Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Рокендрол и шоколад в новата версия на „Графиня Марица“ в Музикалния театър

| обновено на 11.03.22 в 07:59
Снимка: снимка: Музикален театър

Най-новият спектакъл в афиша на Музикалния театър е „Графиня Марица – чардаш, шоколад и рокендрол“. Премиерните дати на тази модерна приказка за любовта са в петък, 10 март, и през уикенда. 

От екипа на Музикалния театър обещават класически страсти в нови аранжименти. Спектакълът е осъвременена версия на класическата оперета на Калман – нещо, което вече се прави по световните сцени, без да се загуби оригиналът, а режисьор е директорът на театъра Марияна Арсенова. Заедно с асистент-режисьора на спектакъла и изпълнител на една от ролите Александър Мутафчийски тя работи близо 2 години по нова авторска редакция на оригиналното либрето. 

Премиерата на една от най-популярните творби на Калман е в далечната 1924 година в Theater an der Wien. Само година по-късно е и първата ѝ среща с българската публика – през 1925-а в тогавашния Кооперативен театър. Първата постановка на „Графиня Марица“ в Държавния музикален театър е през 1970 година. 

Събитията в новата версия се развиват отново в имението на графиня Марица, но в него има и една фамилна шоколадова фабрика. Част от героите искат да открият строго пазената в тайна съставка на произвеждания там шоколад, която прави вкуса му вълшебен. Зрителите ще я търсят заедно с героите до финала, за да разберат, че тайната е в любовта. 

Действието в осъвременената версия на „Графиня Марица“ е пренесено от 20-те в 50-те години на миналия век, когато се заражда рокендролът и се усеща еманципирането на жената. Затова част от музикалните номера в оперетата са преаранжирани в стил рокендрол. Автор на тези аранжименти е композиторът Румен Бояджиев-син. Диригент на спектакъла е Юли Дамянов. Автор на сценографията е Иван Савов, а художник на костюмите е Денис Иванов, който е подготвил 160 изцяло нови авторски костюма. 


В постановката участват солистите, хорът, балетът и оркестърът на Музикалния театър, а за новата версия разказва режисьора и директор на Музикалния театър Марияна Арсенова. 

В спектакъла участват звездите на театъра. В ролята на Графиня Марица са примите: Добрина Икономова, Валентина Корчакова и Илина Михайлова. Нейният възлюбен Граф Тасило се играе от солистите: Владимир  Грудков, Пеньо Пирозов и Георги Султанов (гост). Комичната роля на Барон Жупан е поверена на младите Денис Бояджиев, Александър Панайотов, Денко Проданов и Димитър Райчев (гост). В ролята на Маня – Княгиня Божена, която накрая помага на влюбените да се съберат, блестят Светлана Иванова, Катерина Тупарова и Людмила Козарева. В другите роли участват: Лъчезар Лазаров,Александър Мутафчийски, Стефан Петков (Княз Популеску), Илона Иванова, Елица Красимирова,Десислава Николова (Лиза), Николай Борисов, Румен Григоров, Кръстан Кръстанов (Чеко), Тодор Велков, Георги-Маноел Димитров (Карл Стефан).

Марияна Арсенова казва, че две години след пандемията публиката все по-осезаемо се връща в театъра, а в началото на лятото паркът на Военната академия за втори път ще е домакин на Фестивала на музикалния театър. Датите предстои да бъдат обявени, както и участниците, а надеждите са, че международните участници ще са повече от миналата година. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изложба

Изложба "Към небето" за българската авиация и самолетостроене

Легендарните години на българската авиация и самолетостроене са представени в изложбените зали "Рафаел Михайлов" във Велико Търново. Историци и авиомоделисти ни връщат в годините, когато бойната ни авиация е наброявала 602 самолета и вертолета и още преди това, когато българските авиатори са писали световната история като например, че първият нощен..

публикувано на 11.05.24 в 10:30

15 години "Дни на музиката в Балабановата къща" в Пловдив

За 15-и пореден път в Пловдив ще се проведе Международният фестивал "Дни на музиката в Балабановата къща", който по традиция има пролетно и есенно издание.  Тази пролет форумът ще събере елитни солисти и ансамбли - началото на 12 май от 18.30 ч. ще постави блестящият цигулар Светлин Русев с програма от солови пиеси, а заедно с него на финала ще свирят..

публикувано на 10.05.24 в 17:48
Национален музей „Борис Христов“

Фестивалът "Борис Христов" чества две важни годишнини

През 2024-тa честваме 110 години от рождението на незабравимия български бас Борис Христов, а фестивалът, който носи неговото име, закръгля своите две десетилетия. Организатор и домакин на събитието е Националният музей "Борис Христов" - софийският дом на големия артист. Именно в това издание, което ознаменува двете кръгли годишнини, форумът..

публикувано на 10.05.24 в 17:01
Яйце от крава, мляко от кокошка - изложба

В Художествена галерия - Добрич откриха изложбата "Яйце от крава, мляко от кокошка"

Трима художници откриха изложба в Художествената галерия в Добрич с оригиналното заглавие "Яйце от крава, мляко от кокошка". Творбите на Желко Терзиев, Калина Димитрова и Красимир Терзиев са в различни направления на визуалното изкуство и експериментират по интересен начин с изразните средства на киното, фотографията, инсталацията,..

публикувано на 10.05.24 в 16:19
Стоян Радев

Стоян Радев: Да обичаш е умение, което се придобива с търпение

Тази вечер – 10.05, от 19 часа в Столичния куклен театър е премиерата на "И ние играем Ромео и Жулиета". Режисьор на спектакъла е Стоян Радев. "Идеята на Камен Асенов, който е актьор в Кукления театър, беше да тръгнем от там, че има вражда между  драматичните и куклените актьори. Това е находчиво хрумване, през което навлизаме в шекспировата..

публикувано на 10.05.24 в 15:48
Димитър Карамфилов и Константин Костов (от ляво на дясно)

"Джаз концерт по Мусоргски" на Константин Костов и Димитър Карамфилов на 12 май

В края на 19 век в изкуството се заражда ново направление - така нареченият реализъм . Постепенно Европа започва да излиза от романтичните украси в произведенията на изкуството и в него път си проправят обективизмът и истинската картина на действителността. Може би това е естествен процес, в който изкуството се развива – през замечтания поглед и..

публикувано на 10.05.24 в 14:52
Тони Дуковски

Тони Дуковски - "Детето на Враца", издаде първата си книга

Любимият фотограф на врачани Тони Дуковски, наричан от местната общественост "Детето на Враца", издаде първата си книга. Заглавието ѝ е популярният врачански израз - "И те така, те". Представянето на книгата събра много хора в градското читалище.  "Аз се изправих срещу нещастието, дадено ми от природата и човешка грешка, за да го..

публикувано на 10.05.24 в 14:30