Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вълна от съпричастност на българи към бягащите от войната в Украйна

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Вълна от съпричастност на българи, които предлагат домовете си за бягащите от войната в Украйна.

Центърът на бесарабските българи в България се обърна публично през социалните медии тези дни с призив към хората, които имат възможност, да предоставят място за живеене на идващите към България българи от Украйна и техните семейства.

„За няколко часа от първото си съобщение се обадиха десетки хора“, написаха от центъра.

Всички до един имат един мотив да предоставят кой вила, кой къща, кой апартамент.

„Това са наши сънародници в беда. А на хората в беда трябва да се помага“, категоричен е Валентин Петров.  

Севда Филипова казва, че е съпричастна към каузата за помощ, защото познава много приятелки с корени в Украйна.  

Петър Георгиев помага, защото има хора и с българско гражданство. Те същото бягат от войната, по думите му. 

 Работа е нещото, което Дарина Ангелова пък може да предложи на хората, които бягат от войната. 

На един въпрос всички те дадоха единодушен отговор:

„Заради ситуацията в Украйна, която върна стотици наши сънародници в България, страната ни вече трябва да преосмисли политиките си за българите в чужбина“.

"Поканила съм всички, които търсят подслон в България, но да ви кажа, никой не иска просто така да си напуска родината си...", коментира пред БНР Алла Георгиева,  българо-украинска художничка. Тя има близки и приятели в градовете, където се провеждат военните действия в Украйна.

"Брат ми е програмист и затова остана в Украйна. Той е нужен там на родината си. Но всички те, цялотото му семейство преживяха голям ужас...Сега дечицата спят по метрото, сърцто ми спира, като гледам какво става.

Първите дни надеждата ми се срути много бързо. Особено при нападанението над Харков. Там действат и диверсионни групи, които са внедрени преди това...

Сега гледам колко голям отпор дават въоръжените сили на Украйна, при Харков бяха спрени руските колони, това малко ми дава малка надежда...", разказа още пред БНР Алла Георгиева.

Още по темата в звуковите файлове.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Анна Малешкова

Поредицата "Бесарабски хроники" с нов том - "Следа в историята"

Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии.  Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Момчил Искренов: Кафето е ритуал, културата и удоволствието за сетивата

Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16

Ротари клуб интернешънъл помага на децата с онкологични заболявания

Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..

публикувано на 02.02.25 в 06:02
Георги Лушнарев - народен певец

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево.  Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..

публикувано на 02.02.25 в 04:48
Красимир Мартинов

"Радио България" на БНР с подкаст за православните ни общини зад граница

От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..

публикувано на 02.02.25 в 04:38