Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Войната в Украйна, санкции над Русия - най-важните новини от изминалата седмица

Активист поставя цветя пред посолството на Русия в Джакарта в знак на протест срещу инвазията в Украйна, 12 март 2022 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Втора седмица без край на войната в Украйна. Западът продължи да наказва Москва със санкции. Цял куп чуждестранни компании прекратиха дейността си в Русия.

Сраженията и бомбардировките в Украйна не стихват, Русия разшири офанзивата си и към нови градове, а двете страни непрестанно си разменят обвинения за неуспешната евакуация на цивилните. 

Най-критично изглежда положението в обсадения пристанищен град Мариупол.  Жителите на града са без ток, питейна вода и отопление, хранителните продукти са на привършване. В четвъртък при въздушен удар на руската армия срещу детска болница и родилно отделение загинаха най-малко трима души, а 17 бяха ранени. Украинският президент Володимир Зеленски обяви за "геноцид" бомбардировката.

Руският външен министър Сергей Лавров окачестви новината като информационен тероризъм и заяви, че родилките и медицинските сестри са били изведени много преди удара.

Без резултат завършиха и първите преговори между външните министри на Русия и Украйна - Сергей Лавров и Дмитро Кулеба, в Анталия за постигане на примирие. Лавров добави, че ядрена война е малко вероятна, а информациите за евентуално нападение на балтийските държави нарече "фалшиви новини", произведени от западната пропагандна машина.

На заседание на Съвета за сигурност на ООН Русия отправи и твърдения - без доказателства - за американски действия с биологични оръжия в Украйна.

Украинският президент Зеленски ги определи като фалшиви новини, но изрази и опасения.

Външният министър на Киев Дмитро Кулеба призова за спиране на огъня в района на атомната централа Чернобил, за да се даде възможност за поправяне на захранващия електропровод, който е бил прекъснат при завземане на контрола от руските сили. От украинската атомна агенция предупредиха, че докато няма електроподаване централата не може да охлажда съхраняваното там отработено ядрено гориво повече от 48 часа, колкото е действието на генераторите. 

Опашка пред миграционен офис в Брюксел, 12 март 2022 г./ЕПА/БГНЕС

От Международната агенция за атомна енергия увериха, че прекъсването на електроподаването не се е отразило критично на безопасността. Експертите поясняват, че водата, с която се охлажда отработеното гориво е с достатъчен обем, а хранилището е модерно и няма да допусне изтичане на радиоактивни вещества в атмосферата.

Генералният директор на агенция Рафаел Гроси заяви, че Украйна и Русия са се съгласили на среща, на която да бъде договорена тристранна рамка за осигуряване безопасността на ядрените съоръжения в страната.

Европейската комисия изплати 300 млн. евро спешна макро-финансова помощ за Украйна.

Европейските лидери приеха и декларация, в която признават европейската перспектива на Украйна, но без да дават надежди за бързото й приемане в ЕС. "Европейският съвет призна европейските стремежи и европейския избор на Украйна, както е посочено в Споразумението за асоцииране. Украйна принадлежи към нашето европейско семейство", се казва в документа.

Международният валутен фонд също отпусна 1 милиард и 400 милиона долара финансова подкрепа за Украйна. Управляващият директор Кристалина Георгиева посочи, че фондът ще снижи прогнозата си и за световния растеж заради войната в Украйна и санкциите срещу Русия.

Руските държавници и олигарси продължиха да попадат под ударите на западните санкции. ЕС включи още 160 руснаци в новия санкционен пакет. Сред тях са 14 руски олигарси и членове на семействата им, както и 146 сенатори, гласували ратификация на договорите за приятелство, сътрудничество и взаимопомощ с т.нар Донецка и Луганска народни републики.

Британското правителство също наложи санкции на още седем руски олигарси, сред които е и собственикът на футболен клуб Челси - Роман Абрамович. Абрамович не за първи път е обект на британски санкции, но този път ще бъдат замразени авоарите му и ще му бъде наложена забрана за пътуване до Острова. Премиерът Борис Джонсън заяви, че „не може да има райски кътчета за онези, които подкрепят руската агресия в Украйна“.

Повечето западни компании прекратиха дейността си и затвориха офиси и магазини в Русия. „Кока-Кола“, „Пепси“, „Старбъкс“ и „Хайнекен“ бяха сред десетките фирми, които обявиха край на бизнеса си след нарастващия натиск да вземат страна в конфликта.

Може би един от най-тежките удари беше решението на Макдоналдс - символът на посткомунистическото възраждане на Русия. Веригата за бързо хранене има около 850 ресторанта в страната, а сандвичите БигМак са икона за руснаците.

Най-големите компании за текстил Ейч енд Ем и „Зара“ също спряха дейността си заради трагичния развой на събитията в Украйна. Дори култовата марка дънки Ливайс, символ на пост-съветския бизнес в Русия затвори с мотива, че всякакви икономически притеснения са второстепенни на фона на човешкото страдание.

