В същото време Съединените щати и Европейският съюз изтъкват възможността част от средствата да бъдат набавени чрез конфискация на руски активи. Под запор са активи на централната банка в западни сметки за около 300 милиарда долара. В изчисленията обаче не са включени активите, притежавани от руски олигарси.
Според финансиста Симон Кинрихсен, преподавател в London School of Economics, Западът може да създаде прецедент с подобен ход, ако той не е придружен с мирно споразумение. В интервю за предаването "Събота 150" експертът изтъкна, че това би било много силно послание и към други държави:
"Да се използват парите на една от страните във война, за да се възстановят щетите на другата, е много стара практика. Обикновено това се договаря при прекратяването на войната, когато победителят на практика принуждава победения да си плати за поражението - чрез репарации, чрез компенсации за нанесени щети или чрез конфискация на авоари. Това обикновено е част от условията за сключването на мирните споразумения - пари или стоки се прехвърлят от едната страна на другата. Това, което обсъждаме в случая обаче е малко по-различно - защото не се водят мирни преговори. Да се конфискуват руски авоари в чужбина и да се насочат към възстановяването на Украйна, без това да е част от сключено мирно споразумение, би било нещо ново. Въпреки че по време на войни в миналото е имало конфискации и дори кражби. Русия с години е изграждала това благосъстояние. Сигурен съм, че Путин е мислел, че има стабилна и сигурна икономика. Да имаш милиарди долари в чужбина, но да се окажат в неприятелска за теб юрисдикция поставя въпроса дали наистина ги притежаваш. Дали е законно те да бъдат отнети? Бих казал, че няма ясен отговор".
В международното право много от тези въпроси не са уредени и затова е доста трудно да се предприемат подобни действия. Струва ми се, че в случая от голямо значение е и в коя държава са съответните активи. Законите се различават доста в Швейцария, в Съединените щати, в Европейския съюз и в Обединеното кралство. Затова не може да има универсален отговор даили не.
Според мен въпросът е по-скоро в това дали Западът има воля да вземе такова решение, защото така би сринал международния политически и икономически ред, който имаме от много десетилетия, макар и в името на добра кауза.
Ако легитимността на нещо е спорна, то може да се направи легитимно. За това трябва само политическа воля. И ми се струва, че ако държавите, които са на страната на Украйна в тази война, имат воля да вземат такова решение, със сигурност ще го направят. Това би бил много значим прецедент и важно послание към всички останали държави, които се управляват от корумпирани диктатори. Ще им се покаже, че не бива да се обръщат срещу Запада и срещу правилата му, ако са си складирали парите при него. Това би било изключително силно послание. Не е само Русия, която държи големи активи в Запада.
Китай притежава сериозно количество американски дългови книжа.
Да, така е. Китай обаче може също да бъде сериозно засегнат и съм сигурен, че ще предприеме стъпки да намали активите си в чужбина. Възможно е следващият военен конфликт да бъде в Тайван. Надявам се, разбира се, това да не се случи. Но след като Западът наложи толкова бързо санкции при руското нахлуване в Украйна, нищо чудно и Китай да се сблъска с подобни проблеми. Именно заради това посланието би било много силно - ако една държава иска да е част от установения международен ред, не може да си позволява да нарушава правилата. Нападението срещу Украйна е именно такова нарушение.
Говорим за прецедент и за нормативни промени. Как би трябвало да бъдат оформени те?Само за Русия или по принцип?
Мисля, че има определени действия, които могат да бъдат предприети заради Украйна и Русия, но най-добрият вариант би бил да се осигури прозрачност при собствеността. Говорим и за данъчните убежища, но и за много западни държави, където практически ние не знаем кой притежава дадени активи. Това би било много важно и при потенциални бъдещи конфликти. Трябва да се знае кой плаща данъци и кой притежава определени средства или имоти.
След това идва спецификата за Украйна и Русия и както казах - в идеалния вариант това би било част от мирно споразумение. В противен случай би било едностранно решение, което най-вероятно не би било приложимо навсякъде. Много е трудно да се анализира по-конкретно този въпрос, защото не е ясно дали това ще бъде някакво споразумение между Украйна, Европейския съюз и Съединените щати например, или с всяка отделна държава.
Засега анонсите са за конфискация на руските държавни резерви в полза на възстановяването на Украйна след войната. Може ли да се посегне и на индивидуално притежаваните активи на руските олигарси?
Да, мисля, че е възможно. Много е трудно обаче да установим къде е разделителната линия между активите, притежавани от олигарсите, и държавните руски активи. Ако говорим за пари, които трябва да се осигурят за възстановяването на Украйна, това няма да е прецедент. Честа практика е агресорът да трябва да плати репарации към нападнатата държава. Когато стигнем до този момент, мисля, че има много силни аргументи в подкрепа на това, че Русия трябва да плати на Украйна, и то в съответствие с нанесените материални щети. Няма нищо необичайно такова нещо да се случва в края на която и да е война.
Френският президент Еманюел Макрон потвърди в телефонен разговор с украинския президент Володимир Зеленски подкрепата си за Украйна и повтори осъждането на ескалацията на атаките на Русия срещу нейната съседка, заявиха двамата лидери, цитирани от Ройтерс. В изявление от офиса на френския президент беше посочено, че Макрон е провел телефонния..
Тази вечер световноизвестната българска оперна певица Александрина Милчева беше удостоена с най-високото отличие на Министерството на културата "Златен век - огърлие", с най-високото отличие на Съюза на българските музикални и танцови дейци - "Кристално огърлие", с почетна диплома на Софийската опера и с поздравителен адрес от Президента Румен..
На коледния базар във Велико Търново започваха благотворителните инициативи на социалните центрове за деца и възрастни. За 18-а година те са обединени в инициативата "Ние можем" и предлагат изделията си в две от къщичките. 44 социални услуги, центрове за работа с деца и партньорски неправителствени организации представят своите..
Министерството на земеделието и храните стартира прием на заявления за подпомагане на нови фермери по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони с бюджет в размер на 39 млн. лв. Стопаните ще могат да кандидатстват за подпомагане в размер на 58,6 хиляди лева. Допустими кандидати са фермери на възраст от 41 до 65..
3,9648 милиарда лева е дефицитът в държавната хазна на касова основа към края на месец октомври, показват данните на Министерство на финансите. Това се равнява на 2% от прогнозирания брутния вътрешен продукт за настоящата година. Тазгодишният бюджет е изчислен на дефицит от 6,2 млрд. лева. Във фискалния резерв има 14,4114 млрд. лева към..
Общинските съветници в Пазарджик отхвърлиха предложението за отстраняването на председателя на местния парламент Найден Шопов от ГЕРБ. В тайното гласуване участваха 21 съветници, тъй като останалите 19 отново бойкотираха заседанието. За разлика от вчера, общинските съветници успяха да съберат необходимия кворум. Той дойде от освободения днес..
Хиляди грузинци се събраха и тази вечер, за да протестират срещу решението на победителя от парламентарните избори през октомври - партията "Грузинска мечта", да отложи преговорите за присъединяване към Европейския съюз, съобщава Франс прес. Снощните протести доведоха до сблъсъци със силите на реда с десетки ранени и задържани.
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България"...
Част от партиите интуитивно или инстинктивно да искат нови избори заради възможността ако Пеевски продължи да расте, санитарният кордон около..