Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Истината е в шегата

Произходът на този международно признат ден датира още от библейски дни, когато историята на човечеството за първи път започва да се записва. Тази теория отбелязва, че празникът на шегата се празнува когато Ной за пръв път пуснал гълъб, за да провери дали водата от голямото наводнение се е оттеглила. 
Шегите, които вървят на 1 април вероятно датират още от времето на древния Рим. Смята се, че римляните и келтите имали фестивал на шегите по време на пролетното равноденствие, което е близо около Деня на шегата.
Също така, има и древен римски мит, който говори за бог Плутон и неговото отвличане на Просерпина, богиня на житото и реколтата. Майката на Просерпина можела само да чува гласа на дъщеря си и напразно я е търсела сред огромните пространства на подземния свят. Това се е смятало за напразна работа.
Една от теориите е свързана с един английски крал от 13 век. Всеки път, когато преминавал през някой град, го считал за общественото благо. Веднъж на 1 април, планирал да мине през част от града Нотингемшир. Когато чули плановете на краля, гражданите решили да не му позволят да влезе в града. Кралят изпратил войска, за да накаже непокорните граждани, но когато армията стигнала заварила хората, впуснати в глупави дейности, като удавяне риба на сухо. Когато чул какво правят жителите на този град, кралят обявява града за твърде глупав, за да се занимава с него.

Денят на шегата ни провокира да ви срещнем с част от най-известните и обичани писатели и драматурзи в България, чието творчество и днес буди усмивка и ни кара да се замислим:

Стефан Лазаров Костов (често произнасян като Сте Ле Костов от съкращението Ст. Л. Костов) е автор на дванадесет многоактни и пет едноактни пиеси, измежду които най-известни са „Големанов“ (1927), „Златната мина“ (1925), „Вражалец“ (1933) и други, влизащи и днес в репертоарите на родните театри. В тях Ст. Л. Костов гневно и саркастично излива своя протест и възмущение от нравствената и политическа поквара на своето време.

Едва ли има българин, който да не знае името Чудомир и то да не предизвиква усмивка и позитивни чувства в него. Истинското му име - Димитър Христов Чорбаджийски, но като Чудомир го знаят. Защото хумористът с този псевдоним напълно се препокрива с името - той наистина е мирско, световно чудо. При Чудомир човек не може да определи кой от талантите му е по-голям - писането, или рисуването. В автобиографията си Чудомир, в типичния си стил, разказва как слава Богу рухнали плановете на баща му да го направи или военен, или поп. Накрая човекът се уверил, че синът му и за бакалин не става, защото раздавал стока на вересия. "И така попаднах в Рисувалното училище", разказва Чудомир.

Христо Радевски е български поет, публицист, преводач. Роден е на 10 октомври 1903 г. в с. Белиш, Троянско. Завършва Държавно педагогическо училише „Княз Борис Търновски“ в Ловеч (1923), следва романска филология в СУ "Св. Климент Охридски". За пръв път печата свое произведение в хумористичното списание “Звънар”. Сатирата също е един от прийомите, които използва, за да даде израз на общественото си съзнание. Проявява особен интерес към руската класическа и към съветската литература. През 1938 г. е издадена неговата “Антология на съвременната руска поезия”. За литературната си и обществена дейност е интерниран и два пъти попада в затвора по Закона за защита на държавата.

Повече за Международния ден на хумора и шегата може да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

19.05.24 Законите на Мърфи

Чуйте рубриката от 19 май 2024 г. Водещ : Даниела Якова

публикувано на 19.05.24 в 09:17
Линията на спускане от Голямата кула на Транго

Екстремните спортове 13 - 18 май 2024

Трима американци осъществиха първото спускане със ски от Голямата кула на Транго (Great Trango Tower) в Пакистан. Джим Морисън, Кристина Лъстенбергер и Шантел Астрога са изкачили стръмната скална кула, висока 6286 м, а след това са се спуснали със ските си по Западната й стена. Това се е случило на 9 май и се определя като "едно от най-големите..

публикувано на 18.05.24 в 18:34
Траверс към кулоара на Хорнбайн, Еверест

Стипе Божич: Преживях кошмара на всеки алпинист в Хималаите

Родителите му одобряват странното му хоби едва когато научават за постиженията му от вестниците. През 1979 г. той е един от петимата алпинисти, които правят първото изкачване на Еверест по Западния гребен, т.нар. Жесток път. На слизане му се налага да прекара нощта на 8300 м височина - на открито, при минус 40 градуса температури. През 1989 г...

публикувано на 18.05.24 в 18:13
Шабан Мустафа - трикратен златен медалист от Мадейра

Екстремните спортове 9 - 13 май 2024

Шабан Мустафа постигна тройна победа на Европейското първенство по планинско бягане за ветерани на остров Мадейра, Португалия. 46-годишният Шабан стана първи в късата дистанция - 8,9 км, във вертикалния километър във възрастовата група 45+ и в най-тежката дисциплина - 33км, с 2000 м положителна денивелация, където финишира с време 2:55:39 ч...

публикувано на 13.05.24 в 09:16

12.05.24 Законите на Мърфи

Рубриката от 11.05.24 година 

публикувано на 12.05.24 в 08:15
Щремфел на връх Еверест

Андрей Щремфел: За Еверест бяхме готови да си жертваме пръстите, само и само да изкачим върха

Преди българските алпинисти през 1984 г. най-трудният път към Еверест - Западният гребен, е преминат цялостно от едва двама души. Словенците Йерней “Нейц” Заплотник и Андрей Щремфел са част от експедиция от тогавашна Югославия. И двамата са явления в алпинизма, но Заплотник загива при лавина 4 години след Еверест, докато се опитва да..

публикувано на 09.05.24 в 18:25

Проект "Нови идеи, нови възможности" започва Съюзът на народните читалища

Проект "Нови идеи, нови възможности" започва през тази година Съюзът на народните читалища, съобщи председателят на организацията проф. Николай Дойнов на пресконференция  по повод предстоящия празник на Народните читалища - 24 май. "Този проект има за цел да генерира нови идеи, които да се впишат в реалността, която предстои при..

публикувано на 07.05.24 в 18:23