Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"След пандемията страшно много хора имат нужда от рехабилитация"

Виргиния Захариева: Дават се много средства за проучване на термални находища, но не ги използваме

Държавата няма разбиране за термалните центрове като острови на здравето, смята тя

Обновената сграда на минералната баня в Банкя
Снимка: БГНЕС

България е пълна със страхотни минерални извори и сграден фонд, който може да се възстанови и използва. Дават се страшно много средства за проучване на термални находища, но не ги използваме. Това каза в интервю за БНР Виргиния Захариева, артист, писател и психотерапевт, част от Българската асоциация за термално наследство.

Панчарево  Снимка: БГНЕС

"Богати сме. Вода гази – жаден ходи", заяви Захариева в предаването "Хоризонт до обед". По думите ѝ в сектора с минералните бани доминира нихилизмът и има очакване за бързи печалби.

"В София единствената баня, която работи, е в Панчарево. Там ходим да се лекуваме, да почиваме. Селската скромна баня. На територията на София няма друго. Възстанови се Банкя и банята не работи. Има частни термални средища, които много добре функционират. Държавата абсолютно няма разбиране."

Снимка: БГНЕС

Термалните центрове могат да бъдат острови на здравето, изтъкна Захариева.

"В този стрес, в който нашият град живее, след тази пандемия с Covid, едно от големите поражения е върху опорно-двигателния апарат. Страшно много хора имат нужда от рехабилитация."

"Не достигат любов, грижа, инициативност и вяра за смисъла да се стопанисва едно такова невероятно богатство, което не само би било страхотна превенция за здраве, но би донесло и много доходи като туризъм", коментира Виргиния Захариева.

"Каква е логиката върху топъл извор да сложиш артефакти", посочи тя, визирайки столичната Централна баня, около чието предназначение имаше горещи дискусии.

Обновената сграда на минералната баня в Банкя  Снимка: БГНЕС

По темата с реновираната сграда на минералната баня в Банкя Виргиния Захариева подчерта, че преди години отново е имало "игра да се намери концесионер, но не се намери, защото условията, които се поставят, са неизгодни".

Защо общината не отвори човешки, икономически и архитектурен ресурс и не се заеме да си стопанисва ресурсите, попита Захариева. Според нея се чакат "ресурси, които валят от небето".

"Все едно е да имаме една хубава земя и непрекъснато да каним някой друг да я обработва."

"Изхвърля се в канала този конкурс, който се направи от "София план" и имахме четири фантастични предложения, с международно участие. Всичко това сега се изхвърля и се казва - първо ще намерим концесионер, а след това той ще каже как иска да я направи."

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Юлиана Бончева: Продължението на BETL е PowerPal

Продължението на BETL е PowerPal , заяви пред БНР журналистът от в. "Сега" Юлиана Бончева. 28 000 българи са измамени от BETL? Първите 5 хиляди в BETL трябва да се срамуват, те също имат вина за останалите измамени По думите ѝ PowerPal залага на същата инвестиция, на която залагат и BETL : "Предлага се на хора, които имат свободни..

публикувано на 11.12.24 в 14:39

Проф. Иван Лалов: Необходими са не по-малко от 1000 учители по физика

Българското висше образование върви приблизително в правилната посока. Това мнение изказа пред БНР проф. Иван Лалов - български физик, професор в Софийския университет, ректор на университета в периода 1993 - 1999 г. и министър в служебното правителство на Стефан Софиянски. Той подчерта, че в близките години висшето образование и..

публикувано на 10.12.24 в 11:47

Фолкер Тюрк: ЕС е ключов съюзник на правозащитниците по света

Законните протести са ограничавани, репресиите се увеличават, общественото пространство намалява, а критичните гласове са подложени на атака. За това предупреди върховният комисар на ООН по правата на човека Фолкер Тюрк във връзка с днешния Международен ден на правата на човека . Всеобщата декларация за правата на човека държи рекорда на Гинес..

публикувано на 10.12.24 в 06:47
Николай Михайлов

Николай Михайлов: Корупцията е условието на българския политически живот

"Управляващите прокуратурата са хора, които знаят нещо, за което гражданството не си дава сметка докрай – че нищо не може да се направи,  защото това е елит, който не може да бъде контролиран от закона . Той самият е собствен закон. Това да се разплита чрез юридически средства, да се решават политически кариери, да бъдат детронирани политически..

публикувано на 07.12.24 в 14:13

В Ямболско прегледаха над 1600 овце и кози: Няма чума и шарка

Ветеринарите в Ямболско прегледаха през последните няколко дни над 1600 овце и кози за признаци на заболяванията шарка и чума.  Ветеринарите влязоха в стадата в шест ямболски села, тъй като попадат в 10-километровата санитарна зона около регистрираното в края на ноември огнище на шарка в сливенското село Желю войвода. Направените прегледи на..

публикувано на 06.12.24 в 14:51
проф. Борис Богов

Проф. Борис Богов: 9 от 10 човека у нас не знаят, че имат хронично бъбречно заболяване

9 от 10 човека у нас не знаят, че имат хронично бъбречно заболяване. Това съобщи пред БНР проф. Борис Богов, главен координатор на Експертния съвет по нефрология към министъра на здравеопазването. "Хроничното бъбречно заболяване е глобален проблем за общественото здраве. В последната година се заговори за пандемия от заболяването.  О коло..

публикувано на 06.12.24 в 11:30