Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Сибила Маринова: Райският газ има тежки странични ефекти

Дрогиране с райски газ е поредната мания, обзела младежите във Велико Търново

Снимка: Здравка Маслянкова

Дрогиране с райски газ е поредната мания, обземаща младежите. В средата на тази седмица в социалните мрежи във Велико Търново се появиха публикации, които предупреждават за поредната наркомода. 

От няколко дни в парковете и около някои училища във Велико Търново се появиха малки метални флакони, напомнящи на патрончетата, с които преди години зареждахме руските сифони за домашно производство на газирана вода. Оказва се, че новите патрончета, които се търкалят по тревата или под пейките, са остатъците от пълнители за райски газ, с който се дрогират младежите

Райският газ е диазотен оксид и преди години се използваше за анестезия в операционните, разказва реаниматорът д-р Сибила Маринова от областната болница във Велико Търново: 

„Райският газ представлява анестетичен газ. Ние го използваме за наркоза, за анестезия го използвахме. В нашата операционна райски газ от няколко години не използваме поради токсичните му ефекти, защото имаме колега, който преди години с доказано професионално заболяване от райския газ, кръвно заболяване, почина от това заболяване“.  

Диазотният оксид води до кратковременна еуфория, вдишването му предизвиква откъсване от заобикалящата реалност и взрив от емоции. Макар това да продължава в рамките на средно 2 до 5 минути, всеки човек е индивидуален и няма достатъчно медицински данни как се отразява на децата.  

Модата да се вдишва райски газ за забавление набира скорост, разказват великотърновски младежи, които са до една от елитните гимназии, около която в социалните мрежи се твърди, че се търкалят капсули от райски газ

„Наскоро чух за тази мода. Според мен това е доста зле, защото това опиянение не ти дава нищо повече освен 5 до 10 минути радост или просто да ти завее главата на някъде“. 

„Капсули, които се слагат в един балон и се дърпа балонът. Разпространява се“. 

„Когато се събират съученици на някакви партита се използва райски газ. Пълнят се балони и се диша. Мисля, че причинява само халюцинации“. 

„Аз съм чувал, че вследствие на използването на тези вещества може да доведе и до халюцинации. Нямам приятели, които употребяват“. 

„До колкото съм чувал от мои приятели, които са употребявали тази субстанция, това не е точно райски газ, ами е някаква смеска. Ефектът бил някакъв много кратък. Не съм се интересувал къде се продават и пласират тези вещества“. 

Пълнители с райски газ може да бъдат купени съвсем свободно и легално от специализирани и достъпни интернет сайтове. Цената за метална капсула с 8,2 грама диазотен оксид е от 50 стотинки до 1 лев за бройка или 12 до 24 лева за кутия. Има и с различни плодови вкусове. Още петнадесетина лева за машинка, с която да се изкара райският газ от флакончето, и оборудването за новата наркомода сред младежите е осигурено, а с това и отровата. 

Има десетки медицински публикации, в които е описано за пациенти, които търсят лекарска помощ заради халюцинации. Обезпокоителното в случая е, че са документирани случаи, в които хора, приемали райски газ, страдат от психоза, че някой или нещо ги подтиква към самоубийство. 

Райският газ има тежки странични ефекти, коментира анестезиологът д-р Сибила Маринова: 

„Райският газ има въздействие върху почти всички системи на човешкото тяло. Той води до стимулация на симпатикуса, може да доведе до депресия на миокарда. При белодробни заболявания може да доведе до тежки усложнения. Потиска костния мозък. Потиска имунната защита. Потиска витамин В12 съдържащите ензими. Има много и най-различни странични ефекти. Когато се диша в комбинация с атмосферен въздух, в който има само 21% кислород, тогава може да доведе до дифузионна хипоксия, т.е. до намаляван на кислородните нива в кръвта, което също може да доведе до обърканост, дори до загуба на съзнание. Така че въобще децата не трябва да си помислят да употребяват това“. 

Защо младежите се дрогира с райски газ: 

„Чудят се какво да правят общо взето, от скука“. 

„Не бих опитал, такива неща не са за мен, не виждам много смисъл от тях“. 

„Бих призовал моите връстници да спрат да ги употребяват, защото няма да постигнат нищо с това. Няма да постигнат нищо добро за себе си, за техния организъм или за тяхното бъдеще“. 

снимка: Здравка Маслянкова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ще има ли скоро Център за иновации в отбраната у нас?

Дали и колко скоро в България ще има Център за иновации в отбраната. Тази идея беше лансирана, след като ЕС обяви плановете да дава стотици милиарди за отбрана . В България обаче има Център за иновации в рамките на Министерството на отбраната. В момента се търси юридически вариант за вписването му в бъдещата структура. Но засега няма яснота как..

публикувано на 31.03.25 в 09:50

Интензивни гръмотевични бури от днес в Гърция

Гръцките власти предупреждават за три дни лошо време и наводнени на пътища. Гражданска защита предупреждава за три дни екстремно време. Силна градушка валя в Козани и Верия. Напълно са унищожени земеделските ферми в района. Силни дъждове засегнаха цялата страна. Полицията призовава за внимателно шофиране и при възможност - да не се..

публикувано на 31.03.25 в 09:43

Русия и САЩ преговарят по проекти за редкоземни метали

Русия и САЩ започнаха преговори по проекти за редкоземни метали, заяви пред вестник "Известия" ръководителят на Руския фонд за преки инвестиции Кирил Дмитриев. Според вестника някои компании вече са проявили интерес към проектите. Тръмп е "много ядосан" на Путин заради Украйна, обмисля нови санкции По-рано Дмитриев..

публикувано на 31.03.25 в 09:37

Увеличение на трудовите злополуки през 2024 година

Увеличение на трудовите злополуки през 2024 г. в сравнение с предходната отчита Националният осигурителен институт. Подадените декларации за трудови злополуки са повече със 136 , а  общия брой приети трудови злополуки са повече със 114.  Смъртните случаи намаляват с една четвърт . Най-много са инцидентите с фатален край в строителството,..

публикувано на 31.03.25 в 09:35
Иван Брегов

Теодора Георгиева има поле да раздвижи ситуацията високо в Брюксел

Нито ВСС, нито полицията могат да дадат правна сигурност на човек от системата, който е решил да проговори. Хората вътре в системата не търсят защита от институциите . Търсят или от НПО-сектора, или от политически фактор. Това заяви пред БНР Иван Брегов от Института за пазарна икономика. Българската правна среда не може да даде защита..

публикувано на 31.03.25 в 09:13
Велислава Делчева

Велислава Делчева: Кандидатирам се за омбудсман, не за премиер

Кандидатирам се за омбудсман, не за премиер, настоя пред БНР Велислава Делчева, издигната от ГЕРБ-СДС. Промените в Конституцията правят омбудсмана част от т.нар. "домова книга", от която би могло да се избере служебен премиер. Делчева обаче посочи, че този аспект изобщо не е обсъждан с представители на партията, издигнала кандидатурата й...

публикувано на 31.03.25 в 08:43

Зимният сезон на Седемтe езера приключи

Зимният сезон на Седемтe езера приключи този уикенд, като по циркуса валя мокър сняг, казаха за БНР от Спасителната служба в Дупница, които днес бяха на последно дежурство. И седалковият лифт от хижа Пионерска до хижа Рилски езера - 21,1 километра, спира заради профилактика. Очевидно следващите седмици планинарите ще трябва да се качват към..

публикувано на 31.03.25 в 08:37