Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Стоят редица въпроси, висящи в пространството с обещанието "вярвайте ни"

Антон Иванов: От 6 месеца играем игра на компенсации, не може всички да бъдат компенсирани

След като бяха обещани пари на индустрията, дали ще останат пари и за бита, пита енергийният експерт

Антон Иванов
Снимка: БГНЕС

"От 6 месеца играем игра на компенсации. Всеки претендира за компенсации за себе си, независимо от това, че очевидно не може всички да бъдат компенсирани." Това каза пред БНР енергийният експерт от Българския енергиен и минен форум Антон Иванов.

Бизнесът беше облагодетелстван от замразяването на цените за битовите потребители, посочи той.

Резултатът от това, че се действа на принципа "на всички по малко" и неспособността да се изберат онези, които имат нужда от подпомагане, ще горчи на всички, смята Иванов.

"Не можем да продължим да раздаваме на всички, защото не е достатъчно и няма да помогнем реално на онези, които имат нужда, а онези, които нямат нужда – там ще се получи свръхпечалба. Свръхпечалби ще се получат при онези, които получат компенсации, без да имат нужда от тях."

След замразяването на цените през зимата трябва да се търси по-широк модел за компенсация и въпросът е, след като бяха обещани пари на индустрията, дали ще останат пари и за бита или за бита ще бъдат обещани компенсации на база бъдещи очаквани приходи в енергийните дружества, коментира Антон Иванов в предаването "Преди всички".

"Начинът на формиране на цена за топлофикационните дружества, които изгарят природен газ, води към жестоко повишение на цените на услугата. Това не може да бъде допуснато. Ако се прилага ценовата формула, то цените ще бъдат непоносими за потребителите и ще се търсят начини това повишение да бъде овладяно до едни нива, които са поносими."

9% ДДС няма да компенсират битовите потребители, уточни експертът.

Според Иванов "комуникационната политика на дружествата в енергийния сектор е много слаба и не допринася за стабилност и увереност на всички по веригата, заети с този въпрос".

Нормално е да имаме неизвестни при екстрените обстоятелства на прекратяване на договор, върху който са се базирали всички прогнози, но също така е нормално тези неизвестни да се комуникират с обществото, защото касае всеки, подчерта енергийният експерт.

"Не може да стоят редица въпроси, висящи в пространството с обещанието "вярвайте ни". Това е едно минало, което мислехме, че сме го преодолели."

Решавайки текущи проблеми, ние изпускаме общата визия, смята Иванов.

Експертът изтъкна още, че в Плана за възстановяване и устойчивост "има заявки за дълбоки стъпки за либерализация на пазара, от друга страна се демонстрират стъпки, които ни връщат 20 години назад".

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мартин Иванов

Доц. Мартин Иванов: Няма митове за Народния съд, а неистини и полуистини

"Няма митове. Има просто неистини и полуистини , има политически употреби ." Това каза пред БНР историкът доц. Мартин Иванов за Народния съд преди граждански форум за историко-юридическите му аспекти, който ще се проведе днес. Според него " обичаме декларативно да отбелязваме годишнини, но задълбочено разглеждане не ни се удава ",..

публикувано на 21.02.25 в 10:11

Какви са нагласите в Германия преди предсрочните парламентарни избори?

В неделя в Германия предстоят предсрочни парламентарни избори, след като тройната коалиция на социалдемократа Олаф Шолц със Зелените и либералите се разпадна ден след изборната победа на Доналд Тръмп. Причината за провала година преди регулярните избори е трайното неразбирателство между трите партии в икономическата политика , след като стана..

публикувано на 21.02.25 в 07:55

От полето до масата: Какви са проблемите, за да стигнем до тук?

За днес е обявен втори бойкот на големите търговски вериги у нас. Фокусът е подкрепа на малките и семейни магазини . Хората обаче се оплакват, че там цените са още по-високи .  Втори бойкот на големите търговски вериги у нас Организатори на бойкота: Подкрепете квартални магазини и семеен бизнес! "Не може да говорим само за веригите...

публикувано на 20.02.25 в 09:13

Втори бойкот на големите търговски вериги у нас

За днес е обявен втори бойкот на големите търговски вериги. Организаторите апелират потребителите да подкрепят малките магазини и българските производители, които, по думите им, "ежедневно биват мачкани от веригите". 7,9 милиона лева спад в оборота на търговските вериги – това е равносметката след бойкота от 13 февруари. Правителството..

публикувано на 20.02.25 в 08:40
Деца, използващи вейпове

Забрана на вейповете: Ще доведе ли това до разцвет на черния пазар?

Държавата обеща да стовари цялата си репресивна сила върху диларите на дрога . Това е една от новините след вчерашния Консултативен съвет за национална сигурност при президента.  След КСНС за наркотиците: Ще бъдат предложени промени в нормативната база Рекламата на вейп устройствата да бъде забранена, поискаха пък родителски организации и..

публикувано на 19.02.25 в 14:44
Снимката е илюстративна.

6.4 милиарда лева е заложеният дефицит в проектобюджета

6,4 милиарда лева е планираният дефицит за настоящата година, което прави три на сто от брутния вътрешен продукт на касова основа.  Това става ясно от публикувания от Министерството на финансите проектобюджет за годината и структурния план до 2028-ма.  Малко преди 23 часа снощи, на сайта на министерството бяха публикувани документите.  За целия..

публикувано на 19.02.25 в 01:55
Милена Николова и Гергана Ефремова

Назря ли моментът за нова философия на учебните програми?

" Учебните програми имат нужда от много сериозна актуализация . Промените, които се правят, са абсолютно козметични, на парче – отпадане на някой термин, местене на материал от един клас в друг, което не е реална промяна. Има нужда от концептуална, философска промяна на учебните програми, така че да бъдат фокусирани върху уменията,..

публикувано на 18.02.25 в 10:58