Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Снежана Христова: Иконописците предават заветите на светците

Снимка: Незабравка Кирова

Казват, че иконата е връзка между човешкото сърце и Бог. Прозорец, който ни помага да се докоснем до небесния свят.

Иконите са тези, които подхранват увереността, че молитвата ще бъде чута, че чудесата са възможни.

Но иконописците са онези, които ни предават заветите на светците и тяхната молитва и смиреност са тези, които могат да направят иконата чудотворна, разказва Снежана Христова от Силистра, която рисува повече от 30 години, а първата си икона прави на 15-годишна възраст върху фазер.

Днес тя подготвя икони, които да представи на Негово Високопреосвещенство Доростолския митрополит Яков, за да получи неговата благословия. Признание от Българската православна църква за дадената ѝ свише дарба.

Снежана е рисувала винаги, откакто се помни, но академичното ѝ образование е българска и немска филология и компютърна мултимедия. Занимава се с рекламна дейност и създаване на уебсайтове.


Когато човек гледа нарисуваната от нея икона, тя иска да долови това, което е вложила – вярата и завещаните от светеца послания. Не случайно в книгата си "Учението на Грабовой" Вячеслав Тихоплав казва, че иконописецът в процеса на работата си общува с иконата в мислите и молитвите си и създава мощно торсионно - психично поле, в самата икона, което е дълготрайно и може да въздейства върху хората. Затова не е случайно, че някои икони стават чудотворни, споделя още Снежана Христова.

Чудо е срещата ѝ в студентските години със свещеник, който по време на случаен разговор я кани и ѝ помага да отиде на двуседмичен лагер за иконописци в Клисурския манастир в момент, в който тя финансово не може да си го позволи.

Рисуването на една икона започва от правилния избор на дървесина и времето, което е необходимо, за да може тя да изсъхне.

И в основата на всичко е вярата… И колкото повече вяра изпращаме нагоре, толкова повече милост и благодат ще ни се върне от небето. Тя е тази, която може да преобърне предначертаната на човека съдба.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
проф. Бетани Хюз

Проф. Бетани Хюз: България е много специално място

В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България". Проф. Бетани Хюз е автор на два епизода "Съкровищата на България" от документалната поредица "Съкровищата на света", която се излъчва в 120 държави по света. Хюз е историк, писател, автор на..

публикувано на 28.11.24 в 11:35

Набират средства за 2 асансьора за достъп на хора с двигателни нарушения до водна среда

На 3 декември над 100 държави ще отбележат Щедрия вторник, празник на дарителството и доброволчеството. България ще се включи в инициативата за седми път. Официален партньор на глобалното движение у нас е Фондация „BCause“. Тази година в кампанията се включва и фондация "Мечтатели - Създатели". Фондация "Мечтатели-Създатели" #SwimForAll..

публикувано на 27.11.24 в 11:24
Проф. д-р Людмил Вагалински

Проф. д-р Людмил Вагалински за Хераклея Синтика

Проф. д-р Людмил Вагалински е ръководител на разкопките на Хераклея Синтика от Националния археологически институт с музей към БАН. Хераклея Синтика се намира в долината на река Струма, на около 2 км северозападно от град Рупите и на около 10 км от Петрич. Последните открития на археолозите и намирането на двете 2-метрови статуи предизвикаха..

публикувано на 26.11.24 в 16:51

Разплетоха загадката чия е една от статуите, открити в Хераклея Синтика

Кой е изобразен на великолепната и много добре запазена първа статуя , открита това лято в античния град Хераклея Синтика? Има ли връзка между нея и втората скулптура, която тепърва ще се реставрира и все още се проучва?  Четири месеца след  разкритото от археолозите екипът, макар и предпазливо, даде първите сигурни отговори на среща в..

публикувано на 26.11.24 в 09:15

Сатиричният театър дигитализира фотоархива си, за да опази спомена за поколения творци

От грижа за паметта – така Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър "Алеко Константинов", мотивира решението снимките от хиляди постановки да бъдат сканирани във възможно най-високо качество, възстановени и показани . Това са образите на хората, изградили името на Сатирата. За Сърменов е добре да са познати на новите поколения..

публикувано на 24.11.24 в 14:58
Бойко Чавдаров

Бойко Чавдаров - гражданин на света

Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато  ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..

публикувано на 21.11.24 в 17:57
LOFAR е най-големият радиотелескоп, работещ на най-ниските честоти, които могат да се регистрират от Земята.

Как се прави космическа наука с лопати…

Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..

публикувано на 21.11.24 в 11:40