"Българският национален комитет, създаден по програмата "Паметта на света" към ЮНЕСКО, на практика не работи. Страната ни има уникалния шанс да представи на света богатството на писмената си и документална култура от миналото, но активни политики и финансиране на усилията през последните години липсват". Това заяви на среща в Благоевград проф. Боряна Христова, която е негов заместник-председател и член на Световния комитет.
От тридесет години ЮНЕСКО описва и дигитализира най-ценното писмено и документално наследство чрез програмата "Паметта на света". В регистрите са всички научни достижения, сред които целият архив на Исак Нютон, Луи Пастьор, Уинстън Чърчил. Има записани и цели библиотеки, като "Лоренциана" във Флоренция, известна с "окованите" си книги.
Четири са приетите и регистрирани предложения от България до този момент, а сред тях е Лондонското евангелие, което е съвместна номинация на националните библиотеки на България и Великобритания.
За богатството на световното наследство и уроците от миналото разказва проф. Боряна Христова, която е част от 14-членната международната комисия, одобряваща предложенията от различните държави:
"Програмата "Паметта на света" настоява паметта на човечеството да бъде съхранена за бъдещи поколения, но и да бъде активно използвана. Едно от основните права на човека е да бъде информиран, да знае и да може да си обясни света. От много години назад не са зараснали раните, а всеки ден се отварят нови. Ако искаме да си извадим поуките и да вървим към едно по-добро бъдеще на цялата планети, непременно трябва да познаваме уроците на миналото, документите и достиженията на миналото, а те са много високи, както и личностите, които са допринесли за развитието на цивилизацията. Точно в помощ на това идва програмата "Паметта на света" , която празнува 30-ата си годишнина".
За съжаление в последните години България неглижира отговорността си към опазване на книжовното и документално наследство.
Репортаж на Кети Тренчева в предаването "Хоризонт за вас" можете да чуете от звуковия файл.
Трябва да се намери точният баланс между свободата на словото , която не трябва да бъде накърнявана, и свободата на хората да не бъдат подвеждани чрез фалшива и манипулирана информация . Това каза пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество, във връзка с обявените от главния изпълнителен..
По-скъп хляб купуват вече и в Силистра. Увеличението в търговската мрежа е от 20 до 40 стотинки . Според производители толкова рязко покачване на цените не е оправдано. На същото мнение са и потребителите. Доскоро един от най-евтините хлябове беше на цена от 1,50 лева, а днес се продава вече за 1,90 лева , показва проверка в магазините...
" Астрологията е древна наука , която ни напомня за връзката между небесното и земното. Както казва Галилео Галилей: " Математиката е езикът, с който Бог е написал Вселената" , а астрологията ни дава ключа към този език, като разкрива хармонията между движението на звездите и ритъма на нашия живот. Карл Юнг допълва: "Астрологията..
Технологичните обновления в библиотеките са по-напред, отколкото материалната база . Това каза пред БНР новоизбраната директорка на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" доц. д-р Калина Иванова. " Ние сме все повече виртуални, отколкото физически гостоприемни . Трябва да се промени това, за да бъдем с едно приятно лице за..
2025-а ще бъде интересна. Четири големи планети ще сменят знаците , в които са били през последните години. Това е забележително и ще доведе до турбулентност , каза в ефира на "Нощен Хоризонт" Руслан Борисов, познат като астролога Азарей . " Всяка промяна иска ние да се преоблечем в нови дрехи , да се преоблечем в нови мисли, в нови идеи, а..
Как започна и как се развива новият сезон в зимния туризъм у нас, с неговите прелести и проблеми. Това е темата на поредното издание на неделното предаване "Пътувай с "Хоризонт". По нея разговаряхме с Тодор Божинов – по професия продуктов дизайнер, а като хоби – турист, пътешественик, скиор и основател на тематичния сайт Кашкавал турист...
Проливни дъждове заливаха Израел в дните на еврейския празник Ханука, който започва от Коледа и завършва на Нова година. Въпреки дъждовете и опасността от бомбардировки, почитатели от цялата страна пристигаха пред затворената сграда на Музея на карикатурата в град Холон, за да видят изложба на открито, която се подновява всеки ден...
Ако Борисов направи това правителство, ще му се получи хитро. Това каза в интервю за БНР Първан Симеонов, социолог и политолог, основател на..
" Кабинетът е готов, вариантът е почти финализиран ", заяви пред БНР лидерът на "Движение 21" Татяна Дончева. "ГЕРБ, БСП, ИТН – беше един от..
Само въображението може да бъде ограничение - твърди Станислав Тунов, ръководител на фолклорен танцов състав "Шевица", който обединява интереса към..