Едно от спорните предложения е решенията в блока да не се вземат вече единодушно, а с мнозинство от гласовете на най-малко 15 от 27-те страни членки, чието общо население е най-малко 65 процента от това на Европейския съюз. Така би отпаднала възможността за едностранно вето или за взаимопомощ тип "унгарско-полската" с бламиране на решения в полза на едната или на другата засегната държава. Мнението на Клод-Франс Арно - специален съветник по европейските въпроси на председателя на Френския институт по международни отношения, бивш главен изпълнителен директор на Европейска агенция по отбрана и бивш посланик на Франция в Белгия:
"Има различни виждания относно промяната на договорите на Европейския съюз. Те трябва да бъдат обсъдени и именно този процес въплътява демокрацията в рамките на блока и ролята на Европейския съвет. Но да не забравяме обема от възможности, които предлагат настоящите договори. Ние имаме насоки какво можем да правим. В договорите липсва яснота или има ограничения например в областите здравеопазване и Космос. Не е невъзможно обаче да се върви напред в тези сфери с политическа воля в рамките на заложеното в Договорите в настоящия им вид."
Готови ли са европейските страни за реформи?
"Не всички страни членки са равностойно готови за реформи. Някои от лидерите подкрепят идеята за промени в договорите на Европейския съюз, за каквито се обяви френският президент Еманюел Макрон. Това обаче не съвпада с вижданията на други страни членки. Ще има дебат по този въпрос на ниво Европейски съвет през юни."По въпроса за разширяването на блока:
"Мисля, че трябва да бъдем честни, особено за Украйна, върху чието население в момента падат бомби. Разширяването отнема време, много време. И това, което президентът Макрон каза, се знае от всички и е факт от десетилетия. Освен време е нужна и висока степен на сближаване, особено в сферите на управлението, демокрацията, върховенството на закона и борбата с корупцията."
А д-р Фунда Текин – директор на Берлинския институт за европейска политика, отбелязва:
В Деня на Европа френският президент предложи създаването на Европейска политическа общност, която да включва както страните членки, така и страни, които още не са се присъединили към съюза или са го напуснали, но споделят европейските ценности. Идеята му обобщава Клод-Франс Арно:
"Да съществува общност, която споделя европейските интереси за солидарност, свободно придвижване - особено за младите хора - в енергийната сфера и за сигурността - незабавно! В този смисъл се мисли конкретно за страните на изток от съюза и на Западните Балкани. За тези страни десетилетия са твърде дълго време. Трябва обаче да се подчертае, че това е изцяло в съответствие и е съвместимо с преговорния процес и съгласуваността след неговото приключване."
Д-р Фунда Текин обаче подчертава:
"Предложението на Макрон е изградено върху стари идеи и концепции за поетапно разширяване на Евросъюза. Така че това не е нещо ново. То е свързано с идеята за Европа на концентричните кръгове, която предвижда всички демократични европейски държави, които поддържат основните ценности на блока, да бъдат част от организация, която да позволи сътрудничество в различни сфери, като сигурност, енергетика, транспорт, инвестиции, инфраструктура, и която да включва свободно придвижване на хора. Съществуват обаче опасения, че страните, стремящи се към членство, ще „заседнат“ във външния кръг и това ще започне да се възприема като членство „втора ръка“. Точно това е причината предишни подобни инициативи да не доведат до нищо конкретно."
Дългогодишният френски дипломат Клод-Франс Арно вижда влиянието на войната в Украйна върху Европейския съюз основно като тласък за самостоятелност в различни направления:
"Войната в Украйна промени Европейския съюз, както го промени и КОВИД. Вероятно дори повече. В известен смисъл в същата посока, но по много различен начин. И двата проблема засягат стратегическата автономност - да не сме зависими както в здравеопазването, така и в енергийната сфера. Това важи и за много други неща - като например суровините и технологиите. Войната в Украйна предизвика размисли и за отбраната - в пълна хармония с НАТО и с трансатлантическата военна връзка."
