"Сега вече се знае, че глаукомна увреда може да настъпи и при т.нар. нормални стойности на вътреочното налягане. Това показва, че има и много други фактори, които влияят на развитието на глаукомата.
При всички случаи основният риск за развитие и прогресиране на болестта все пак остават повишените стойности на вътреочното налягане", поясни офталмологът.
По думите му пациентите рядко разбират, че имат заболяването. Като глаукомата има редица форми. Глаукомата може да се развие и при тинейджъри и млади хора, и при над 75 годишна възраст.
"Това е тихият крадец на зрение, защото няма симптоми. Тя се диагностицира при случаен преглед, когато една голяма част от тяхното периферно зрение е вече загубено. Затова е важен ранен скринг", посочи д-р Даков от Очната клиника на Александровска болница.
"Основен рисков фактор е все пак възрастта и стойността на въртеочното налягане, както и наследственият фактор, също и някои заболявания като такива на щитовидната жлеза.
Лечението е с различни видове капки, лазерно лечение или хирургия", отбеляза специалистът.
Д-р Даков обобщи, че единственият все още начин за повлияване на заболяването е намаляването на стойностите на вътреочното налягане. И всички терапевтични методи са насочени именно в тази посока.
По повод Световната седмица за превенция на глаукомата, от 7 до 14 март 2022 г., в Очните кабинети на ДКЦ ,,Александровска” (вход откъм бул. „Пенчо Славейков”, до бариерите), в делничните дни от 14.00 до 17.00ч., ще се провеждат безплатни консултативни прегледи за глаукома. Направление по здравна каса не се изисква.
Записването е на тел.: 02/9230 415, всеки делничен ден от 9.00 до 13.30ч.
Прегледът при специалист е огромна важност, както и редовното проследяване на развитието на болестта, каза в заключение д-р Даков.
Д-р Николай Даков завършва медицина в МУ - София през 2009 г. Придобива специалност „Очни болести“ през 2015 г. От 2010 г. работи в отделение по „Глаукома, хирургия на очните придатъци, роговицата, травматичните състояния за ранна реконструкция на преден очен сегмент“ в Клиниката по очни болести на УМБАЛ „Александровска”. Придобива научно-образователна степен ,,доктор” след защитен дисертационен труд на тема, свързана с лазерното лечение при глаукома. Преминал е редица курсове в страната и чужбина в областта на офталмологията, включително и свързани с диагностиката и лечението на глаукома. През 2014 г. и 2015 г. е стипендиант към програмата на Българския лекарски съюз за докторанти и специализани.
Има над 50 публикувани научни статии, на които е водещ автор или съавтор, от които 8 са в чужбина. Участвал е в научни симпозиуми и конгреси, както в България, така и международни.Член е на Българско глаукомно дружество.
Още по темата в звуковия файл.
С наближаването на летния туристически сезон темата за глада за кадри за сезонна заетост отново е актуална. За поредна година в Добрич се проведе трудова борса с такава насоченост, която предоставя възможност търсещи работа да се срещнат с работодатели - хотелиери, ресторантьори, концесионери на плажни ивици и др. Могат ли всички..
Столична библиотека и фондация „Глобални библиотеки – България“ организираха представяне с фокус – ролята на библиотеките в изпълнението на Стратегията за цифрова трансформация на България (2020 – 2030). Участие в събитието взеха представители на ключови за изпълнението на стратегията министерствата, както и на Столичната община. Събитието е..
Когато източният вятър премине през ума и сърцето, той носи със себе си не само думи, но и цяла вселена от значения . Какво означава един поздрав в Корея? Не е просто "Здравейте", а поклон, жест на уважение , хилядолетна традиция, предавана през поколения. Какво значи да изучаваш Кореистика? Не е просто запаметяване на йероглифи и..
В частно училище в периферията на София – в Иваняне, беше открит кабинет по изкуствен интелект. Най–доброто обяснение защо в едно училище трябва да има стая за изкуствен интелект го дават учениците. Виктор, който е петокласник и по-големите му съученици Зулфие и Васил посочват, че така или иначе децата го използват в учебния процес ...
От фондация "Искам бебе“ настояват за промяна в правилата за работа на Центъра за асистирана репродукция и за финансиране от държавата да бъдат включени и пациентите, които имат нужда от донорски генегичен материал . Това заяви председателят на фондацията Мария Янева. Тя поясни, че в началото на седмицата исканите промени са внесени и обсъдени в..
Държавата започна ремонти на домовете за стари хора. Модернизацията се прави с финансиране от Плана за възстановяване и устойчивост. Един от домовете, в които ще бъдат подобрени условията за възрастните хора, е в павликенското село Караисен. Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов даде началото на ремонта на този дом тази..
Българският енергиен и минен форум (БЕМФ), съвместно с "Клуб Сенатор", организира професионална дискусия на тема "Аргументи - "За" и "Против" добива на шистов газ в България". Участниците в дискусията излязоха с Отворено писмо. В него се посочва: Над 13 години на територията на Република България и българската акватория на..
От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става..
Не един, а два завода за барут са нужни на България, за да се намали рискът, сподели Емилиян Гебрев, дългогодишен производител на оръжие, в..
Няма вариант в пощите да се продава каквото и да било! Това заяви пред БНР Пламен Дончев, председател на федерация "Съобщения" към КТ "Подкрепа",..