„Защото ние сме свикнали да приемаме, че опозицията винаги е позитивна и демократична. Само че на 9 март 1991 г. срещу Милошевич основно протестират монархисти и националисти. Основният въпрос в такава ситуация е да се избере по-малкото зло. Дипломатическите документи към дата 9 март 1991 година, тогава за западния свят по-малкото зло се оказва Милошевич. Така че е много опасна тази аналогия.“
В по-глобален план разпадането на Югославия имаше аналогия с разпадането на Съветския съюз като изкуствено създадени и изкуствено поддържани държави, подчерта Бисер Банчев.
„Травмите, които са породени в периода на тяхното съществуване, са още неизживени. Те са неизживени и в Югославия. Войната в душите на хората все още съществува. Доскоро мислехме, че и на територията на бившия Съветски съюз войната е по-скоро в душите на хората, но видяхме, че тя може да стане и съвсем реална война. Всичко това свързваме с неизживените травми от социалистическия период и неговия преход.“
Когато един брак се разпадне, вината няма как да е в едната страна, нюансите са свързани с политически конюнктура и оценка, отбеляза още историкът.
Подкрепата на Сърбия за Русия днес е много нюансирана, посочи Банчев.
„Сърбия зае максимално раздвоена позиция, каквато може би никой друг не зае. В Общото събрание на ООН категорично осъди руската агресия. Сърбия не признава и анексирането на Крим. Сърбия е единствената страна кандидатка за членство в ЕС, която не се присъедини към санкциите, като го мотивира с икономически причини. Правителството и президентът, които взеха тези решения, са подложени на атака от две страни – от една страна от прозападните сили, които смятат, че Сърбия не е достатъчно изповядваща идеите на свободата и демокрацията, от друга са подложени на атаката на крайните националисти и русофили, които смятат, че Сърбия не е изпълнила своя дълг да подкрепи Русия. В политиката нещата са в светлосенки. Истинската оценка винаги е в светлосенки.“
Генерализациите за един историк са смущаващи и могат да подведат, категоричен е Бисер Банчев, който коментира подкрепата за Русия от страна на националисти в балканските страни.
„Тук отново става дума за една дълбока балканска традиция, свързана с трудните периоди на национално-освободителните войни от 19 век и тежките избори, които е трябвало да правят балканските елити. Ние сме наследници на тези традиции. Няма как да избягаме от миналото си.“
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.Най-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа. Това коментира пред БНР журналистът Диана Гласнова - българка, която от години живее в Хърватия, също е и кореспондент на БТА. За..
Бела Бенова е фотограф и пътешественик по морските фарове на Европа. Автор на книгата "По пътя на пулсиращата светлина". Няколко изложби по темата. "Връщаме лентата" точно 18 години назад, когато Бела поема на първото си пътешествие, следвайки пулсиращата светлина на българските черноморски фарове, а светлината бързо я повежда към съседна..
УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..
София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..
Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..
Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година? За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..
Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..
"Вижте кой предложи създаването на държавни магазини?! Тази политическа структура, която господин Пеевски представлява и управлява, перфектно се..
Когато лекуваш един пациент, това е цяла вселена , каза в интервю за БНР проф. Асена Сербезова, бивш министър на здравеопазването, бивш изпълнителен..
По данни на Националния статистически институт от 2020 година насам има значително трайно покачване на броя на българите, които се прибират да живеят..