Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Арх. Искра Дандолова: Няма активна жилищна политика у нас

Необходима е обстойна ревизия на тази политика, за да се задържи населението, смята урбанистът

Снимка: Георги Нейков, БНР

С решение на Столичната община базовата стойност на монолитното строителство ще поскъпне от 680 на 1182 лева за квадратен метър, а на панелното - от 485 на 843 лева. Това означава, че цените на общинските жилища ще скочат с близо 70%. Тези цени не са променяни от 2013 година.

Общинската жилищна политика не се състои само в това да се вдигнат цените, за да се оправят финансови загуби или недостиг, коментира пред БНР доц. Искра Дандолова, архитект и урбанист. Според нея „на това мирише цялата работа“.

Арх. Дандолова попита колко общини у нас са направили обследване и анализ на жилищния си фонд.

В момента няма активна жилищна политика у нас. Няма социални и социологически изследвания и данни, за да се види каква е ситуацията“, заяви тя. По думите ѝ се правят „дребни бакалски сметки“.

Абдикирането на държавата и общините от тази проблематика е изключително тревожно, подчерта тя.

Високият процент на собствени жилища у нас е наистина уникален, отбеляза доц. Дандолова.

Снимка: Георги Нейков, БНР

В последните години има наплив към малките населени места и устройването на семейства в жилищни условия извън големите населени места, заяви Искра Дандолова.

Общинският жилищен фонд трябва да бъде съхранен. Едно след друго се появяват семейства и домакинства, които имат нужда от подкрепа на общинските власти, категорична е доц. Дандолова.

Тя открои като проблем липсата на подходящи жилищни условия за младите специалисти, които в началото на професионалния си път се нуждаят от такива.

Не знам да има такава политика в общините. Имаше преди 90-те години политика на селищните системи, която разпределяше в сравнително по-нормален вид възможностите за ползване на жилищни услуги. Всичко това се загърби, а това беше една прогресивна политика. Полека-лека се насложиха първоначални натрупвания на капитала и техните последици. Достигаме до неприятни резултати в момента, повече от 30 години, откакто работим в тази нова обстановка. Жилищната политика е една от основните, за да се задържи населението, за да вървят трудовите процеси у нас. Тя не подлежи на никакво сериозно отношение!“

„Заслужава да се направи обстойна ревизия на цялостното поведение на държавата спрямо жилищната политика, която може да задържи голяма част от населението, а не то да изтича в страни, в които надали са толкова щастливи тези българи“, смята доц. Искра Дандолова. 

Повече по темата чуйте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Българите в Чикаго отпразнуваха 24 май

Училището “Патиланско царство” в Мъртъл Бийч, щата Южна Каролина, тържествено отбелязва 24 май и краят на учебната година. Децата участваха в празничен концерт, куклен театър и имаха още много приятни преживявания заедно с родителите си. Беше отпразнуван празникът на буквите в неделното училище, създадено само преди 6 години, все още само..

публикувано на 25.05.25 в 07:20

Нова техника получава отделението по Нуклеарна медицина в Комплексния онкологичен център в Русе

Напредъкът на технологиите дава възможност за развитие на медицината, а оттам и огромна полза за хората. Всъщност става дума за човешки живот и това е безценният принос на съвременната техника и лекарски знания.  Как ще се развива отделението по Нуклеарна медицина в Комплексния онкологичен център на Русе разказва кореспондентката ни Ася Пенчева в..

публикувано на 25.05.25 в 06:11

Над 4 милиона българи ще могат да се тестват в домашни условия за два вида онкологични заболявания

Над 4 милиона българи ще могат да се тестват у дома за два вида онкологични заболявания през следващите шест години. Здравното министерство обяви, че подготвя модерен скрининг за рак на маточната шийка и на дебелото черво, а целта е максимален брой хора да се прегледат, без да чакат на опашка пред лекарски кабинет. Очаква се първите тестове да..

публикувано на 25.05.25 в 05:50

Диана Гласнова от Хърватия: Най-голяма полза от еврото имат големите фирми, хората търсят промоциите

Най-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа.  Това коментира пред БНР журналистът Диана Гласнова - българка, която от години живее в Хърватия, също е и кореспондент на БТА. За..

публикувано на 21.05.25 в 14:14
Бела Бенова

Бела Бенова - фотограф и пътешественик по морските фарове на Европа

Бела Бенова е фотограф и  пътешественик по морските фарове на Европа.  Автор на книгата "По пътя на пулсиращата светлина". Няколко изложби по темата. "Връщаме лентата" точно 18 години назад, когато Бела поема на първото си пътешествие, следвайки пулсиращата светлина на българските черноморски фарове, а светлината бързо я повежда към съседна..

публикувано на 20.05.25 в 13:37
Доц. Михаела Мишева - УНСС

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..

публикувано на 18.05.25 в 11:04

София на последно място в международно проучване за безопасно придвижване на деца и подрастващи

София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..

публикувано на 16.05.25 в 11:47