На фона на масовото напускане на западни фирми външният министър на Москва Сергей Лавров заяви, че Русия не иска повече никога да е зависима от Запада и ще се дистанцира от компаниите, които се ръководят от западната политическа агресия.

Екип на СЗО пристига в Ухан, за да разследва възникването на коронавируса, 14 януари 2021 г./Ройтерс

На 11 март се навършиха две години откакто Световната здравна организация обяви пандемията от Covid-19 за безпрецедентна криза, разтърсила планетата. Официално жертвите на инфекцията са шест милиона, но според експерти реалният им брой е три пъти по-висок. Изчисленията им се базират на данните за повишената смъртност в различните страни, като цяло тя се е увеличила със 120 на сто хиляди души заради Covid-19.

Петте страни с най-висока смъртност в света са Боливия, България, Свазиленд, Северна Македония и Лесото.

В Европа Германия съобщи за рекорден брой новозаразени докато се готви да премахне повечето останали антиковид мерки. В Англия се увеличават случаите при хората над 55 години. От вчера в Румъния отпаднаха всички ограничения, включително изискването за зелен сертификат за достъп до институциите и задължението за носене на предпазни маски, както на закрито, така и на открито. Австрийското правителство реши да отмени временно задължителното ваксиниране срещу Covid-19 заради облекчената пандемична обстановка.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кипър отбелязва рязък ръст на туристите през януари

Кипърският туризъм постави първия за 2025-а рекорд. През януари е регистрирано най-голямото увеличение на пристигналите гости за последните 21 месеца, обяви Статистическата служба. Много по-добър в сравнение с миналия януари е и потокът от резервации от европейските туристически пазари към острова. Януари записа повече от 112 000..

публикувано на 18.02.25 в 03:05
Статуята на справедливостта върху Централния наказателен съд в Лондон.

Ново заседание от процеса срещу българските граждани, обвинени в шпионаж

В Обединеното кралство продължава процесът срещу българските граждани, обвинени в шпионаж в полза на Русия. На последното заседание на Централния наказателен съд бяха изслушани адвокатите на Ваня Габерова, Катрин Иванова и Тихомир Иванчев, които продължават да не се признават за виновни. Ръководителите на шпионската клетка Орлин Русев и Бисер Джамбазов..

публикувано на 18.02.25 в 02:05

Самолет се обърна на летището в Торонто, 15 души са ранени

Самолетна катастрофа е станала на международното летище "Пиърсън" на канадския град Торонто. Самолетът е на американската авиокомпания "Delta Air Lines" и е марка "Bombardier" с 80 души на борда. Пристигал е от Минеаполис, Съединените щати.   На видеозапис, заснет от един от тях, се вижда, че самолетът е насред заснежена писта, обърнат по таван. Пожар..

публикувано на 18.02.25 в 01:03
Руският външен министър Сергей Лавров.

Лавров пристигна с делегация в Рияд за среща с държавния секретар на САЩ

Руска делегация начело с министъра на външните работи Сергей Лавров пристигна в саудитската столица Рияд, където вече ги чака държавният секретар на Съединените щати Марко Рубио. Това съобщи АФП. Украински дронове са ударили голям петролопровод в Южна Русия Стабилизация на цените на петрола преди преговорите за Украйна, търговската война..

публикувано на 17.02.25 в 22:24

След заседанието на Еврогрупата: Окуражителни сигнали към България

Окуражителни сигнали към България след заседанието на Еврогрупата - основните страни приветстват напредъка ѝ по пътя към еврозоната и изразяват надежда, че скоро тя може да се присъедини към Европейския стабилизационен механизъм.  Според Домбровскис приемът ни в еврозоната е реалистична цел, но остава още много работа..

публикувано на 17.02.25 в 22:10
Киър Стармър

Стармър: Ангажимент на САЩ към безопасността на украинците е единственият начин за сдържане на Русия

Гаранции за сигурността на Украйна от Съединените щати са единственият начин за ефективно сдържане на Русия от нова агресия срещу Украйна. Това заяви британският премиер Киър Стармър в Париж след неформалната среща за европейската сигурност и суверенитета на Украйна, която беше организирана извънредно от френския президент Еманюел Макрон. В нея..

публикувано на 17.02.25 в 22:05
Володимир Зеленски

Зеленски: Американската страна иска да угоди на Путин, за да спечели бърз дипломатически успех

Американската страна "иска да угоди" на руския президент Владимир Путин, за да спечели бърз дипломатически успех, заяви президентът на Украйна Володимир Зеленски. В интервю за германската телевизия ARD той призна, че украинска победа над Русия е "определено" невъзможна без подкрепа от Съединените щати, но предупреди, че примирието, към което..

публикувано на 17.02.25 в 21:40