Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"В ДАНС продължава бездействието и невключване в антикорупционни разследвания"

Николай Стайков: Няма българска институция, която да се произнесе адекватно по темата "Магнитски"

"Вероятно е да има вътрешен саботаж в липсата на избор на шеф на КПКОНПИ"

Николай Стайков
Снимка: Силвия Великова

"Една година мина от оповестяването на санкционираните по "Магнитски" и можем да кажем категорично, че има институционален и чисто юридически проблем. Междувременно ВАС окончателно постанови, че решението на служебното правителство за създаването на т. нар. български разширен списък по закона "Магнитски" е нищожно. В момента имаме чисто юридически проблем, че някакви имоти на хора, които са били прехвърлени, са на пазара на недвижими имоти. Има юридически проблем и той е като цъкаща бомба, която може да избухне. Институционалният проблем е изключително важен, защото се оказа, че няма българска институция, която да се произнесе адекватно по темата. Няма институция, която да пише на американската страна и да получи отговор". 

Това каза в предаването "Политически НЕкоректно" журналистът Николай Стайков, част от Антикорупционния фонд, автор на разследването "Осемте джуджета".

Той подчерта, че "въпросният списък (български разширен списък по закона "Магнитски" - б.р.) е важен, защото нямаме работещи антикорупционни институции и финансово разузнаване".

Според журналиста категорично трябва да има законодателно решение на това, което няма обаче да замести нуждата от работещи институции, контролиращи финансовите потоци и разследващи корупционни престъпления:

"Въпросният списък оправдава действия, които искат да решат практически проблем в инфраструктурата на контрола върху мръсните пари".

Като член на Антикорупционния фонд, една от организациите, поканени да помагат в първоначалния етап за събиране на информация преди излизането на санкционния списък по "Магнитски", Николай Стайков заяви, че няма информация за втора "порция" на санкционирани българи от Държавния департамент на САЩ:

"Не очаквам през една година да се появяват български имена. В момента има напрежение по темата "Магнитски" от предприемчиви адвокати, които ходят и продават услугите си".

Стайков коментира пред БНР още, че в ДАНС "продължава същото бездействие и невключване в някакъв вид антикорупционни разследвания, които виждахме години назад" и припомни твърдението на депутата от ДПС Йордан Цонев, че "Делян Пеевски (един от санкционираните по "Магнитски" - б.р.) е чист според проверката на ДАНС, на което нямаше никакъв коментар от ДАНС дали това е така".

Той допусна, че управляващата коалиция "не иска да се изпокарва с президента Румен Радев и затова не иска смяна на шефа на ДАНС". 

По думите му при корупция при обществени поръчки са много важни НАП и финансовото разузнаване, които са спомагателни антикорупционни органи. 

"Най-големите грешки на сегашното управление, за които те вече плащат политическа цена, са, че те не могат да докажат основната си теза и причина, поради която са заедно - да изчегъртат предишния корупционен модел. Имат две победи - "Хемус" и това, което стана на "Капитан Андреево". Но не е това нещото, което се очаква, ако имаме работещи институции. Очаква се ББР, "Турски поток", газовите проекти", коментира още журналистът.  

КПКОНПИ може да направи доста неща, но не може да замести прокуратурата, подчерта той и изказа предположение:

"Поради изключителната му важност е напълно вероятно да има вътрешен саботаж в липсата на избор на шеф на Антикорупционната комисия или изключителна политическа неопитност".

Интервюто на Силвия Великова с Николай Стайков в предаването "Политически НЕкоректно" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Алесандро Джованини

Алесандро Джованини от ЕЦБ: Цифровото евро няма да отнема права на гражданите

Цифровото евро няма да отнема права на европейските граждани, а ще им предостави по-голям избор. Това заяви за БНР Алесандро Джованини , съветник на директора за цифровото евро към Европейската централна банка . Още за проекта за цифровото евро и каква е истината за редица фалшиви твърдения, които се разпространяват за него в социалните мрежи,..

публикувано на 25.07.25 в 06:50

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...

публикувано на 14.07.25 в 07:30

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години.  Мерки за облекчаване на..

публикувано на 13.07.25 в 16:52