Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Защо две години доброволци не успяват да възстановят с дарения две чешми в София

Снимка: Фейсбук/ Urbid

"Промяната в града идва не само с големите ремонти, но и с малките намеси. Сега е твой ред". Мотото е на платформата Urbid. Понякога обаче административното безхаберие може да блокира и най-добрите дарителски инициативи.

Две години доброволци не успяват да възстановят с дарения чешми в София, сблъсквайки се с липсата на съдействие от страна на институциите.

"Липсата на развитие по тези случаи е малко повече от година, тъй като все пак и ние имаме процес, който трае някакво време". Това обясни в интервю за предаването "Хоризонт до обед" Яне Френски от фондация Urbid:

"Започнахме края на август с анонс, че искахме да правим реставрация на тези чешми. Започнахме кампания за събиране на пари за обновяването на чешмите. След това трябваше да се изготви проект за едната чешма, защото тя беше в доста окаяно състояние. За другата чешма просто искахме да направим ремонт, да се подновят частите й и да тръгне да тече".

"Всъщност цялата идея стартира през август 2020 година. Тогава се навършиха пет години от смъртта на майка ми и реших по този начин да почета паметта й, вместо да създаваме нещо ново, да възстановим нещо старо, нещо, свързано с града", сподели пред БНР Бойко Благоев, инициатор на идеята:

"Понеже аз съм бегач и минавам често през Борисова градина, исках да възстановим нещо там. За чешмата, която е в район "Изгрев“ всъщност още през есента на 2020 година получихме положително писмо от общината, че ще съдействат с всичко възможно. Когато вече предложихме какво да се прави, което беше през март 2021 година, така и не получихме отговор".


"Относно казуса за район "Изгрев“ не мога да го коментирам, тъй като не съм запознат. Конкретно за Борисова градина там казусът е по-сложен, тъй като Борисова градина е паметник на културата, не само това, а и е резерват на градинско-парковото изкуство, затова всички градински паркови елементи трябва да запазят автентичния си вид и да бъдат възстановени по оригиналния си облик по фотографска или друга архивна статия", отбеляза за "Хоризонт" Димитър Данчев, директор на Дирекция "Зелена система“:

"В тази връзка ние сме кандидатствали през 2020 година с виза за проектиране, идеен проект сме внесли в Министерство на културата, от което имаме съгласуване. Миналата година кандидатствахме към Оперативна програма "Региони в растеж“ за обновяване на частта в Борисова градина от езерото с лилиите до алея "Яворов“, където предвиждаме възстановяване на всички такива архитектурни и художествени елементи в духа на парка, включително и тази чешма. На територията на парка има шест чешми, от които пет в момента са действащи и една чешма, която е заличена по една или друга причина през годините. Тя също ще бъде възстановена след този ремонт с всичките скулптурни и декоративни елементи, които са в духа на парка".

"От началото на мандата ми въпросната чешма е била ремонтирана два пъти", коментира Делян Георгиев, кмет на район Изгрев:

"Районната администрация не е безразлична към това дали работят чешмите на наша територия или не, но за съжаление последни път след ремонта чешмата издържа точно три дена. Постоянно има вандалски прояви. Аз адмирирам желанието на гражданите да участват активно в живота на града, което е хубаво и благодаря за това. Определено бихме могли да си съдействаме в тази ситуация".

Цялото интервю с Яне Френски, Бойко Благоев, Делян Георгиев и Димитър Данчев можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Недит Георгиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги Семерджиев

Окончателно: 20 г. затвор за Георги Семерджиев за тежката катастрофа, отнела два живота

Върховният касационен съд сложи точка на делото за тежката катастрофа от лятото на 2022 година, в която на столичния булевард "Черни връх" загинаха две млади жени. Магистратите потвърдиха 20-те години затвор, на които футболистът Георги Семерджиев беше осъден първо от Софийския градски, а след това и от Софийския апелативен съд.  Върховните съдии..

публикувано на 21.05.25 в 15:05

Матури, процедури, подготовка. Знаем ли какво искаме да произведе българското образование?

"Не съм притеснен. Чувствам се подготвен. Каквото стане, не е краят на света ", каза пред БНР един от зрелостниците минути преди началото на матурата по български език и литература , която се провежда днес. Учениците пишат по вариант 4, който беше изтеглен тази сутрин в просветното министерство . " Готова съм на всякаква тема, която се падне ",..

публикувано на 21.05.25 в 10:15
Димитър Маринов със студенти

Димитър Маринов: Реализирах се и е време да предам това, което знам, на младите таланти

Светът познава Димитър Маринов като великолепен актьор, станал популярен с филма "Зелена книга", удостоен с Оскар от филмовата академия на САЩ. Но не са много хората, които знаят, че той е и музикант, изразяващ душата си чрез цигулката и китарата.  Филмът „Зелена книга“ с извънредна прожекция на „София филм фест на брега“ Преди броени дни..

публикувано на 20.05.25 в 11:45
Венци и майка му Галя

Как изглежда животът на глухите деца, след като навлязат в света на звуците?

Как изглежда животът на глухите деца, след като им бъде поставен кохлеарен имплант и започнат да опознават света на звуците?  За историята на Венци и вълнуващия и труден път, по който е минало семейството му и той, от бебе до дипломирането му в Класическата гимназия в София, разказват родителите му пред журналиста Елена Бейкова. Зелен..

публикувано на 20.05.25 в 10:40

Александър Чакмаков: Училището все повече изглежда като социална услуга за отглеждане на деца

На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР  Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София. "Образователната ни система не дава интересни възможности на учениците да се развиват извън учебната програма".  Учениците и учителите препускат… Министър Вълчев: Най-трудно е в 6. и 7. клас Чакмаков..

публикувано на 20.05.25 в 10:20

След влизането ни в ЕС: Още ли ни липсва европейският заряд?

След влизането в ЕС България преживява промени, множество кризи и реформи. Все още спорим обаче дали членството ни отваря възможности за развитие, работа и образование. България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме? Как се промени страната ни, след като избрахме демократичния път на развитие?   България,..

публикувано на 19.05.25 в 11:54

Мадарският конник, Иван Рилски и Паисий Хилендарски ще красят българските евромонети

Когато България се присъедини към еврозоната и имаме монети с българска национална страна, на тази от 2 евро, от която ще ни гледа светлият образ на отец Паисий, на гурта (кант на монетата)  ще бъде изписано: "БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ" с главни букви . Този надпис е бил използван върху монетите ни между 1882 и 1943 г. В специалното интервю за БНР..

публикувано на 19.05.25 в 07:04