Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Не Исландия трябва да бъде нашият пример, а Унгария, казва вицепрезидентът на Европейската СПА асоциация

Сийка Кацарова: Балнеологията се подценява от години, не се инвестира в превенция

В Плана за възстановяване няма средства за рехабилитация на инфраструктурата

Сийка Кацарова
Снимка: БГНЕС

Мястото на балнеологията в Националния план за възстановяване и устойчивост на България ще бъде обсъдено от представители на държавните институции, кметовете на СПА дестинации и инвеститорите в Медикъл-СПА сектора на България в Хисаря. Кръглата маса е на тема: „Национален план за възстановяване и устойчивост и мястото на балнеологията. Възможности и заплахи“. Кръглата маса е организирана от Българския съюз по балнеология и СПА туризъм в партньорство с Българската асоциация по подземни води. Важно е в Националния план за възстановяване да се включат политики, свързани с развитието на балнеодестинациите в България, посочват организаторите на форума. 

Тази тема от години се подценява, напомня Сийка Кацарова, председател на Българския съюз по балнеология и СПА туризъм и вицепрезидент на Европейската СПА асоциация.

"Балнеологията е включена в Плана само като име, но реално средства за рехабилитация на инфраструктурата – знаете, на много места минералната вода изтича в канала, общините нямат средства, трябва да се санират изворите, чешмите – средства за това към момента не виждаме."

Бюджетът е 343 милиона за периода 2022-2026 година, но само за проучвания, свързани с геотермалната вода като средство за отопление, подчертава Кацарова.

Водещите национални курорти трябва да могат да се възползват от финансиране за рехабилитация на съществуващата инфраструктура за използване на водите, твърди Сийка Кацарова, като се позовава на примера на Унгария.

"Не смятам, че Исландия е нашият пример, а Унгария. Нашите води са с температура подобна на унгарските. В Унгария са заложили 230 милиона евро в програма, свързана с енергийна модернизация на техните общини с национално и местно значение, вече имат и обявени търгове, за да кандидатстват по тези програми."

Важно е в Националния план за възстановяване и устойчивост да се включат политики, свързани с развитието на балнеодестинациите в България, изтъква Сийка Кацарова.

Балнеодестинациите са много търсени във времената на Covid, затова трябва да се търси "вратичка" в Плана за възстановяване да се инвестира не само в нови проучвания, коментира Кацарова за предаването "Преди всички".

"Не се инвестира в превенцията на хората. Балнеодестинациите са ключови за превенцията. Превенцията свършва с ваксините и вероятно прегледите. Не се ползва ресурсът, който България има."

Министерството на здравеопазването е длъжник на българите, средствата за профилактика са много малко, обобщава Сийка Кацарова.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

След влизането ни в ЕС: Още ли ни липсва европейският заряд?

След влизането в ЕС България преживява промени, множество кризи и реформи. Все още спорим обаче дали членството ни отваря възможности за развитие, работа и образование. България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме? Как се промени страната ни, след като избрахме демократичния път на развитие?   България,..

публикувано на 19.05.25 в 11:54

Мадарският конник, Иван Рилски и Паисий Хилендарски ще красят българските евромонети

Когато България се присъедини към еврозоната и имаме монети с българска национална страна, на тази от 2 евро, от която ще ни гледа светлият образ на отец Паисий, на гурта (кант на монетата)  ще бъде изписано: "БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ" с главни букви . Този надпис е бил използван върху монетите ни между 1882 и 1943 г. В специалното интервю за БНР..

публикувано на 19.05.25 в 07:04
Крум Зарков

Крум Зарков: Битката за дневния ред в България предопределя следващите управленски конфигурации

Битката за дневния ред в България предопределя следващите конфигурации за управление . Това заяви пред БНР  Крум Зарков, вече бивш секретар по правните въпроси на президента Румен Радев, както и бивш министър на правосъдието. Секретарят по правните въпроси на президента напуска поста си заради референдума за еврото "Ако основният дневен..

публикувано на 17.05.25 в 14:18

Руслан Трад: Иран няма да се откаже от ядрената си програма

Иран няма да се откаже от ядрената си програма.   Такава прогноза направи пред БНР Руслан Трад,  анализатор от Атлантическия съвет във Вашингтон, след като Доналд Тръмп започна втория етап от близкоизточната си обиколка. "Програмата е важна за оцеляването на режима в Техеран. Не смятам, че страната ще се откаже и от оръжейната. Това е вид щит,..

публикувано на 17.05.25 в 13:15
Ирина Манушева

Ирина Манушева: Няма ръст на отсъствията по семейни причини дори с един учебен ден!

Какъв е броят на извинените отсъствия на учениците година след като позволените дни отсъствия от клас по семейни причини по настояване на родителите бяха увеличени от 10 на 15 годишно? Отговор на този въпрос по Закона за достъпа до обществена информация потърси и получи от Министерството на образованието и науката Ирина Манушева. Тя е майка..

публикувано на 16.05.25 в 10:20
Любомир Аламанов

Любомир Аламанов: България е жертва на огромна комуникационна война

България е жертва на огромна комуникационна война! С тази констатация започна коментара си пред БНР комуникационният експерт Любомир Аламанов. "Спешно е необходима национална стратегия за комуникационна сигурност. Самите комуникационни инструменти станаха толкова добри, че не може със стандартни средства да се противопоставяме на това, което се..

публикувано на 14.05.25 в 13:09

Александър Шопов: Ако не ни чуят - ефективна стачка!

" Ако нямаме покана и разговор, в който да има разумни предложения от страна на институциите, на работниците няма да им остане друг изход, освен да преминат към ефективна стачка ".  Това заяви пред БНР Александър Шопов - председател на Федерацията на транспортните синдикати в КНСБ.  София под блокада - осъмна без градски транспорт Към..

публикувано на 14.05.25 в 07:13