Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Турция е с влияние в Черноморския регион и може да говори и с руската, и с украинската страна, казва преподавателят от Харков

Проф. Михаил Станчев: Путин ще опита да присъедини Донецк и Луганск, няма да изпусне Херсонска област

„Ще обявим неутралитет. Няма да признаем, че Крим е руски юридически“

проф. Михаил Станчев
Снимка: БГНЕС

Нов български университет ще издаде на български книгата на проф. Михаил Станчев „Третата световна война – Битката за Украйна“. Той е ръководител на Катедрата по нова и най-нова история в Харковския национален университет „В. Н. Каразин“, а в Запорожкия университет чете лекции по специалност Дипломация.

Първото издание на книгата, на която проф. Станчев е съавтор, е от 2015 година.

Тогава написахме, че това е началото на по-сериозна и голяма инвазия, ако международната общност не се сплоти и не се противопостави на Русия. Това не стана нито след Грузинската война, нито след анексията на Крим и Донбас. Международната общност явно не дооценяваше стремежа на Путин, параноидалната идея да възстанови територията на бившия Съветския съюз.

Ако НАТО и ЕС, американците продължават така да наблюдават, ще имаме не само две Кореи, тоест две Украини, но се страхувам, че както по времето на Сталин той ще дойде към границите на бившия Съветски съюз и ще предяви претенции и към Финландия, и към Прибалтика, и към Полша“, посочи проф. Михаил Станчев в предаването „Хоризонт до обед“.

„Винаги преговорите са по-добри от бойните действия. Това, че Турция се включи като посредник, е много важно, защото Турция е една от страните, които имат съществено влияние в Черноморския регион и може да говори и с руската страна, и с украинската“, коментира проф. Михаил Станчев в предаването „Хоризонт до обед“.

По думите му темата за статута на Украйна като неутрална държава не е новост и още през 1990 година в декларацията за независимост на страната е записано, че „Украйна ще бъде извънблокова държава“.

По време на осемгодишната война в Донбас украинците внесоха изменения в Конституцията и в Закона за външната политика за стремежа на Украйна да стане член на ЕС и НАТО, уточни той.

Според проф. Станчев войнствената реторика и от двете страни в комуникацията между Кремъл, ЕС и НАТО е довела до конфликта в Украйна.

Запитан има ли риск страната да бъде разделена проф. Михаил Станчев отбеляза, че не изключва такава възможност.

Относно възможното присъединяване на ЛНР и ДНР към Руската федерация на принципа на Крим преподавателят каза, че това може да се случи.

„Честно казано, не виждам Украйна ще може ли да направи нещо без международната подкрепа.“

Ще обявим неутралитет. Няма да признаем, че Крим е руски юридически, но явно ще продължим нашата теза, че това е нарушение на международното право – юридически се явява територия на Украйна, както и Донбас.“

Друг е въпросът, че Путин ще се опита да стигне административните граници на Луганска и Донецка области и да ги присъедини към Русия, както Крим, коментира проф. Станчев.

„Страхувам се, че не е само това. Путин няма да изпусне Херсонската област, пътя, сухопътния – от Мариупол до Крим. Страхувам се, че той няма да отстъпи оттам.“

Ако сравним датите за начало на първите две световни войни, се получава 68. Оказва се, че датата на сегашната война също дава число 68, посочи Михаил Станчев.

„Какво това означава, аз не съм астролог, но нещо явно означава. Може да бъде и странно, а може и не. Някакво обяснение би трябвало да има.“

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

По-заможните също стават жертви на трафик на хора

С "Поход за свобода" беше отбелязан Европейският ден за борба с трафика на хора . Европейският ден беше на 18 ноември. Но от Националната комисия за борба с трафика на хора са преценили, че съботата е по-удобният вариант. За десета година: "Поход за свободата" в София Статистиката и за тази година отчита, че официално сигналите за..

публикувано на 19.10.24 в 19:03

Инж. Иван Иванов: Цената на водата да стане двукомпонентна

Цената на водата да стане двукомпонентна - предложението е на инж. Иван Иванов, председател на Българската асоциация по водите. Става въпрос за това да има такса "Водомер", която да се плаща от всеки, без значение дали ползва вода или не. Пред БНР инж. Иванов обясни, че това е добра практика, която се прилага в много държави .  " Идеята е..

публикувано на 18.10.24 в 14:11
Сергей Скрипал

Сергей Скрипал може би е оцелял след отравянето с "Новичок" благодарение на грешно лекарство

Бившият руски шпионин Сергей Скрипал, станал обект на опита за отравяне с "Новичок" в Солсбъри, може да е оцелял, защото парамедик случайно му е дал грешно лекарство, беше съобщено по време на започналото публично разследване.  Започналото публично разследване тази седмица проверява обстоятелствата около смъртта на Доун Стърджис, която се е..

публикувано на 18.10.24 в 11:42

ГД ГВА: Не се очаква ограничаване или затягане на експлоатацията на дронове

Не се очакват съществени изменения с цел ограничаване или затягане условията за експлоатацията на дронове . Това каза пред БНР Даниела Минчева, ГВА. Тя припомни, че  от 2019-а има европейскo законодателство за непилотираните въздухоплавателни средства.  Влиянието върху безопасността се отчита в зависимост от  теглото на дрона, неговите..

публикувано на 17.10.24 в 11:35

Трафик на хора: Робството съществува и днес!

Увеличава се броят на жертвите на трафик на хора , сигнализира пред БНР Даниела Савеклиева, секретар на Националната комисия за борба с трафика на хора. "Трафикът на хора е съвременен проблем, който за съжаление остава непознат за мнозина. Днес, в XXI век, робството все още съществува и се случва пред очите ни. България е една от..

публикувано на 17.10.24 в 09:38
Кремена Кунева

Кремена Кунева: Не може една жена да е нещастна, след като роди. Това е индикация за проблем

Не може една жена да е нещастна, след като роди, това е индикация, че има някакъв проблем. Това каза пред БНР Кремена Кунева, председател на фондация "Даная", която публично сподели, че е преживяла следродилна депресия.  "Близките и приятелите са много важни, но за такива случаи трябва експертна помощ ", подчерта тя. По-рано Кремена Кунева..

публикувано на 16.10.24 в 17:58
Училище за надежда

Съвременни будители успяват да създадат "Училище за надежда"

Видяхме деца с искрящи очи и хора, които дават всичко от себе си за тях. Това разказа пред БНР  Симеон Цончев. Той е продуцент на филма "Училище за надежда", който тръгва по кината от  първи ноември. Лентата разказва за училище "Димитър Екимов" във великотърновското село Русаля. Там вече десет години спасяват деца от бедни семейства,..

публикувано на 15.10.24 в 10:55