Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Постепенно ще загубим представа кое всъщност е нашето оригинално, автентично културно наследство"

Проф. Тодор Кръстев: При културното наследство се иска мислене не за следващия сезон и следващия мандат

Сега Законът за културното наследство "създава хаос в историческите центрове, този хаос отлично устройва определени интереси", смята експертът

проф. Тодор Кръстев
Снимка: Ирина Недева

Зад всяка реформа в областта на културното наследство трябва да стои мислене не за следващия сезон и следващия мандат, а за следващите поколения. Това мнение изрази в интервю за БНР проф. Тодор Кръстев, почетен председател на ИКОМОС – България и почетен член на Международния съвет за паметниците на културата и забележителните места.

"Оставката на проф. Кадинов за мен е лош знак. Предполагам, за да се оттегли, той е загубил надежда, че ще получи подкрепа. Аз си спомням ентусиазма, с който той влезе в министерството. Ако държавата не осъзнае, че това е задача №1, има реален риск ние да загубим едно изключително богатство, да лишим следващите поколения от изключително богатство. Вие си спомняте тази тенденция да се изграждат бутафорни крепости, клонинги на някакви паметници. Постепенно ние ще загубим представа кое всъщност е нашето оригинално, автентично културно наследство", коментира проф. Кръстев в предаването "Хоризонт до обед".

Несъвършеното законодателство може да бъде за паметниците на културата не по-малко бедствие от природните катаклизми и войнитесмята той. Според него нашето законодателство е силно несъвършено.

Захарна фабрика се руши от години Снимка: http://whata.org/

"Как да си обясним например, че държавата не е в състояние да защити културни ценности като националната културна ценност Захарна фабрика, която е в руини, частна собственост. Или как изгоряха за една нощ Тютюневите складове в Пловдив, също частна собственост. Общото, което ги обединява, е несъвършеното законодателство."

Нашият закон е силно рестриктивен – да си собственик на паметник в момента е бреме, което носи само ограничения и забрани, няма стимули, заяви проф. Тодор Кръстев.

Снимка: Красимир Мартинов, БНР

"Може да се каже, че в Несебър нагласата на хората е да мислят за следващия сезон, а не мислят за следващите поколения, за техните деца, които биха могли да се възползват от една изключителна световна ценност. Но държавата също има вина – държавата не е създала никакви стимули в своя закон. На практика е абдикирала от проблемите на Несебър", подчерта експертът.

Кръстев напомни, че ако до 1 декември страната ни не изпрати актуализиран план за управление, има всички рискове Несебър да излезе от списъка на световното културно наследство, което по думите му ще бъде "огромна репутационна щета за България".

Като друг негативен пример проф. Кръстев посочи остров Св. св. Кирик и Юлита край Созопол, който "от десетилетия стои изоставен и деградира, а притежава уникален потенциал".

"Той стои занемарен при една абсолютно странна апатия от страна на държавата."

Навсякъде по света културното наследство е "възел от силни интереси", изтъкна в заключение проф. Тодор Кръстев.

Според него Законът за културното наследство в настоящия му вид "създава хаос в историческите центрове, но този хаос отлично устройва определени интереси".

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Полина Паунова

Полина Паунова: Нe Бойко Борисов, а Делян Пеевски вече е централната фигура в българския политически живот

„Комисията за противодействие на корупцията е обвързана с получаването на средствата по Плана за възстановяване от Европейската комисия. Този план, както и законодателната програма, която сме обещали, са одобрени и не подлежат на ревизия, което ще рече, че откажем ли се като държава от Комисията за противодействието на корупцията (КПК), няма да сме..

публикувано на 26.07.25 в 16:03
Алесандро Джованини

Алесандро Джованини от ЕЦБ: Цифровото евро няма да отнема права на гражданите

Цифровото евро няма да отнема права на европейските граждани, а ще им предостави по-голям избор. Това заяви за БНР Алесандро Джованини , съветник на директора за цифровото евро към Европейската централна банка . Още за проекта за цифровото евро и каква е истината за редица фалшиви твърдения, които се разпространяват за него в социалните мрежи,..

публикувано на 25.07.25 в 06:50

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...

публикувано на 14.07.25 в 07:30