„Вижте какво се случи в Либия, Сирия, Афганистан, Ирак, по чудо не беше въвлечен Иран във военни действия, включително тук на Балканите – едно голямо разочарование на Русия, когато не се вслушаха в нейния глас да се намери по-меко решение за Югославия, независимо от геноцида.“
Ясно е, че тази военна операция е мащабна война. Ясни са основните тактически цели. Въпросът е каква стратегия преследват тези действия, коментира Тодоров във връзка с военните действия в Украйна.
След неутрализирането по въздух, сухопътната операция е доста сложна задача, допълни той.
Руската армия плати с горчиви уроци в Чечения, припомни Валерий Тодоров.
„Война в градски условия е много тежко изпитание и за най-опитната армия.“
Ако има сухопътна операция, тя ще засегне районите с етнически българи, подчерта Тодоров.
„България не може да стои безучастна, трябва да поиска гаранции, че максимално ще бъде защитено гражданското население. Ние трябва да договорим коридори за евакуация на това население.“
Много от украинците, които са патриоти и обичат тази държава, говорят руски. Украинският език се налага дори агресивно през последните години, отбеляза в анализа си Валерий Тодоров. По думите му „тази държава спокойно може да се развива като двуезична“.
Журналистът проследи изострянето на чувствителността на източните области след Майдана и проявите на национализъм след 2014 г.
Фокусирането върху личността на Путин изигра лоша роля, смята Валерий Тодоров. Според него в момента има „много силна, категорична, решителна, еднолична власт“.
„Това не е ранният Владимир Путин, когото аз познавам. Това е един друг човек, около него има друго обкръжение. Това е екип от хора, чиято воля изразява Владимир Путин. Различни тенденции има в руското общество. Има и по-остри нагласи от тази, която в момента наблюдаваме.“
„Около него останаха най-твърдите, които безпрекословно споделят неговите виждания“, допълни той.
Валерий Тодоров определи като друга грешка „унизителните интонации, с които се разговаря с Русия“.
„Изведнъж се оказа, че натискът в пъти превъзхожда диалога и нямаше как това да не доведе до усещането за обсадената крепост.“
Последните години са повратен момент във военната доктрина на Русия, подчерта Тодоров и добави, че има и обществено мнение, което не подкрепя тази милитализираща се линия на руската политика.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Върховният касационен съд сложи точка на делото за тежката катастрофа от лятото на 2022 година, в която на столичния булевард "Черни връх" загинаха две млади жени. Магистратите потвърдиха 20-те години затвор, на които футболистът Георги Семерджиев беше осъден първо от Софийския градски, а след това и от Софийския апелативен съд. Върховните съдии..
"Не съм притеснен. Чувствам се подготвен. Каквото стане, не е краят на света ", каза пред БНР един от зрелостниците минути преди началото на матурата по български език и литература , която се провежда днес. Учениците пишат по вариант 4, който беше изтеглен тази сутрин в просветното министерство . " Готова съм на всякаква тема, която се падне ",..
Светът познава Димитър Маринов като великолепен актьор, станал популярен с филма "Зелена книга", удостоен с Оскар от филмовата академия на САЩ. Но не са много хората, които знаят, че той е и музикант, изразяващ душата си чрез цигулката и китарата. Филмът „Зелена книга“ с извънредна прожекция на „София филм фест на брега“ Преди броени дни..
Как изглежда животът на глухите деца, след като им бъде поставен кохлеарен имплант и започнат да опознават света на звуците? За историята на Венци и вълнуващия и труден път, по който е минало семейството му и той, от бебе до дипломирането му в Класическата гимназия в София, разказват родителите му пред журналиста Елена Бейкова. Зелен..
На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София. "Образователната ни система не дава интересни възможности на учениците да се развиват извън учебната програма". Учениците и учителите препускат… Министър Вълчев: Най-трудно е в 6. и 7. клас Чакмаков..
След влизането в ЕС България преживява промени, множество кризи и реформи. Все още спорим обаче дали членството ни отваря възможности за развитие, работа и образование. България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме? Как се промени страната ни, след като избрахме демократичния път на развитие? България,..
Когато България се присъедини към еврозоната и имаме монети с българска национална страна, на тази от 2 евро, от която ще ни гледа светлият образ на отец Паисий, на гурта (кант на монетата) ще бъде изписано: "БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ" с главни букви . Този надпис е бил използван върху монетите ни между 1882 и 1943 г. В специалното интервю за БНР..
Правителството отпуска 9,5 милиона лева на "Български пощи", за да може дружеството да се подготви технически за въвеждане на еврото във връзка с..
Днес - 21.05, Димитър Воев – една от най-ярките, загадъчни и провокативни фигури на българската алтернативна музикална сцена от края на 80-те и..