Най-старият и престижен форум за съвременно изкуство - Венецианското биенале, основан в края на 19 век, официално ще бъде открито в събота, 23 април. Ден по-рано вицепрезидентът Илияна Йотова ще открие българския павилион на събитието.
България ще се представи с проекта "Ето къде си" на художника Михаил Михайлов, който работи върху него в продължение на месец. Експозиционното пространство "Спацио Рава" (Spazio Rava) ще е мястото, където ще бъде изложен нашият проект. Намира се в централната част на Венеция, в квартала "Сан Поло" на "Канал Гранде", в близост до моста Риалто. Михайлов е родом от Велико Търново, но от години живее и работи във Виена и Париж. Проектът му "Ето къде си" е избран в състезание с още 16 други през януари тази година.
Общата тема на тазгодишното издание на Венецианското биенале е „Млякото на мечтите” (The Milk of Dreams). Името идва от заглавието на книга на британската художничка, скулпторка и писателка сюрреалистка Леонора Карингтън (1917-2011), в която тя описва магически свят, в който животът се променя постоянно през призмата на въображението. В общата изложба на Биеналето тази година участват 213 творци от 58 страни. Освен общата експозиция национални павилиони на биеналето имат близо 80 страни. За първи път с национални павилион ще се представят Намибия, Непал, Оман, Камерун и Уганда.
Темата за руската инвазия в Украйна вече е част от биеналето. Още в първите дни на март ръководството на форума обяви, че руски официални делегации няма да бъде приемани. Имаше съмнения, че украинският павилион няма да може да отвори врати именно заради войната, но тези страхове не се оправдаха. Украинският творец Павло Маков, работил години наред в Харков, успя да направи инсталацията си, която се нарича „Фонтани на изтощението“, идеята за която датира от 27 години. Това е пирамида на 12 нива, съставени от стоманени фунии, водата, която преминава през тях, слиза на долното ниво към още повече фунии.
Украйна получи и още едно пространство. То е точно пред американския павилион, а целта е войната да се постави в центъра на арт изложението. За целта е сглобена голяма конструкция от обгорено дърво. Встрани пък се издига висока купчина от чували – препратка към начина, по който украинците искат да опазят паметниците на културата от руските бомби. Дана Космина – украински архитект, е инициатор на идеята.
Така че Украйна на практика ще бъде представена двойно на Биеналето. За сметка на това руският павилион, чиято сграда е една от най-внушителните в т.нар. "Градини на Биеналето", ще остане затворен.
Българското участие на Венецианското биенале се организира от Министерството на културата и се продуцира от Националната галерия и комисаря Яра Бубнова.
Венецианското биенале се открива официално на 23 април и ще продължи до 27 ноември.
Репортаж на Светослава Кузманова за десетото участие на страната ни във Венецианското биенале можете да чуете от звуковия файл.
19-ото издание на Венецианското биенале по архитектура е планирано за периода от 10 май до 23 ноември 2025 г. Темата тази година изследва влиянието на изкуствения интелект и новите технологии върху архитектурата и обществото. Българският павилион ще бъде подготвен от архитект Ясен Марков . Неговият проект "Псевдоприрода" спечели първо..
Първото издание на предаването за класическа музика "Алегро виваче" е на 6 януари 1990 г. Оттогава, вече 35 години, водещите, редакторите и репортерите му се стараят да отстояват високите стандарти, задавани ежедневно в ефира на Програма "Хоризонт", с актуални новини и динамичен стил, подсказани и от самото име - термин в музиката, озвачаващ "весело,..
Само въображението може да бъде ограничение - твърди Станислав Тунов, ръководител на фолклорен танцов състав "Шевица", който обединява интереса към народните танци на над 100 души на различна възраст. Всяка седмица по два пъти те танцуват заедно, така както са го правели предците ни. Наред със запазване на традицията, в "Шевица" се отделя..
В рубриката „Горещи сърца“ ще ви срещнем с един уличен музикант, учител и пътешественик. От 5 годишен го наричат Максма. Той така се представя и до днес. Максма е грък – роден и израснал в понастоящем гръцкия град Александруполис, но днес неговият дом е София. С Максима ни среща Виктория Петрова. Срещата ми с Максма се случи неочаквано. Тя не..
Иванка Цветкова е един несъмнен талант за тези, които я познават, макар и задочно. Тя е родена в Ботевград, живее и работи в Италия и родът й е пръснат по света в няколко държави - Канада, Франция и пр. И тя решава да напише една книга за българския род " Предците ми говорят" като започне от древните българи, развие сюжета към нейния..
На 2 януари се навършиха 120 г. от рождението на големия тенор Тодор Мазаров – артист, запомнен с мощния си глас и впечатляващи височини, певец с внушителна международна кариера. Той е роден в Павел Баня, в семейство със скромни финансови възможности. Обича да пее, но на 8-годишна възраст, след боледуване от коремен тиф, губи изцяло гласа..
Приключи 3-ия сезон на литературния конкурс "Вълшебното перце ", който се организира от програма "Хоризонт" и сдружение "Българче" , а имената на наградените деца бяха съобщени в ефира на "Закуска на тревата" на 28 декември от Розалина Златкова, съпредседател, член УС на сдружение "Българче" , с което повече от 10 години се реализира радио-играта..
Екоакция за почистване на бреговете на Тунджа започна тази седмица общината в Ямбол. От предприятието "Паркове и зони за отдих и спорт"..
В началото на годината е особено важно да подсилим имунната си система за среща със сезонните вируси и най-вече с грипната инфекция . " Грипът..
Не трябва да бъде увеличавана продължителността на учебната година , заяви пред БНР Диян Стаматов - директор на 119 училище в София, бивш заместник..