Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отец Боян Саръев и съпругата му Красимира Саръева отправят призив за благотворителна акция за децата от Украйна

Манастир „Свето Успение Богородично“ в Кърджали е в тежко финансово положение

Има риск да спре изхранването на бежанците от Украйна, настанени в манастира

Манастир „Свето Успение Богородично“ в Кърджали
Снимка: META/Facebook-Манастир „Свето Успение Богородично“ в Кърджали

Манастирският комплекс „Свето Успение Богородично“ в Кърджали е в тежко финансово положение след прием на украински бежанци. За тях денонощно се грижат отец Боян Саръев и съпругата му Красимира. До момента те нямат парична помощ от държавата, защото са пропуснали срока за подаване на документи в Областната администрация. За да нахранят и стоплят бягащите от войната, отец Саръев и съпругата му използват финансовия ресурс на църквата. Парите по сметките бързо намаляват и вече има риск манастирът да спре да храни бежанците и да им осигурява елементарни условия за живот. Двамата излязоха с призив за благотворителна акция.
Шест жени и деца бяха първите бежанци от Украйна, намерили подслон в манастирския комплекс. Те се хранят и спят в манастира повече от месец. За тях обаче не може да се отпуснат пари от държавата, каза за БНР съпругата на отеца - Красимира.
"Даже не ни уведомиха от областта, че ние трябва да попълним документи, за да можем да се възползваме от тези 40 лева и сега ние нищо не можем да получим. Сега оставаме без никаква издръжка за март месец".
Недоволен от ситуацията е отец Боян Саръев, който не крие упрека си към Областната управа в Кърджали.

"При тези толкова много грижи разходи, които направихме ние, областната управа не можа да намери време за кумова срама да мине да види в какво положение са тези бежанци или поне да ни предупреди да каже - ето имате право от държавата такива пари да получите, попълнете си документите, до 5 април е срока. С голямо закъснение обявиха, че сме изпуснали срока и нямаме право на тези помощи".

Бежанци от Украйна       Снимка: Мехмед Реджеб
Според областния управител Даниел Делчев допусната е грешка и ако тя е от страна на държавната администрация, ще бъдат взети съответните мерки. Той увери, че вече се търси решение на проблема.

"Има право да е рязък според мен, защото той беше първият, който приюти украински бежанци в Кърджали и от тази гледна точка от мое име и от името на администрацията му се извиних, че е допусната грешка. Ако тази грешка е при нас, ние ще търсим отговорните служители и те ще си понесат наказанието. Но те тряба да разберат и администрацията, защото целия този процес в област Кърджали се случва за първи път, ние за първи път посрещаме такова количество бежанци - вече са почти 130-140 души". 

Сега отец Боян Саръев и съпругата му трябва да подадат необходимите заявки за пристигналите преди дни нови украински бежанци. Това са 22-ма души, основно жени и деца. Сред тях е 24-годишната Марина от Одеса, стигнала до България след трудно и рисково пътуване.

"Пристигнахме 22 души - 10 възрастни и 12 деца. От Запорожието тръгнахме с евакуционен влак до Търнопол, след това до Църновчи с автобус, до Румъния също с автобус. Минахме цялата Румъния. После в България също на автобус и пристигнахме тук". 

За да нахранят и стоплят бягащите от войната, отец Саръев и съпругата му Красимира използват финансовия ресурс на църквата. Сметките обаче бързо се стопяват. Двамата излязоха с призив за благотворителна акция, насочена основно към украинските деца.

"Те са общо 12 деца от 6-месечно най-малкото до 16 години и половина. Има на две години, на 2 години и половина, на 3 и половина, на 4, на 6 и те се нуждаят преди всичко от храна за тяхната детска възраст, от памперси, от натурални сокове, от детска храна", допълни за "Хоризонт" Красимира Саръева.

Пристигналите в Кърджали украинци са доволни от подкрепата, която получават от местните хора. Очаква се настанените в манастирския комплекс да се включат в подготовката за православния Великден - празник, който и те ще отбележат на 24 април. Далеч от войната, но с мисъл и молитва за останалите в Украйна техни близки.

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Три разказа за цензурирано изкуство

Разказ за три премахнати творби - разрушени, замазани или свалени от изложбените зали. Това представя изложбата " Забранено изкуство ", която е изследователски проект на куратора Ралица Герасимова.  Разглеждат се три случая на цензура: унищожената изложба „Терен и конструкции” на Веселин Димов, представена във Варна през 1982 г.,..

публикувано на 23.01.25 в 18:31
Писателят Георги Костадинов.

БНР на 90: С радиото заспивам… Поетът, посветил стих на медията

В седмицата, в която БНР отбелязва 90-годишнината си, ви срещаме с наши верни слушатели. "С радиото заспивам", по този начин Георги Костодинов - писател от Чипровци, определя връзката си с Българското национално радио. "От малък слушам радио, дори и сега - на 60 години съм", настоява поетът, който споделя, че е от по-старото поколение..

публикувано на 23.01.25 в 09:58
Снимката е илюстративна

Арх. Арсения Христова: Бих искала българите да имат повече самочувствие

"Архитектурата е моята професия, хоби и съдба" ,  казва Арсения Христова, която е завършила е архитектура в УАСГ в София точно преди 50 години. Кариерата й започва в България, но след това професията я води в различни точки на света - първо в Алжир, след това в Белгия . Случва се така, че след природни бедствия - земетресение и наводнение,..

публикувано на 22.01.25 в 13:38

За ужаса от войната и за протокола по лечение на спасените от заложническата криза в ивицата Газа

Първите три заложнички от втората от началото на войната, обменна сделка между Хамас и Израел вече са на свобода . Те бяха разменени за палестински затворнички. Вертолет докара вече бившите, заложнички до площадката на покрива на болница Шиба - най модерната и оборудвана със съвременна техника в Израел . Още три болници посрещнаха освободени..

публикувано на 22.01.25 в 11:20

Пропаганда или снимката на деня? Разходка из радиоархивите…

Кой, ако не радиото, да ви направи свидетел на променящите съдбата на България събития. За 90 години се е случило много и много ефир е минал, с историята - такава, каквато е създавана от силните на деня. И ако след десетилетия някои биха нарекли ефира "плод на пропаганда", парадоксално – именно същите тези архиви след десетилетия остават като..

публикувано на 22.01.25 в 10:00

В търсене на бездомници - дежурството на един мобилен екип в София

В студените дни и нощи хората без дом имат възможност да бъдат настанени в кризисните центрове на Столичната община. При желание могат да останат в тях до 6 месеца. Три са кризисните центрове в София , с общ капацитет 570 места към днешна дата, като има възможност да бъдат открити още. Дежурството на един от мобилните екипи, които..

публикувано на 22.01.25 в 06:51
Йордан Колев

Йордан Колев: Дисциплината в пилотската кабина ми помогна да разбера живота по-различен начин

Има нещо много мистично в това да бъдеш между земята и небето – в полета, който носи усещане за свобода , за необятност и вдъхновение.  За връзката между небето и вдъхновението и как авиацията се преплита с изкуството на писането г оворим с Йордан Колев – писател и летец , чийто живот е изпълнен с истории от облаците.  " Нашата професия на..

публикувано на 21.01.25 в 11:48