Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Жюстин Томс: Като човечество не сме си взели уроците от предходната война

"Как е възможно цивилизация, която претендира за постижения, да се втурне в поредната война"

Жюстин Томс
Снимка: Ирина Недева

"За нас като хора, за да продължим напред, е нужно да разберем мотива. Мотивът е този, който е докарал човек до ужасно деяние, което извършва. Защото това явление е плод на това време, на всички обстоятелства, които са го позволили. Имахме Хитлер, в момента имаме Путин – образи, които доста идентично действат. Очевидно и като човечество не сме си взели всички уроци от предходната война, за да допуснем това." 

Това коментира в предаването "Хоризонт до обед" Жюстин Томс, дигитален експерт, маркетолог, преподавател и автор на романа "Лунна светлина", който проследява събития от времето на арменския геноцид до социализма.      

"Винаги много ме е вълнувало как е възможно цивилизация, която претендира за постижения, да се втурне в поредната война. След Първата световна да стигне до Втората световна. Как въобще е било възможно", допълни Томс.

"За мен темата за идентичността, за родината, кой съм аз е много важна години наред, затова се втурнах да я изследвам през тази специфична епоха – специфична не само за арменците. Това е времето на Първата световна война, след това идва Втората световна война, след това и социализмът в голяма част от Европа, в България включително. През призмата на идентичността, какво ни прави хора, доколко е важно това какъв си – разнищих историята", разказа Том за книгата си "Лунна светлина".

"Изричайки го за миналата епоха, за 100 години назад, всичко това днес като че ли звучи плашещо познато, защото живеем в епоха, в която се случват същите неща", отбеляза авторката.

"Около 50% от историята е семейната ни история. Много силен мотив имам да работя по тази тема. Бягайки от едното зло, моето семейство попада в друго зло и само защото са по-начетени и предприемчиви, стават жертва на новия строй – социализма", сподели Жюстин Томс.

Жюстин Томс посочи още, че "този път като че ли не сме толкова гостоприемни спрямо украинските бежанци". 

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
 Шенел Сюлейманова

Шенел Сюлейманова за живота си в Белгия и сърцето в България

В "Родина зад граница" ви срещаме с една млада българка от Северна България - Шенел Сюлейманова , която е влюбена в биологията и преди 12 години тръгва от малкия крайдунавски град Никопол към Брюксел, с амбицията да продължи образованието си в Медицински университет в Белгия и да стане фармацевт. Пътят към реализиране на мечтата е дълъг и труден,..

публикувано на 08.04.25 в 12:10
Кристина Константинова

Кристина Константинова и нейната кафе-книжарница с кауза

Как тупти едно сърце, отдадено на книгите и техния свят? - Отговорът следва в рубриката "Горещи сърца".  Гостуваме в първата у нас кафе - книжарница с благотворителна кауза, която се намира във Враца. Там ни посреща Кристина Константинова. Тя е на 39 години и чете от петгодишна.  Във Враца отвори първата по рода си у нас кафе-книжарница..

публикувано на 08.04.25 в 11:49
Национална библиотека

Кирилицата - преграда срещу културната асимилация

На 6 април 885 г. във Велехрад приключва жизненият път на Свети Методий . Методий заедно с брат си Свети Константин-Кирил създават глаголицата и правят най-важните преводи на християнските богословски книги.  В навечерието на успението на Свети Методий в Националната библиотека "Св.Св. Кирил и Методий" бяха открити две изложби, посветени на..

публикувано на 06.04.25 в 11:47
Едно от изображенията в изложбата на Guerrilla Girls в София

Знам, чух, видях. Изкуството на непослушанието

"Изкуството да си непослушна" e изкуство на жената боец, но и изкуство на акцията, провокацията, критиката, пърформанса, лекцията и научното проучване. Със смях и разум – така от 40 години жените в американския артистичен колектив Guerrilla Girls отстояват мястото на жените в съвременното изкуство. Емблематично..

публикувано на 05.04.25 в 18:09

Поп(не)културните измерения на българската политика

Ако на фокус в парламента днес е външната политика, то в последно време някои екзотични въпроси се прокрадват в депутатските глави. Кръв или кърма да се лее в Народното събрание бе само едно от многото им скорошни умотворения. През годините късметлиите в тиража с числа до 240 блестят с култура на килограм – от идеи за модна..

публикувано на 02.04.25 в 16:56
проф. Величко Минеков

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков , един от най-популярните български скулптори.  Идеята е на Дружеството на пазарджишките художници, подкрепена от гражданска подписка и единодушно приета от местния общински съвет. Всеки, посещавал Пазарджик знае, че  емблемата на града е сградата на Старата поща, известна сред..

публикувано на 01.04.25 в 07:10

Ще го бъде ли летището в Горна Оряховица?

В Горна Оряховица е петото международно летище в България . За разлика от София, Пловдив, Варна и Бургас, където са останалите, в Горна Оряховица вече трето десетилетие няма търговски полети на гражданската авиация . Летището е отдадено на концесия през 2016 година на дружество, в което държавата има 5%, а останалите са на компания,..

публикувано на 31.03.25 в 06:57