Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Светът на иновациите

На 17 май отбелязваме годишнина от подписването на първата Международна телеграфна конвенция и създаването на Международния съюз по далекосъобщенията. Целта на този ден е да допринесе за повишаването на възможностите, които предлагат Интернет и други информационни и комуникационни технологии (ИКТ) на обществата и техните икономики, както и да се намерят начини за преодоляване на цифровото разделение.
За тази цел телекомуникациите използват комуникационна мрежа. Чрез мрежата или чрез мрежа от подмрежи, включително Интернет, след подаване по подходящ начин на идентификационния му номер един абонат може да се свърже с друг и да му изиска или подаде нужната информация в желания вид.
Единственото изобретение от голямо значение за телекомуникациите през следващите 3500 години е телеграфният код, разработен за пръв път в Китай по време на Периода на непримиримите държави (481 -221 г. пр. Хр.). С него станало възможно да се пращат съобщения на хиляди километри по всяко време, във всеки час на деня чрез биене на барабани по линии с барабанни станции, всяка в областта на чуваемост на съседните. Повечето станции били изградени на главните пътища и пътниците можели да чуват съобщенията. Това е предшественикът на морзовата азбука, изобретена в САЩ в края на трийсетте години на XIX век от Самюел Ф. Морз.
Работите върху електричеството, които довели до изобретяването през 1745 г. на така наречената „Лайденска стъкленица“, предизвикали нов интерес към възможностите на телеграфа. Във Франция игуменът Жан-Антоан Ноле (1700 -1770), физик и биохимик, свързал двеста монаси от Картузианския орден в кръг с дължина повече от километър и половина. Всеки монах държал по две жици, свързващи го със следващия монах от двете му страни. Когато зарядът минал по жиците, всички монаси получили електрически удар. Това доказало на игумена възможността за електрическа телекомуникация.
За пръв път електромагнитна трансмисия, а не на статичното електричество, е използвана в Санкт Петербург от барон фон Шилинг. Фон Шилинг обяснил своята система на Уилям Фотърджил Кук, който след това заедно с проф. Чарлс Уитстоун усъвършенствал метода и започнал да строи телеграфи в Англия. Първата им линия, от Лондон до Западен Дрейтън, била изградена през 1831 г. за железопътната компания „Грейт Уестърн“. Тя била дълга само 21 километра, но през следващите няколко години двамата свързали и други центрове и през 1846 г. била създадена Електрическата телеграфна компания. Така Англия се сдобила с най-старата в света електрическа мрежа. Когато я създали, Кук и Уитстоун се скарали кой е по-заслужил, като всеки твърдял, че частта на другия е по-малка.
През 1841 г. Уитстоун направил приемник, който можел да печата телеграфните съобщения във вид на букви – първия телекс, а повече любопитни факти за телекомуникациите може да научите, като чуете звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Надпяване" – фолклорна класация, януари 2025

"Надпяване" е класация за народна музика, чиято цел е всеки месец да представя произведения в различни стилове, подредения в няколко категории, състезаващи се в рамките на една календарна година. Форматът обхваща авторски произведения, нова, етно, традиционна музика, която се доближава до вкусовете на аудитория от различни възрасти, с различни..

публикувано на 13.01.25 в 15:48
Законите на Мърфи

12.01.25 Законите на Мърфи

Рубриката от 12.01.25 година

публикувано на 12.01.25 в 08:15
Лаура Рогора

Екстремните спортове 5 – 11 януари 2025

Никола Калистрин постигна за момента най-доброто си класиране на световна купа по ски-алпинизъм . Това се случи в курорта Шахдаг, Азербейджан, където се провежда втората за сезонаСветовна купа за мъже и жени. В дисциплината "скоростно изкачване" Калистрин зае 29 място по трасето с дължина 2650 м и денивелация 490 м. Победи Реми Боне от Швейцария...

публикувано на 10.01.25 в 11:29

05.01.25 Законите на Мърфи

Рубриката от 05.01.15 година. 

публикувано на 05.01.25 в 08:15

Един ден "Хоризонт"

На 3 януари 2024 г. нощното предаване на програма "Хоризонт" на  БНР – "Нощен Хоризонт" отбеляза своя 41-ви рожден ден. Той е и  повод да се върнем назад в годините и да си спомним за знакови  предавания и журналисти, работили в „Хоризонт“. За първи път младежката радиостанция "Хоризонт" излъчва на 5-ти  октомври 1965-та - първоначално само във..

публикувано на 03.01.25 в 03:00
Мария и Андрей Щремфел

Мария и Андрей Щремфел – една от най-известните двойки в алпинизма

Мария и Андрей Щремфел са една от най-известните двойки в алпинизма, заедно са от близо 50 години. През 1990 г. стават първото семейство, изкачило Еверест . Андрей е двукратен носител на наградата "Златен пикел". И двамата са международно сертифицирани алпийски водачи, десетки години водят хора в планините по света.  Миналия месец Андрей Щремфел..

публикувано на 30.12.24 в 11:00

29.12.24 Законите на Мърфи

Рубриката от 29.12.24 година. Изречение на месеца:  "Започна да гледа трезво на нещата и се пропи". Автор е Костадин Поповски.

публикувано на 29.12.24 в 08:15