Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вълна от съпричастност на българи към бягащите от войната в Украйна

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Вълна от съпричастност на българи, които предлагат домовете си за бягащите от войната в Украйна.

Центърът на бесарабските българи в България се обърна публично през социалните медии тези дни с призив към хората, които имат възможност, да предоставят място за живеене на идващите към България българи от Украйна и техните семейства.

„За няколко часа от първото си съобщение се обадиха десетки хора“, написаха от центъра.

Всички до един имат един мотив да предоставят кой вила, кой къща, кой апартамент.

„Това са наши сънародници в беда. А на хората в беда трябва да се помага“, категоричен е Валентин Петров.  

Севда Филипова казва, че е съпричастна към каузата за помощ, защото познава много приятелки с корени в Украйна.  

Петър Георгиев помага, защото има хора и с българско гражданство. Те същото бягат от войната, по думите му. 

 Работа е нещото, което Дарина Ангелова пък може да предложи на хората, които бягат от войната. 

На един въпрос всички те дадоха единодушен отговор:

„Заради ситуацията в Украйна, която върна стотици наши сънародници в България, страната ни вече трябва да преосмисли политиките си за българите в чужбина“.

"Поканила съм всички, които търсят подслон в България, но да ви кажа, никой не иска просто така да си напуска родината си...", коментира пред БНР Алла Георгиева,  българо-украинска художничка. Тя има близки и приятели в градовете, където се провеждат военните действия в Украйна.

"Брат ми е програмист и затова остана в Украйна. Той е нужен там на родината си. Но всички те, цялотото му семейство преживяха голям ужас...Сега дечицата спят по метрото, сърцто ми спира, като гледам какво става.

Първите дни надеждата ми се срути много бързо. Особено при нападанението над Харков. Там действат и диверсионни групи, които са внедрени преди това...

Сега гледам колко голям отпор дават въоръжените сили на Украйна, при Харков бяха спрени руските колони, това малко ми дава малка надежда...", разказа още пред БНР Алла Георгиева.

Още по темата в звуковите файлове.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Пламен Пеев

Животът като кратка история, надраскана на салфетката на ежедневието

Поетичната книга на Пламен Пеев "Кратки истории" ще бъде представена на 14 април от 18.00 ч. в Гьоте институт. В стихосбирката са включени творби от 40-годишен период. "Една книга за разстоянията в живота ми, приближаването да някои истини в живота, изричането им на глас. Разказването на истории е част от нашето ежедневие. Когато имаме..

публикувано на 09.04.25 в 12:08
 Шенел Сюлейманова

Шенел Сюлейманова за живота си в Белгия и сърцето в България

В "Родина зад граница" ви срещаме с една млада българка от Северна България - Шенел Сюлейманова , която е влюбена в биологията и преди 12 години тръгва от малкия крайдунавски град Никопол към Брюксел, с амбицията да продължи образованието си в Медицински университет в Белгия и да стане фармацевт. Пътят към реализиране на мечтата е дълъг и труден,..

публикувано на 08.04.25 в 12:10
Кристина Константинова

Кристина Константинова - едно сърце, отдадено на книгите!

Как тупти едно сърце, отдадено на книгите и техния свят? - Отговорът следва в рубриката "Горещи сърца".  Гостуваме в първата у нас кафе - книжарница с благотворителна кауза, която се намира във Враца. Там ни посреща Кристина Константинова. Тя е на 39 години и чете от петгодишна.  Във Враца отвори първата по рода си у нас кафе-книжарница..

публикувано на 08.04.25 в 11:49
Национална библиотека

Кирилицата - преграда срещу културната асимилация

На 6 април 885 г. във Велехрад приключва жизненият път на Свети Методий . Методий заедно с брат си Свети Константин-Кирил създават глаголицата и правят най-важните преводи на християнските богословски книги.  В навечерието на успението на Свети Методий в Националната библиотека "Св.Св. Кирил и Методий" бяха открити две изложби, посветени на..

публикувано на 06.04.25 в 11:47
Едно от изображенията в изложбата на Guerrilla Girls в София

Знам, чух, видях. Изкуството на непослушанието

"Изкуството да си непослушна" e изкуство на жената боец, но и изкуство на акцията, провокацията, критиката, пърформанса, лекцията и научното проучване. Със смях и разум – така от 40 години жените в американския артистичен колектив Guerrilla Girls отстояват мястото на жените в съвременното изкуство. Емблематично..

публикувано на 05.04.25 в 18:09

Поп(не)културните измерения на българската политика

Ако на фокус в парламента днес е външната политика, то в последно време някои екзотични въпроси се прокрадват в депутатските глави. Кръв или кърма да се лее в Народното събрание бе само едно от многото им скорошни умотворения. През годините късметлиите в тиража с числа до 240 блестят с култура на килограм – от идеи за модна..

публикувано на 02.04.25 в 16:56
проф. Величко Минеков

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков , един от най-популярните български скулптори.  Идеята е на Дружеството на пазарджишките художници, подкрепена от гражданска подписка и единодушно приета от местния общински съвет. Всеки, посещавал Пазарджик знае, че  емблемата на града е сградата на Старата поща, известна сред..

публикувано на 01.04.25 в 07:10