберем и да продължим да играем някъде“, разказа Петър Георгиев, ръководител и основател на танцова школа и впоследствие център “Българика”.

„Първата година беше така доста лежерна. Малък брой хора. Нямахме много ангажименти. Бяхме щастливи. Но се появи много интересна учителка. И ние решихме тогава да продължим да правим това, което правим, но сред повече хора и стартирахме няколко класове за начинаещи. Впоследствие се присъединиха още доста интересни преподаватели…И така започна всичко.  В началото мислех ,че е много лесно да събудим българина. Но се оказа, че не е чак толкоз лесно. Освен народните танци, ние стартирахме много други програми". 

Даниела Вълканова, която работи във в-к “Българена” прави интервю с Петър за центъра:

„Много ми допадна начина по-който разсъждава да се запазят българските традиции, позитивното в хората,как да бъдем по единни, по сплотени, като едно семейство, което реално сега показва резултат, защото „Българика“ е започнала като 5-6 човека организация, танцова школа дори, а сега вече говорим за стотици…дори хиляди хора, които са част от центъра."

Оля Вучева е от 4 години в “Българика”:

„Инструкторите, Петър са нашето семейство. Нашият център, който правим по-добър всичко заедно“, каза Вучева.

В центъра нямат нужда от голяма реклама. Хората идват с удоволствие и с нетърпение чакат да отминат ограниченията свързани с пандемията.

Николай Шопов е в Борда на директорите и уточнява какво още са правили:

„В Клуба има танци всяка вечер от понеделник до четвъртък по 2 класа. Това са 8 класа на седмица, имаме и 2 детски класа по народни танци. Отделно имаме и клас по фитнес ,планираме да възстановим класовете си по йога и салца. Провеждаме също и уроци по рисуване, изложби…


Имат и художествена галерия - “Багрена”, на която Шопов е домакин.

„След 7 години си представям центъра така, както преди 7 години си представях нещата. Нямам много добра представа как ще се развием, защото при нас нещата са много стихийни.  Ако ни се изгуби духа, няма смисъл да продължаваме. С тия хора, в това помещение ние носим някакъв дух. Когато този дух изчезне се обезсмисля

Ако след 7 години продължава да ги има и българите в района на Чикаго, със сигурност и  “Българика” ще бъде едно от българските островчета в милионния град“, пожела си Петър Георгиев.

Още по тематав звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Пламен Митев

Проф. Пламен Митев: Апостолът е роден през 1840 г., не през 1837 г.

"Последните няколко години имахме шанса да открием нови документални свидетелства за живота и делото на  Апостола  в османския архив в Истанбул". Това каза пред БНР историкът  проф. Пламен Митев , специалист по история на Българското възраждане, който се включва в тържествената програма за честването на 188 годишнината от рождението на..

публикувано на 18.07.25 в 14:32
Мирослав Цеков

Мирослав Цеков: Най-вероятно дискусията за избор на омбдудсман ще бъде политизирана

"За съжаление, най-вероятно дискусията за избор на нов омбдудсман ще бъде политизирана . Надявам се да не стане така, защото институцията на омбудсман на първо място е граждански защитник ". Това каза пред БНР Мирослав Цеков от Форум "Гражданско участие", една от неправителствените организации, която проведе дискусия за представяне на кандидатите..

публикувано на 18.07.25 в 12:06
Зинаида Златанова

Зинаида Златанова: Очаква се кохезионната политика в ЕС да намалее

"Предстоят много тежки и дълги преговори по бюджета на ЕС и в момента предложението, което Европейската комисия направи наистина, предизвиква много сериозно всички европейски политици да го коментират заради няколко неща". Това заяви пред БНР бившият ръководител на ЕК в България и бивш правосъден министър  Зинаида Златанова : "Държавите, нетни..

публикувано на 18.07.25 в 10:15

Лъчезар Богданов: С митата Тръмп иска да създаде повече възможности за американската индустрия

"Допълнителните ответни мита на стоки от страна на Европейския съюз са опит да се вкара администрацията на президента Тръмп в някакви преговори, които традиционно се водят в такава ситуация, тоест  да се анализира цялостно търговията между двата пазара , индустрия по индустрия, продукт по продукт,  някакъв вид сделка на базата на взаимни отстъпки "...

публикувано на 16.07.25 в 17:05
Кметът на Благоевград Методи Байкушев

Методи Байкушев, кмет на Благоевград: Страхът да оставим за страхливите

Общините се оказаха най-големите инвеститори у нас . Хиляди проекти се изпълняват от бизнеса, който пък осигурява работа на много хора. Логично е при усвояването на този милиарден ресурс държавата и обществото да следят за злоупотреби.  Сигнали към институциите и медиите са подавани за много общини. Кметовете, които се разследват, обаче, се броят..

публикувано на 16.07.25 в 14:46

Отново официално не беше предадена документацията за парк "Врана“

Днес в 11 часа трябваше да има среща между областния управител на София Стефан Арсов и представители на Столичната община, за да бъде официално предадена документацията на парк "Врана“ и ключовете от двата входа. На 7 юли кметът Васил Терзиев предупреди областната управа, че след 10 юли затваря врати за посетители парк "Врана" и спира движението..

публикувано на 16.07.25 в 12:41
Владимир Тодоров

Владимир Тодоров: Спирането в аварийната лента предвижда три вида санкции

" Спирането в аварийната лента предвижда три вида санкции  - предвижда много висока имуществена  глоба от 1000 лева , отнемане на книжката за три месеца, отнемане на контролни точки". Това каза пред БНР Владимир Тодоров от Асоциацията на пострадалите при катастрофи: "Това превъзбудено обяснение, че започват да получават глоби, не е така, защото..

публикувано на 16.07.25 в 11:57