Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нито България, нито Румъния могат да запълнят вакуума, който ще се получи в Черноморския басейн заради войната в Украйна

Борислав Петков: Инвазия на зърнения пазар не се прави с гръмка реклама

Складовете на Държавния резерв не могат да поемат заявеното от правителството за изкупуване зърно, казва земеделският производител

Снимка: БГНЕС

„Военните действия ще окажат доста сериозно влияние върху земеделската продукция. Посевите със зимните култури – пшеница, ечемик, не са подхранени, площи за слънчоглед не са подготвени и за всички пролетни култури. Дали това ще се случи, не е ясно. По-скоро ще се направят много компромиси и това ще компрометира част от реколтата.“ Това каза в интервю за БНР зърнопроизводителят Борислав Петков, който беше на земеделска конференция в Киев в началото на войната.

Под ракетен обстрел е трудно да се работи, още повече, когато нямаш суровината – семената и торовете, дори да имаш голямото желание, няма какво да направиш“, допълни Петков.

Нито България, нито Румъния могат да запълнят вакуума, който ще се получи в Черноморския басейн, защото Русия и Украйна държат около 30% от световната търговия на мека пшеница.

„Тъй като нямаме тези площи и този производство, което реализират Украйна и Русия.“

В ситуации като настоящата няма неща, които са освободени от държавна намеса. Има инструменти, които държавата трябва да ползва и тя ги ползва – държавната интервенция на пазара на зърно с оглед запазване на продоволствената сигурност, коментира Борислав Петков.

„Не знам защо така го направиха управляващите, с това голямо афиширане. Подобна инвазия, когато решиш да влезеш на пазара да купуваш, не се прави с гръмка реклама за това, че в рамките на една седмица или на един ден или на един час ще купиш милион и половина тона, защото най-малкото изглежда несериозно. Няма как да стане това нещо за ден, за два, за три за седмица. Силно се съмнявам, че и за месец ще успеят да направят подобна инвазия.“

Според Петков е демонстрирано непознаване на състоянието на складовете на Държавния резерв.

„Да събереш милион и половина тона – това е седем пъти повече от резерва, който ти държиш в момента. Няма как тези складове да поемат това зърно. Може да остане в складовете на земеделските производители, но идва нова реколта – ние трябва да поставим някъде своето зърно, което ожънем.“

Борислав Петков е категоричен, че действията на управляващите са създали на пазара вътрешен вакуум и неяснота и в момента не е ясно на каква цена ще се закупи пшеницата.

Темпът на нарастване на цената на пшеницата не е толкова осезателен, колкото нарастването на производствените разходи, заяви още той.

По думите му трендът е възходящ, но има много неясноти.

Не е ясно дали големите купувачи – Египет, Мароко, Алжир, Турция ще искат и те да увеличат своите запаси с оглед военните действия, които се водят.“

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мъж в кома и друг - тежко пострадал след катастрофа край София

Мъж е изпаднал в кома след тежко произшествие край София. Инцидентът е станал на булевард "Европа" при разклона за Банкя. Сигналът е подаден в 22:38 часа в неделя.  Лек автомобил се е ударил в крайпътно дърво. На място са изпратени три линейки, съобщиха за БНР от Центъра за спешна медицинска помощ. Мъжът е с множество наранявания,..

публикувано на 25.11.24 в 14:10
Бойко Ноев

Бойко Ноев: На България са необходими нови политически субекти. Тези са изчерпани

"Дълбоко съм убеден, че  на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР   Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат.   Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев.  Според него това е така и заради..

публикувано на 23.11.24 в 14:02

Паул Шмид: Контролът по вътрешните шенгенски граници е паническа и напълно неефективна мярка

Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..

публикувано на 23.11.24 в 11:44

Джон Маннерс-Бел: Налагането на търговски мита не носи полза за никого

Геополитическото противопоставяне ще задушава глобалната икономика в следващите години. Очаква ни вял растеж, фрагментация и най-вероятно търговска война. Това е изводът на повечето наблюдатели на икономическите процеси, пред които стои основният въпрос - какъв ще бъде следващият двигател на растеж? Отговорите са противоположни, но по един от тях като..

публикувано на 23.11.24 в 11:00

Какво произвежда нереформираното образование?

Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..

публикувано на 22.11.24 в 10:55

"За нашите деца" отново призовава: Тази Коледа чудесата правите Вие

Фондация "За нашите деца" организира за 12-а поредна година коледната благотворителна кампания "Тази Коледа чудесата правите Вие". За 12-и път със събраните средства фондацията ще подкрепи повече от 3000 деца, семейства и специалисти.  От вторник ще бъдем на коледния базар , каза пред БНР Ана-Михаела Търнева, експерт "Развитие на партньорства"..

публикувано на 22.11.24 в 10:49

СЗО: Хората все още не усещат колко е спешна ситуацията с резистентните микроби

Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..

обновено на 21.11.24 в 15:00