Докъде стигна Националното проучване за нивата на радон в сгради и има ли вече изготвeна радонова карта на България.
Облъчването на човека от радон е предимно в жилища. Нивата на радон се изменят непрекъснато, както през денонощието, така и през различните сезони. През зимата постъпването на радон в жилищата е около 4 пъти по-интензивно в сравнение с лятото. При често отваряне на врати и прозорци концентрацията на радона спада до тази във външния въздух. През зимния сезон, когато помещенията се проветряват по-рядко и прозорците са уплътнени, е възможно да се регистрират завишени стойности.
Да припомним, че през 2011 г. НЦРРЗ започна пилотно проучване на нивата на радон в училищни сгради и детски градини по Национален план за действие по околна среда-здраве, където са проверени 7 детски градини и 8 училища от район Кремиковци. По същата програма са предвидени измервания на 302 броя детски градини и училища в столицата през 2012 г.
От септември 2011 г. Националният център по радиобиология и радиационна защита започна дългосрочно проучване на нивата на радон в жилищни сгради в 4 области на страната - София-град, София област, Варна област и Пловдив област, което ще приключат в края на 2012 г. Проучването се извършва със съдействието на Международната агенция по атомна енергия.
"Имаме определени успехи. България присъства от няколко години на европейската карта на естествените радионуклеиди на базата на нашите проучвания.
Имаме готови 4 детайлни областни радонови карти. Ямболското проучване е един от тези елементи. Много е важно хората да съдействат, да са наясно, че това е от полза и поставянето на детектори за измерване количествата на радон в семейни жилища не крие никакъв риск за тях", каза още доц. Джунова.
Тя припомни, че при новото строителство има нормативна база относно този проблем.
"Регионалната здравна инспекция е тази, която предоставя на желаещите да получат детектор за измерване на радона. каза пред БНР доц. Кремена Иванова, ръководител на лаборатория в радиобиологичния център към Министерство на здравеопазването.
"Имаме радонова карта на България от 2017, но с малък брой измервания - тя е 10 на 10 км. Тя е включена в Европейския атлас. Всеки човек може да влезе и детайлно да си погледне населеното място. Но 10/10 км. е голям квадрант и с много по-малък брой детектори, ние приключихме това национално проучване през 2017 година.
Затова сега правим поетапно проучване на Ямбол, имаме и договореност за още една област. Предстои договорка със съответното РЗИ.
Детекторът измерва средногодишната концентрация на радон в дома и затова престоява една година там. Тази концентрация е важна, защото за нея имаме референтни нива", поясни доц. Иванова.
По думите и целта на радоновата карта е да очертае регионите, където има вероятност да бъдат засечени високи нива на радон. Тогава хората ще знаят дали има предвидени мерки за намаляването на нивата от радон при закупуването на дадено жилище.
"Хората трябва да знаят и да поискат измерване на нивата на радон. Начините не са трудни - и за измерване, и за коригиране на нивата на радон с лесни мерки. Запитването е към РЗИ по места. Проучването е безвредно и безплатно през РЗИ", каза още доц. Иванова.
Имаме и Национална програма за намаляване въздействието на радон в сгради върху здравето на българското население 2013 – 2017 г.
Още по темата в звуковите файлове.
Върховният касационен съд сложи точка на делото за тежката катастрофа от лятото на 2022 година, в която на столичния булевард "Черни връх" загинаха две млади жени. Магистратите потвърдиха 20-те години затвор, на които футболистът Георги Семерджиев беше осъден първо от Софийския градски, а след това и от Софийския апелативен съд. Върховните съдии..
"Не съм притеснен. Чувствам се подготвен. Каквото стане, не е краят на света ", каза пред БНР един от зрелостниците минути преди началото на матурата по български език и литература , която се провежда днес. Учениците пишат по вариант 4, който беше изтеглен тази сутрин в просветното министерство . " Готова съм на всякаква тема, която се падне ",..
Светът познава Димитър Маринов като великолепен актьор, станал популярен с филма "Зелена книга", удостоен с Оскар от филмовата академия на САЩ. Но не са много хората, които знаят, че той е и музикант, изразяващ душата си чрез цигулката и китарата. Филмът „Зелена книга“ с извънредна прожекция на „София филм фест на брега“ Преди броени дни..
Как изглежда животът на глухите деца, след като им бъде поставен кохлеарен имплант и започнат да опознават света на звуците? За историята на Венци и вълнуващия и труден път, по който е минало семейството му и той, от бебе до дипломирането му в Класическата гимназия в София, разказват родителите му пред журналиста Елена Бейкова. Зелен..
На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София. "Образователната ни система не дава интересни възможности на учениците да се развиват извън учебната програма". Учениците и учителите препускат… Министър Вълчев: Най-трудно е в 6. и 7. клас Чакмаков..
След влизането в ЕС България преживява промени, множество кризи и реформи. Все още спорим обаче дали членството ни отваря възможности за развитие, работа и образование. България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме? Как се промени страната ни, след като избрахме демократичния път на развитие? България,..
Когато България се присъедини към еврозоната и имаме монети с българска национална страна, на тази от 2 евро, от която ще ни гледа светлият образ на отец Паисий, на гурта (кант на монетата) ще бъде изписано: "БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ" с главни букви . Този надпис е бил използван върху монетите ни между 1882 и 1943 г. В специалното интервю за БНР..
Правителството отпуска 9,5 милиона лева на "Български пощи", за да може дружеството да се подготви технически за въвеждане на еврото във връзка с..
Днес - 21.05, Димитър Воев – една от най-ярките, загадъчни и провокативни фигури на българската алтернативна музикална сцена от края на 80-те и..