"Сега вече се знае, че глаукомна увреда може да настъпи и при т.нар. нормални стойности на вътреочното налягане. Това показва, че има и много други фактори, които влияят на развитието на глаукомата.
При всички случаи основният риск за развитие и прогресиране на болестта все пак остават повишените стойности на вътреочното налягане", поясни офталмологът.
По думите му пациентите рядко разбират, че имат заболяването. Като глаукомата има редица форми. Глаукомата може да се развие и при тинейджъри и млади хора, и при над 75 годишна възраст.
"Това е тихият крадец на зрение, защото няма симптоми. Тя се диагностицира при случаен преглед, когато една голяма част от тяхното периферно зрение е вече загубено. Затова е важен ранен скринг", посочи д-р Даков от Очната клиника на Александровска болница.
"Основен рисков фактор е все пак възрастта и стойността на въртеочното налягане, както и наследственият фактор, също и някои заболявания като такива на щитовидната жлеза.
Лечението е с различни видове капки, лазерно лечение или хирургия", отбеляза специалистът.
Д-р Даков обобщи, че единственият все още начин за повлияване на заболяването е намаляването на стойностите на вътреочното налягане. И всички терапевтични методи са насочени именно в тази посока.
По повод Световната седмица за превенция на глаукомата, от 7 до 14 март 2022 г., в Очните кабинети на ДКЦ ,,Александровска” (вход откъм бул. „Пенчо Славейков”, до бариерите), в делничните дни от 14.00 до 17.00ч., ще се провеждат безплатни консултативни прегледи за глаукома. Направление по здравна каса не се изисква.
Записването е на тел.: 02/9230 415, всеки делничен ден от 9.00 до 13.30ч.
Прегледът при специалист е огромна важност, както и редовното проследяване на развитието на болестта, каза в заключение д-р Даков.
Д-р Николай Даков завършва медицина в МУ - София през 2009 г. Придобива специалност „Очни болести“ през 2015 г. От 2010 г. работи в отделение по „Глаукома, хирургия на очните придатъци, роговицата, травматичните състояния за ранна реконструкция на преден очен сегмент“ в Клиниката по очни болести на УМБАЛ „Александровска”. Придобива научно-образователна степен ,,доктор” след защитен дисертационен труд на тема, свързана с лазерното лечение при глаукома. Преминал е редица курсове в страната и чужбина в областта на офталмологията, включително и свързани с диагностиката и лечението на глаукома. През 2014 г. и 2015 г. е стипендиант към програмата на Българския лекарски съюз за докторанти и специализани.
Има над 50 публикувани научни статии, на които е водещ автор или съавтор, от които 8 са в чужбина. Участвал е в научни симпозиуми и конгреси, както в България, така и международни.Член е на Българско глаукомно дружество.
Още по темата в звуковия файл.
Училището “Патиланско царство” в Мъртъл Бийч, щата Южна Каролина, тържествено отбелязва 24 май и краят на учебната година. Децата участваха в празничен концерт, куклен театър и имаха още много приятни преживявания заедно с родителите си. Беше отпразнуван празникът на буквите в неделното училище, създадено само преди 6 години, все още само..
Напредъкът на технологиите дава възможност за развитие на медицината, а оттам и огромна полза за хората. Всъщност става дума за човешки живот и това е безценният принос на съвременната техника и лекарски знания. Как ще се развива отделението по Нуклеарна медицина в Комплексния онкологичен център на Русе разказва кореспондентката ни Ася Пенчева в..
Над 4 милиона българи ще могат да се тестват у дома за два вида онкологични заболявания през следващите шест години. Здравното министерство обяви, че подготвя модерен скрининг за рак на маточната шийка и на дебелото черво, а целта е максимален брой хора да се прегледат, без да чакат на опашка пред лекарски кабинет. Очаква се първите тестове да..
Най-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа. Това коментира пред БНР журналистът Диана Гласнова - българка, която от години живее в Хърватия, също е и кореспондент на БТА. За..
Бела Бенова е фотограф и пътешественик по морските фарове на Европа. Автор на книгата "По пътя на пулсиращата светлина". Няколко изложби по темата. "Връщаме лентата" точно 18 години назад, когато Бела поема на първото си пътешествие, следвайки пулсиращата светлина на българските черноморски фарове, а светлината бързо я повежда към съседна..
УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..
София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..
Лявото вече няма представителство в парламента. Това заяви пред БНР Корнелия Нинова, лидер на "Непокорна България", бивш председател на БСП и добави,..
"Да празнуваш език, който е толкова невидим и крехък , е невероятно нещо." Това каза пред БНР писателят Георги Господинов. По думите му,..
Добрич се превръща в сцена на традициите, благодарение на Фестивала на занаятите и изкуствата, който се организира от Фондация - "Добруджа -..