Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"На сигурно място срещу голямата жажда" - бирарията, която работи само в неделя и на празници

Снимка: Ангелина Пискова

На 20 километра от столицата на Европа - Брюксел се намира бирария, която не бие на очи с мащаби, а точно обратното - тя е малко и уютно местенце в градчето Ейзеринген. Носи името "На сигурно място срещу голямата жажда", а неин собственик е Кюрт Панеелс.

"Зад къщата има замък, в него са живели двама барони. Те са дали името и на кръчмата, когато е била построена. Това става през 19-ти век и ние го запазихме. Решихме, че е наша, местна традиция, и няма да го променяме", разказва Ян Панеелс, пивовар и племенник на собственика на бирарията
Бирарията е построена е през 1842-ра година с тухли, останали след градежа на местната църква
Интересното е, че работи само в неделя и на църковни празници.

"Всъщност, моят чичо е градинар. Той си има работа, а това е само хоби. Семейството се зае с това през 2000-та година и то защото това беше една от последните кръчми в градчето. Затова решихме, че ще е срамота такова наследство да изчезне".
Тогава семейтвото я купува от 80-годишна жена и ѝ прави малък ремонт. Освен бирария, в сградата се е помещавала и сладкарница
21-годишният Ян Панеелс е най-младият пивовар в Белгия, а вероятно и в света. Започва да се занимава с тази дейност на 15 години заедно с приятел на баща си. Варят 6 вида бира от марката "Гронкел" на името на Францискус-Йозефус де Гронкел, виден адвокат в градчето. 
Единствено в този регион се произвеждат видове от вида "Гьоз" и "Крик". Панеелс вари също "Гьоз" и "Ламбик", които се правят чрез спонтанна ферментация на диви дрожди, а те виреят само в този регион. Става дума за т.нар. тип "кисел ейл", в който не се слага дори щипка захар. Част от продукцията включва и плодов ламбик. Ейлът може да е троен или четворен в зависимост от съдържанието на алкохола. 
"На сигурно място срещу голямата жажда" е микропивоварна, която произвежда годишно едва 8 хиляди литра. Ян казва, че е обичайно тук да идват хора от цял свят:

"Има хора, които в неделя отиват на църква и след това винаги минават при нас да пият по нещо. Днес имаше хора от Бразилия, Полша, Съединените щати, Канада, понякога идват и от Австралия. Особено ни харесва това, че хора от града седят до хора от цял свят и просто си говорят, макар техният английски да не е много добър. Чудесно е да видиш как непознати разговарят помежду си". 
Снимка: Ангелина Пискова
Войната в Украйна е повлияла в известна степен на бизнеса, защото хората са уплашени от все по-високите цени на енергията и пестят пари за ток и от удоволствието да седнеш на бира. Панеелс обаче признава, че са били по-засегнати от пандемията от Covid-19. 

"Бяхме затворени в продължение на година и половина до миналото лято, когато отново възобновихме работата си. Решихме да не работим толкова време, въпреки че ни бяха разрешили да отворим, защото не искахме да налагаме толкова много ограничения на хората, които идват тук. Искахме да е толкова забавно, колкото беше и преди".
 
Всяка година Ян и чичо му организират заедно с асоциацията на любителите на бирата "Гьоз" "Нощ на голямата жажда" - нещо като международен фестивал на бирите "Гьоз" и "Крик" в региона. Обикновено това се случва през април.
Повече за бирарията можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Първото частно лечебно заведение в Плевен навърши 25 години

В Плевен отбелязват 25 години от създаването на първото частно лечебено заведение за извънболнична и болнична медицинска помощ в Северна България. Носи името АВИС "Медика". Какво точно означава то, за идеята и реализацията през годините, за мечтите и доброто у хората разказват създателите на АВИС "Медика" – д-р Владимир Андреев и..

публикувано на 14.04.25 в 19:49
Тайната вечеря

Кои са различните претенции за мястото на Тайната вечеря?

Благодатният четвъртък е свързан и с Тайната вечеря, на която арестуват Христос. Две места в Йерусалим претендират точно там да се е състояла вечерята на Исус и апостолите.  Обикновено туристите биват водени в двуетажна дом в еврейския квартал на стария град на Йерусалим. Екскурзоводите твърдят, че точно това е мястото, посочено в текстове от..

публикувано на 14.04.25 в 14:17

В очакване на фадромите в ромската махала на "Захарна фабрика"

Обява за предстоящо бутане на незаконни постройки е била разлепена върху домове в ромската махала в столичния квартал "Захарна фабрика". Местната администрация предлага на жителите на махалата жилища, които те не одобряват. От общината посочват, че подготовката за събарянето тече от месеци, като всички са надлежно информирани. Потърпевшите..

публикувано на 14.04.25 в 11:19

Изоставената в центъра на София Шадоу все още търси отговорни стопани

Какво може да накара човек да изостави в една мразовита зимна вечер кучето, за което до този момент е полагал всеотдайни грижи? Историята на едно куче разказва Явор Гечев. "Да, благодарение на хилядите споделяния на предишните постове, вече е ясна цялата история на Шадоу (#Шади) - кучето, което беше оставено вързано на пейка на мост на..

публикувано на 13.04.25 в 09:00
Сияна

Българите в Барселона почетоха паметта на 12-годишната Сияна

Репортаж на Димитър Драганов чуйте в звуковия файл.

публикувано на 13.04.25 в 06:35
Сдружение

Сдружение "Памет и бъдеще" от Цалапица пресъздават българската история

Да пресъздават българската история, да вдъхновяват децата да четат и знаят за делата на предците си . Това е каузата, която обединява от години един учител в затвор и един шлосер, които са увлекли след себе си десетки мъже и жени и правят исторически възстановки със свои средства и на ползу роду. Срещаме ви с Димитър Чушев от Цалапица и..

публикувано на 12.04.25 в 06:30
Пламен Пеев

Животът като кратка история, надраскана на салфетката на ежедневието

Поетичната книга на Пламен Пеев "Кратки истории" ще бъде представена на 14 април от 18.00 ч. в Гьоте институт. В стихосбирката са включени творби от 40-годишен период. "Една книга за разстоянията в живота ми, приближаването да някои истини в живота, изричането им на глас. Разказването на истории е част от нашето ежедневие. Когато имаме..

публикувано на 09.04.25 в 12:08