Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Рокендрол и шоколад в новата версия на „Графиня Марица“ в Музикалния театър

| обновено на 11.03.22 в 07:59
Снимка: снимка: Музикален театър

Най-новият спектакъл в афиша на Музикалния театър е „Графиня Марица – чардаш, шоколад и рокендрол“. Премиерните дати на тази модерна приказка за любовта са в петък, 10 март, и през уикенда. 

От екипа на Музикалния театър обещават класически страсти в нови аранжименти. Спектакълът е осъвременена версия на класическата оперета на Калман – нещо, което вече се прави по световните сцени, без да се загуби оригиналът, а режисьор е директорът на театъра Марияна Арсенова. Заедно с асистент-режисьора на спектакъла и изпълнител на една от ролите Александър Мутафчийски тя работи близо 2 години по нова авторска редакция на оригиналното либрето. 

Премиерата на една от най-популярните творби на Калман е в далечната 1924 година в Theater an der Wien. Само година по-късно е и първата ѝ среща с българската публика – през 1925-а в тогавашния Кооперативен театър. Първата постановка на „Графиня Марица“ в Държавния музикален театър е през 1970 година. 

Събитията в новата версия се развиват отново в имението на графиня Марица, но в него има и една фамилна шоколадова фабрика. Част от героите искат да открият строго пазената в тайна съставка на произвеждания там шоколад, която прави вкуса му вълшебен. Зрителите ще я търсят заедно с героите до финала, за да разберат, че тайната е в любовта. 

Действието в осъвременената версия на „Графиня Марица“ е пренесено от 20-те в 50-те години на миналия век, когато се заражда рокендролът и се усеща еманципирането на жената. Затова част от музикалните номера в оперетата са преаранжирани в стил рокендрол. Автор на тези аранжименти е композиторът Румен Бояджиев-син. Диригент на спектакъла е Юли Дамянов. Автор на сценографията е Иван Савов, а художник на костюмите е Денис Иванов, който е подготвил 160 изцяло нови авторски костюма. 


В постановката участват солистите, хорът, балетът и оркестърът на Музикалния театър, а за новата версия разказва режисьора и директор на Музикалния театър Марияна Арсенова. 

В спектакъла участват звездите на театъра. В ролята на Графиня Марица са примите: Добрина Икономова, Валентина Корчакова и Илина Михайлова. Нейният възлюбен Граф Тасило се играе от солистите: Владимир  Грудков, Пеньо Пирозов и Георги Султанов (гост). Комичната роля на Барон Жупан е поверена на младите Денис Бояджиев, Александър Панайотов, Денко Проданов и Димитър Райчев (гост). В ролята на Маня – Княгиня Божена, която накрая помага на влюбените да се съберат, блестят Светлана Иванова, Катерина Тупарова и Людмила Козарева. В другите роли участват: Лъчезар Лазаров,Александър Мутафчийски, Стефан Петков (Княз Популеску), Илона Иванова, Елица Красимирова,Десислава Николова (Лиза), Николай Борисов, Румен Григоров, Кръстан Кръстанов (Чеко), Тодор Велков, Георги-Маноел Димитров (Карл Стефан).

Марияна Арсенова казва, че две години след пандемията публиката все по-осезаемо се връща в театъра, а в началото на лятото паркът на Военната академия за втори път ще е домакин на Фестивала на музикалния театър. Датите предстои да бъдат обявени, както и участниците, а надеждите са, че международните участници ще са повече от миналата година. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 200 деца на галаконцерта "Млади фолклорни таланти" в Първо студио на БНР

Близо 200 деца ще вземат участие в 24-тия галаконцерт на лауреатите в конкурса "Млади фолклорни таланти" на предаването "Рано в неделя". Концертът започва в 14.00 часа и ще се проведе в първо студиото на Българското национално радио. Ще бъде предаван пряко в ефира на програма "Хоризонт". Водещи ще са Марина Маринова и Стиляна Алексиева...

публикувано на 16.02.25 в 08:47
Оли с наградата си на сцената на 75-ото издание на

"Санремо": Триумф на Оли - идол на младежката публика в Италия

На 75-ия фестивал на италианската песен "Санремо" победител стана Oли - настоящ идол на младежката публика  с песента "Balorda nostalgia" ("Глупава носталгия"). Събитието премина при голям зрителски интерес. Телевизионният зрителски вот, този на радиото и на пресцентъра на фестивала класираха на първо място Оли с песента "Balorda..

публикувано на 16.02.25 в 08:12

65 години ще чества Националното училище по изкуства "Проф. Веселин Стоянов" в Русе

Националното училище по изкуствата "Проф. Веселин Стоянов" в Русе ще чества през април своята 65-годишнина, но събитията по отбелязване й вече започнаха. Кореспондентката ни в Русе Ася Пенчева разказва за един концерт, в който ролите бяха сменени - на сцената бяха учителите, а в публиката – учениците. Репортаж може да чуете в звуковия..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Яфа Яркони представи представлението "Повярвай ми, ще дойде ден"

Да кажеш в прав текст по радиото какво мислиш за Израелско-палестинския отношения, да критикуваш в присъствието на израелските войници в окупираните територии, може да се случи само по най-разкрепостеното израелско радио.   Галей цаал (вълните на армията) и изказано от намиращата се на върха на славата си (през 2007 г.) Яфа Яркони. Въпреки..

публикувано на 16.02.25 в 06:33

Къщата на художниците в Плевен с изложба на Убавка и Костика

В Къщата на художниците в Плевен е подредена изложба, която е своеобразно емоционално завръщане. Убавка и Костика са едни от най-разпознаваемите и утвърдени автори не само в България, а и в много страни. Техният път е минал именно през залите на тази галерия, които преди години са били техни ателиета. Именно тук те са създали част от своите..

публикувано на 16.02.25 в 05:51
18-тата изложба

18-тата Национална изложба "Българска археология"

От днес 18-та национална археологическа изложба , посветена на най-интересното, открито от археолозите през изминалата година, е достъпна за посетители. Мястото, както винаги е Националния археологически институт с музей при Българската академия на науките. Изложбата представя над 500 експоната от 32 обект а, различни като вид и хронология, от..

публикувано на 15.02.25 в 09:00

Спомени за музикантите Константин Рамаданов и Константин Кугийски

На 7 февруари се навършиха 150 г. от рождението на Константин Рамаданов - хоров диригент и общественик от края на XIX и първата половина на XX век. А на 11 февруари се закръглят 120 г. от рождението на виолончелиста Константин Кугийски - член на прочутия квартет „Аврамов“ и професор в Музикалната академия, днес НМА „Проф. Панчо Владигеров“ в..

публикувано на 14.02.25 в 18:57