"Държавната и обществената грижа за децата с увреждания е напреднала, проблемът е в липсата на млади кадри, които да провеждат терапията и заниманията с децата", казва директорът на центъра д-р Анелия Георгиева.
Без тези специалисти, децата ни нямаше да постигнат напредък в развитието си, споделиха родители, дошли на днешния празник.
От 69 години в град Дебелец до Велико Търново съществува домът, който първоначално е създаден за изоставени деца, през годините претърпява няколко метаморфози, породени от социалните реформи в страната. През миналата година стана Дневен център за комплексно обслужване на деца с увреждания и хронични заболявания.
83 са децата с различни ментални и физически проблеми, които посещават центъра в Дебелец, заяви неговият директор д-р Анелия Георгиева:
"Броят на децата с увреждания се увеличава, за нещастие, доста. Доброто е това, че обществото все пак узря да не изоставя собствените си деца, а да прави всички възможно децата му да постигат ниво за самообслужване, за отглеждане. Борим се с проблемите на децата и смятам, че успяваме доста много“.
Децата са постигнали голям напредък в развитието си, споделят родителите:
"Моят внук за една година и няколко месеца има голям напредък и започна даже да говори“.
"Тази среда е подходяща за него, с детски аутизъм е. Има доста голям напредък. Вече говори, защото той не говореше до 3-годишен и сега се развива доста добре“.
"И е хубаво, че те не помагат само в една насока, а и за цялостно развитие. Наистина съм доволна, че влияят изцяло на развитието на детето“.
Увеличават се говорните проблеми на децата, защото все по-малко е живото общуване на родителите с тях, споделя логопедът Катя Чакърова:
"Смятаме, че личността трябва на всяко ниво да е по-рано – хигиена, гърненце, биберон, езикът идва последен. Първо трябва личността и Азът на детето да се изрази като самообслужване и тогава ще дойде и речта. До голяма степен смятам, че се справяме. Най-добрите и най-успешните ни деца имам, когато родителите са с нас. Процесът е общ“.
Увеличават се децата генетични увреждания, казва психологът Стела Паунска:
"Зачестиха случаите с детски аутизъм. Много често родителите, идвайки тук, търсят подкрепа за консултация защо детето късно проговаря, защо детето не играе с други деца. Тук работим комплексно, като екип".
От звуковия файл можете да чуете целия репортаж на Здравка Маслянкова.Отбелязват се 35 години от създаването на специалност Японистика в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Тържествата ще са на 17 октомври, а лекция на проф. Цветана Кръстева - преводач, преподавател и основател на специалността Японска филология, ще има на 16 октомври. "Студентите бяха малко, но елитни. Всички се развиха много..
Първата столетничка си има дома за възрастни хора в монтанското село Владимирово. Райна Мадова стана на 100 години и бе почетена за рождения си ден с торта, свещички и баница. От 10 години баба Райна Мадова е част от дома за възрастни хора в село Владимирово. Тя е от Бойчиновци, работила е в цеха за макарони, разказа Румяна Милетиева, която е..
Утре е премиерата на новия исторически роман "Деултум посреща Свирепия". Събитието е от 18.30 часа в Софийския университет "Св. Климент Охридски". В момента предишният роман от поредицата - "Мистерии в Хераклея Синтика" , се превежда на 4 езика - френски, немски, английски и гръцки език. В Деултум има амфитеатър, още не е открит и..
Масло, тахан, брашно, крем за лице, дори оцет, както и… маджун от диня – това е продукцията на биопроизводителя Рашко Денев. В малката семейна работилничка работят той и съпругата му. Отглеждат 60 декара собствени орехови насаждения и 90 дка под наем . "Всички са био, нямаме право в стопанството да имаме и био, и не био." "Някога си..
Рекордно дълго - половин година, продължи археологическото лято в района на античния град Хераклея Синтика . Освен планираните проучвания, имаше и извънредни, които получиха допълнително финансиране и много ценни резултати. Те се проведоха по трасето на разширявания вертикален газопровод в района на античния град. В края на миналата седмица..
24.9.2025г. – За първи път образователната кампания „Пресичам безопасно с TEDI” стартира от Велико Търново. Шестото издание на инициативата бе поставено в основно училище "Патриарх Евтимий", където първокласници придобиха ценни знания за пътната безопасност от представители на Главна дирекция „Национална полиция“. Техен верен спътник в уроците бе..
От 50 до 300 лева е глобата, ако храниш бездомно животно във Варна. С това са се преборили доброволците от координационен център за противодействие на насилието над животни "Зоопатрул" с председател журналистът на свободна практика Стефан Курдов . Предстои тя да бъде отменена от Общинския съвет. Той и неговите съмишленици успяха да осигурят 120..
След изборите в Пазарджик политическите страсти отново се нажежиха. Докато лидерите на партиите търсят формули за стабилност, хората по места казват –..
"Това правителство се задържа твърде много. То ще си отиде, защото в този си вид е безполезно. Борисов няма да даде повече власт на Пеевски"...
"Влизаме в онзи момент, в който винаги съм мразила в училище, да разсъждаваме какво иска да ни каже авторът. Добре съм се справяла, била съм отличничка..