Допитвания в редица европейски страни показват, че сред обществеността растат притесненията войната в Украйна да премине границите на съюза. Мирът в блока е факт, но не е гарантиран, смята Клод-Франс Арно:
"Няма съмнение, че има мир в Европейския съюз. Страните основателки сме облагодетелствани в това отношение вече повече от 70 години. След разпускането на Варшавския договор през 1991 година мирът беше осигурен и за страните, които станаха нови еврочленки. Не е имало конфликт за територии, оспорване на границите или проблеми с малцинства в границите на Съюза. Единството не идва по естествен път, на различни географски места сме и имаме различно минало и различни икономически интереси. Но то е подкрепяно и насърчавано, което е част от естеството на Европейския съюз и неговото функциониране. Виждаме единството в отговора на войната в Украйна. То се изразява в подкрепата за украинските бежанци, оръжейните доставки. Разбира се, че има и трудности, особено в енергийния сектор, но това също може да се развие в положителна посока - като израз на солидарност, независимост и диверсификация на енергийните доставки. А това от своя страна може да доведе до ситуация в която намираме все повече допирни точки."
А директорът на Берлинския институт за европейска политика д-р Фунда Текин заключва:
"Европейският съюз не бива да забравя за другите играчи на световната сцена като Китай и трябва да използва настоящата криза, за да засили трансатлантическите връзки. Накратко - живеем в повратен момент за Европа и трябва да действаме съобразно това."
Руският президент Владимир Путин няма да посмее да нападне страна от НАТО, заяви генералният секретар на НАТО Марк Рюте пред Мюнхенската конференция по сигурността. Рюте обяви, че е оптимист за отношенията между Европа и САЩ. Той също така заяви, че не вярва Русия да нападне страна от НАТО, но предупреди, че ако се осмели да го направи, НАТО ще..
Американски федерален съдия постанови, че новият отдел за правителствена ефективност, ръководен от американския милиардер и предприемач Илон Мъск може да продължи да има достъп до чувствителни бази данни на три федерални агенции. С това решение съдия Джон Бейтс от Вашингтон отхвърли иска за блокиране на достъпа на екипа на Илон Мъск, до..
Седем кандидати остават в надпреварата за лидер на БСП. Румен Овчаров и Дора Янкова също се отказаха от битката за председателското място. Заседанието на 51-вия конгрес на БСП продължава.
37-годишна жена и 2-годишната ѝ дъщеря починаха в болницата от нараняванията си, които са получили при атентата в четвъртък в Мюнхен, при който афганистанец се вряза с кола в група протестиращи. Това са първите жертви на терористичния акт, при който пострадаха 36 души. Както БНР информира, 24-годишният Фархад призна пред германските..
Украинският президент Володимир Зеленски отхвърли предложението на САЩ да поеме собствеността върху около 50 процента от правата върху редкоземните минерали на Украйна и се опитва да договори по-добра сделка, това съобщи днес "Файненшъл таймс", позовавайки се на източници, запознати с въпроса. Самият Володимир Зеленски заяви днес в кулоарите..
15 тона отпадъци, трупани с години са извозени от площадката за сметосъбиране в двора на Многопрофилната болница за активно лечение "Христо Ботев" във Враца. Мястото, регистрирано и обособено за събиране на болничен отпадък през последните години е използвано и за неопасни отпадъци. Извозването им е започнало миналата година. За справяне с..
Делегатите на 51-ия конгрес на БСП гласуваха да се премахне прекия избор за председател на партията. Това означава, че лидерът на левицата отново ще се избира от конгреса. В надпревара остават общо 9 кандидати – Атанас Зафиров, Борислав Гуцанов, Кристиян Вигенин, Калоян Паргов, Дора Янкова, Румен Овчаров, Борис Цветков, Боян Балев и Руси..
Проф. Цоков е временно назначен, ще има конкурс за директор на Института по образованието . Това каза в предаването "РадиоТочка" министърът на..
"Може да се надяваме да не е така, но не трябва да си затваряме очите - струва ми се, че новият екип на Тръмп ще се стреми Европа да се превърне в..
Ако сте се събудили с главоболие след вчерашния празник, това най-вероятно е от изпития алкохол . За процеса на разграждане на алкохола от организма и..