Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Ето къде си" на Михаил Михайлов ще представи България на Венецианското биенале

Снимка: Ани Петрова

Най-старият и престижен форум за съвременно изкуство - Венецианското биенале, основан в края на 19 век, официално ще бъде открито в събота, 23 април. Ден по-рано вицепрезидентът Илияна Йотова ще открие българския павилион на събитието.

България ще се представи с проекта "Ето къде си" на художника Михаил Михайлов, който работи върху него в продължение на месец. Експозиционното пространство "Спацио Рава" (Spazio Rava) ще е мястото, където ще бъде изложен нашият проект. Намира се в централната част на Венеция, в квартала "Сан Поло" на "Канал Гранде", в близост до моста Риалто. Михайлов е родом от Велико Търново, но от години живее и работи във Виена и Париж. Проектът му "Ето къде си" е избран в състезание с още 16 други през януари тази година.

Общата тема на тазгодишното издание на Венецианското биенале е „Млякото на мечтите” (The Milk of Dreams). Името идва от заглавието на книга на британската художничка, скулпторка и писателка сюрреалистка Леонора Карингтън (1917-2011), в която тя описва магически свят, в който животът се променя постоянно през призмата на въображението. В общата изложба на Биеналето тази година участват 213 творци от 58 страни. Освен общата експозиция национални павилиони на биеналето имат близо 80 страни. За първи път с национални павилион ще се представят Намибия, Непал, Оман, Камерун и Уганда.  

Темата за руската инвазия в Украйна вече е част от биеналето. Още в първите дни на март ръководството на форума обяви, че руски официални делегации няма да бъде приемани. Имаше съмнения, че украинският павилион няма да може да отвори врати именно заради войната, но тези страхове не се оправдаха. Украинският творец Павло Маков, работил години наред в Харков, успя да направи инсталацията си, която се нарича „Фонтани на изтощението“, идеята за която датира от 27 години. Това е пирамида на 12 нива, съставени от стоманени фунии, водата, която преминава през тях, слиза на долното ниво към още повече фунии.  

Украйна получи и още едно пространство. То е точно пред американския павилион, а целта е войната да се постави в центъра на арт изложението. За целта е сглобена голяма конструкция от обгорено дърво. Встрани пък се издига висока купчина от чували – препратка към начина, по който украинците искат да опазят паметниците на културата от руските бомби. Дана Космина – украински архитект, е инициатор на идеята.  

Така че Украйна на практика ще бъде представена двойно на Биеналето. За сметка на това руският павилион, чиято сграда е една от най-внушителните в т.нар. "Градини на Биеналето", ще остане затворен.  

Яра Бубнова и Михаил Михайлов (един до друг в средата)

Българското участие на Венецианското биенале се организира от Министерството на културата и се продуцира от Националната галерия и комисаря Яра Бубнова.

Венецианското биенале се открива официално на 23 април и ще продължи до 27 ноември. 

Репортаж на Светослава Кузманова за десетото участие на страната ни във Венецианското биенале можете да чуете от звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Михаил Големинов (1956-2021)

Фестивалът "ТрансAрт" - мост между поколенията авангардисти

Спонтанна импровизация върху музикална графика или строга интерпретация на записан с ноти музикален текст – това са границите, в които се движи музиката, която ще прозвучи в петото издание на фестивала „ТрансAрт“ на „Ориндж фактори“. Трите събития са на 26, 27 и 29 ноември в различни културни пространства в София: залата на Националната музикална..

публикувано на 27.11.24 в 10:40
Йожен Йонеско

115 години от рождението на Йожен Йонеско

Днес - 26.11, се навършват  115 години от рождението на писателя Йожен Йонеско. Той е ненадминат представител на "театъра на абсурда".  "След  Втората световна война живеем във все по-атеистични времена. Обществото се потапя в една хедонистична среда. Театърът на абсурда отчита това. С него се занимава и драматургията на Йожен Йонеско", разказа..

публикувано на 26.11.24 в 13:04
Грегъри Магуайър

Авторът на "Злосторница" Грегъри Магуайър: Филмът по книгата възпламенява политическите й нюанси

Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..

публикувано на 25.11.24 в 21:00

Един живот не стига да се предвиди всичко

Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..

публикувано на 25.11.24 в 19:34

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В седмото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Пренасяме ви в атмосферата на международния оперен конкурс “Николай Гяуров“ в Модена в разговор с един от членовете на журито – директорката на Варненската опера Даниела Димова - Специален гост: оперната..

обновено на 25.11.24 в 15:35

"Вълшебната гора" на театрална група "Метеор" тази вечер в Гьоте институт

Гьоте институт – България е домакин на премиерата на най-новото видеопредставление на творческия колектив "Метеор" - "Вълшебната гора". Става дума за видеопредставление и пърформанс на живо тази вечер от 19 часа. Събитието обещава да ни отведе към границите на другостта чрез ритуална трансформация. "Образът на гората и планината като..

публикувано на 25.11.24 в 12:09
Петър Арнаудов

Спомен за цигуларя Петър Арнаудов

На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..

публикувано на 22.11.24 в 18:01