Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мехмед Кенаров: Краят на войната е най-хубавата дата

В кубратското село Севар поставиха голяма паметна плоча за десетките загинали местни жители в три войни

Снимка: Читалище "Отец Паисий - 1928", с. Севар

Голяма паметна плоча върху сградата на 90-годишното читалище "Отец Паисий - 1928" в село Севар, община Кубрат в Разградска област поставиха признателни потомци. Тя е посветена на загиналите войници от селото по фронтовете в Балканската, Междусъюзническата и Първата световна война. Плочата беше открита на празника на селото - 6 май.

"Създадохме инициативен комитет, чрез който се обърнахме към Държавния военен архив във Велико Търново, за да получим списъка на загиналите – 43. Голяма загуба, всяко десето семейство в село Севар е останало без баща, без брат, без зет, без съпруг", разказа пред БНР секретарят на читалището Мехмед Кенаров.

Кенаров изрази надежда ежегодно да се отдава почит към загиналите жители на селото.

"Да се поставя по едно цвете от страна на учениците, за да помнят, а също така да знаят, че няма нищо по-страшно от войната."

"От моя род имам двама прапрадядовци, които са оставили костите си в Македония, при Дойран. Моите родители навремето разказваха със сълзи на очи. Това са много страшни истории", сподели Мехмед Кенаров.

За днешния Ден на победата и Ден на Европа той коментира:

"Ден на победата ли ще го наречем или Ден на Европа – за мен е едно и също. Не трябва да се преиначава. Щом е край на войната, е най-хубавата дата."

Чуйте повече за инициативата в звуковия файл.

Снимките са предоставени от читалище "Отец Паисий - 1928" 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Йовчо Стоянов

В Русе беше показан луксозен албум с фотоси от периода 1920 - 1940 година

Тази седмица във фоайето на Регионалната библиотека "Любен Каравелов" в Русе бе представен луксозен като изработка и изключително ценен като съдържание албум. Под заглавието "Русе в миналото. Градът във времето между двете световни войни 1920 - 1940 г." притежателите на фото албума имат редкия шанс да видят част от колекциите на съставителите Йовчо..

публикувано на 18.05.25 в 07:53

Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение

През тази седмица Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение. Към 300 пожарникари, спасители и доброволци от 7 държави показаха възможностите си за реакция при природното бедствие. Това бе второто подобно учение с международен характер. Посланикът на Федерална Република Германия посети учението. Монтана бе..

публикувано на 18.05.25 в 07:38

Изложба в Добрич представя историята на 46-и пехотен добрички полк

Историята на 46-и пехотен добрички полк разказва изложба, подредена в Регионалния исторически музей в Добрич. Акцентът на експозицията е върху участието на безстрашните над 2 000 войници в заключителните битки преди края на Втората световна война. Изложбата е съвместна с Регионалния клуб „46-и Пехотен Добрички полк“. „Пътят към победата“ е..

публикувано на 18.05.25 в 06:53

Радинела Павлова и Габриела Бебенова представиха филм за живота в ДФСГ "Интелект"

В Плевен с тържествен концерт отбелязаха 35 години от създаването на Държавната финансово - стопанска гимназия „Интелект“.  На тази годишнина е посветен и филм, създаден от две момичета в 11 клас - възпитанички на училището.  За идеята, мотивите и за гимназия „Интелект“, Латинка Светозарова разговаря с Радинела Павлова и Габриела..

публикувано на 18.05.25 в 06:27
Столична община учреди награда за социално значим филм – първото отличие е за „Училище за надежда“

"Училище за надежда" спечели специалната награда на Столичната община за филм със социална значимост

За първи път в историята на националния фестивал на българското кино „Васил Гендов“, Столична община учреди и връчи специална награда за филм със социална значимост. Отличието бе част от церемонията на Съюза на българските филмови дейци – най-престижното признание за родното кино. Наградата беше присъдена на документалния филм „Училище за надежда“ –..

публикувано на 18.05.25 в 04:53
Франциск Драгинов

Франциск Драгинов: Традицията тук е всяко малцинство да знае езика и на другите

"Бил съм в България много пъти, а тук имаме ансамбъл за български танци към Съюза на банатските българи във Винга, каза за "Нощен Хоризонт" Франциск Драгинов е банатски българин, който живее във Винга, Румъния. "Ансамбъл българче" се казва нашият танцов състав, който чества тази година 25 години от създаването си. " Моите предци идват..

публикувано на 16.05.25 в 10:39