Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Андрей Делчев: Няма недостиг на петрол и газ

Констанца Рангелова: Винаги при геополитическа криза се наблюдва истерия на пазара на горива

Андрей Делчев
Снимка: БГНЕС

"Според мен цената на петрола е стигнала едно било, сорт "Бренд" на петрола се колебае около 100 долара за барел, плюс - минус и оттук насетне би следвало тенденцията да е надолу и това е всъщност важното за нас", посочи пред БНР Андрей Делчев,  изпълнителен директор на Българската петролна и газова асоциация и член на УС на БСК.
"Тази тенденция надолу за нас е важна, а и за целия свят, защото независимо от санкциите, които бяха наложени на Русия заради войната в Украйна, не беше ограничена търговията с петрол и газ. Поради което Русия продължи да изнася, като оставям на страна политическия сигнал, но от бизнес гледна точка това означава, че няма недостиг на пазарите.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Тази паника, която се създаде от началото на войната и цената, която "избуя" най-вече между 7 и 9 март, но след това цените тръгнаха плавно надолу...", поясни още експертът.

"Недостиг на световните пазари не се получи, ообено след като премина паниката, цените се нормализираха. Русия е вторият най-голям износител на петрол в света след Саудитска Арабия.
Снимка: БГНЕС
 За цените на бензина и дизела бих казал, че и при увеличението на цените на петрола, и при намалението, има едно забавяне до седмица - тоест следва се рефлексът на цените на дребно на вътрешния пазар. Само няколко вериги за бензин спекулативно се опитаха да "счупят" пазара на дизел и бензин и бяха посочени като "виновници" за кризата около 2- 3 март. Същото е и с понижаването на цените на петрола и реакцията върте в цените на дребно", посочи още Делчев.
"Веригите бензиностанции са купили тогава от търговците на едно, от рафинерията бензин и дизел на високите цени и затова е трябвало също да продадат горивото на високите цени. Това е станало.
Рафинерията преработва основно руски петрол. Не вярвам, че криза може да продължи повече от три месеца, такава, че да доведе до недостиг на горива на българския пазар, ако имаме недостиг, първо се търсят запасите от държавния резерв", обобщи Делчев.
"В момента до голяма степен пазарът е в състояние на истерия по отношение на цените на зърното, на олиото, но най-вече по отношение на цената на петрола, защото реален недостиг няма, който да оправдава преди няколко дни високата цената на петрола", коментира темата и икономистът Констанца Рангелова.

"Това е нещо нормално винаги, когато има такава геополитическа криза. Този премиум от геополитически риск винаги се вкарва в цената. Цените на газа на междурародните борси - това е глобален пазар, който се също се влияе от тази паника на пазара. А нашите цени са вързани към междурародните пазари по същия начин. Това е важното да се каже.

И също - от една страна имаме пазар на суров петрол, от друга страна - международен пазар на бензин и дизел. В момента този пазар е изключително нажежен. Дизелът в момента на пазара на едро на международните пазари е може би с около 15 долара отгоре над петрола. И това е защото Русия е доста голям износител на дизел основно към Европа. Това води също и до някакав вид паника и на този пазар включително", изтъкна Рангелова пред БНР.

Още по темата в звуковите файлове.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Неда Терзиева

Неда Терзиева: Българи, нахранете душата си - тя е тази, която ще вземем нагоре с нас

По това време на годината лъчите са слънцето са особено зареждащи и носят нова енергия към нас . Нещо ни кара да се усмихнем в такъв ден, да бъдем позитивни, да почувстваме нови сили, за да продължим напред. Казват, че енерготерапията е професията на бъдещето. В съвременното ни общество енергията се влага в много и различни неща и..

публикувано на 02.07.25 в 08:15
Калина Георгиева

Преподавател по информационно право: Държавата да ограмотява за ИИ!

Към правомощията на институциите ще бъдат добавени такива, свързани с внедряването и използването на изкуствен интелект . Това обясни в интервю за БНР Калина Георгиева от Софийския университет "Св. Климент Охридски", преподавател по информационно право в Юридическия факултет и във Факултета по математика и информатика. Тя даде пояснения..

публикувано на 01.07.25 в 11:15
Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование - в НС до средата на юли

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование, предложени от Министерството на образованието и науката, ще влязат за обсъждане в Народното събрание до средата на юли. Това съобщи министърът на образованието Красимир Вълчев по време на широка експертна дискусия за промяна в образователната структура.  "И преди да го публикуваме..

публикувано на 26.06.25 в 13:51
 Д-р Теодор Димитров

Д-р Теодор Димитров: На 6-то място сме по затлъстяване в Европа заради нездравословното хранене

Според данни на Европейската асоциация за изследване на затлъстяването  между 30% и 70% от възрастното население в ЕС е с наднормено тегло, а 10% до 30% – със затлъстяване. Прогнозите сочат, че до 2030 г. случаите на наднормено тегло ще се увеличат с 33%, а на тежко затлъстяване – със 130%.  В България около 1,5 милиона души живеят със затлъстяване,..

публикувано на 26.06.25 в 13:32

Какво да направят абитуриентите, прекъснали здравните си вноски?

Абитуриентите често пропускат да заплатят здравните си вноски в периода между завършване на средното образование и началото на обучението в университет или постъпване на работа на трудов договор. Много от тях не са наясно , че през тези месеци здравното им осигуряване е прекъснато. Други знаят – чули са от близки или в часовете по..

публикувано на 25.06.25 в 11:01
Доц. Петя Трифонова

Доц. Петя Трифонова от Националния институт по геофизика разказва за магнитните бури

Нито едно същество на земята не може да живее без енергията, която идва от нашата звезда. Слънцето, център на нашата планетарна система е съставено от гореща плазма и магнитни полета . Температурата на повърхността му е повече от 5500 градуса. То освобождава енергията си чрез ядрен синтез. Горещата му корона отправя на далече поток от заредени..

публикувано на 23.06.25 в 12:06

Весела Герчева: Експонатите в музеите трябва да "живеят"! Пари има

"Българските музеи пазят невероятни находки, невероятни богатства . Тези експонати трябва да "живеят ". Това каза в интервю за БНР Весела Герчева, която представи магистърската програма "Съвременни музейни експозиции" към департамент "Археология" на Нов български университет. По думите ѝ, програмата дава инструменти както на работещи..

публикувано на 23.06.25 в 10:31