Той заяви, че проблемът с достъпността на средата за хората с увреждания е голям и то не само в София, но и в по-малките градове на страната.
"Това се дължи на непоследователната политика по отношение на това кога и как трябва да се изгражда тази достъпна среда, защото през годините много средства са похарчени за това да се изгради такава среда, но винаги едно малко нещо не достига на проектанти или може би не точно на проектанти, на изпълнителите да направят средата такава, че да бъде универсална за всички“.
Нина Жишева, председател на Управителния съвет на Центъра за независим живот, коментира за "Хоризонт":
"Аз от 2-годишна възраст не мога да ходя. По тази причина в моето ТЕЛК решение пише, че съм 100% негодна за физически труд, но съм 100% годна за интелектуален труд".
Тя допълни:
„Липсата на достъпност, липсата на технически средства и липсата на качествена и адекватна лична помощ ни затваря пътищата към вас“.
Ваня Пандиева, психолог и застъпник за човешките права към Центъра за независим живот, заяви:
„Училищата не са мотивирани да участват с проекти, за да приспособяват средата си за деца с увреждания, защото казват - при нас няма деца с увреждания, нямаме причина да харчим пари за това. От друга страна децата и родителите се страхуват, когато виждат, че няма създадени условия за децата с различни възможности“.
Марияна Харизанова от Центъра за независим живот допълни:
„За съжаление Законът за личната помощ и съществуващата в София Наредба за асистент за независим живот не дават условия на човека да се чувства наистина свободен, защото има много ограничения, много недомислия. Двете програми се нуждаят от сериозни реформи. Законът за личната помощ трябва да бъде напълно променен, неговата философия. Без асистент, човек който има тежък физически дефицит не може да живее достойно и живее зависимо, а не независимо. Същото се отнася за събота и неделя, когато по Закона за личната помощ човек не може да получи подкрепа“.
Най-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа. Това коментира пред БНР журналистът Диана Гласнова - българка, която от години живее в Хърватия, също е и кореспондент на БТА. За..
Бела Бенова е фотограф и пътешественик по морските фарове на Европа. Автор на книгата "По пътя на пулсиращата светлина". Няколко изложби по темата. "Връщаме лентата" точно 18 години назад, когато Бела поема на първото си пътешествие, следвайки пулсиращата светлина на българските черноморски фарове, а светлината бързо я повежда към съседна..
УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..
София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..
Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..
Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година? За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..
Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..
Правителството отпуска 9,5 милиона лева на "Български пощи", за да може дружеството да се подготви технически за въвеждане на еврото във връзка с..
Днес - 21.05, Димитър Воев – една от най-ярките, загадъчни и провокативни фигури на българската алтернативна музикална сцена от края на 80-те и..