Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Соларни панели и фотоволтаични системи хит сред домакинствата в Благоевград

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Огромен интерес към програмите, финансиращи мерки за енергийна ефективност, отчетоха на първата разяснителна среща експертите от областния информационен център в Благоевград. 

Възможностите за поставяне на соларни панели за топла вода и на фотоволтаични системи за производство на електроенергия за собствени нужди се очертават като безспорен хит сред домакинствата.

Три са новите програми, в които има предвидени дейности за енергийна ефективност. Внушителен е и финансовият ресурс - близо 2,8 млрд. лева. Най-много са средствата за саниране на публични държавни и общински сгради, жилищни блокове и еднофамилни жилища, както и производствени сгради на малкия и среден бизнес. 

50 общини в страната ще разчитат предимно на програмите "Развитие на регионите" и "Околна среда", а по Националния план за възстановяване и устойчивост ще кандидатстват собствениците на жилищни имоти. 

На фона на растящите цени на електроенергията и разходите за отопление най-атрактивни се оказаха мерките за производство на възобновяема енергия и топла вода. И макар че програмите още не са стартирали, залата на областния информационен център за първи път от години насам се оказа тясна, призна експертът Елена Михова.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

15-годишно дете е загинало при инцидент с АТВ в Дряновско

15-годишно дете е загинало при инцидент в дряновското село Пейна. Фамилията е добивала дърва в района и детето е било качено на самоделно АТВ. Дървосекачите са работили в държавни гори край дряновското село Пейна.  По неофициална информация инцидентът е станал на поляна край селото, докато хората се опитвали да изтеглят трупи със самоделно АТВ...

публикувано на 09.09.25 в 20:08
Министърът на отбраната на Германия Борис Писториус.

Германия ще финансира украински военни предприятия с 300 млн. евро

Германия ще финансира украински военни предприятия с 300 милиона евро за масово производство на далекобойни дронове, съобщи германският министър на отбраната Борис Писториус: "Германия ще положи началото на нова инициатива за удари в дълбочина и ще засили помощта си за производството на далекобойни дронове от украинската отбранителна индустрия. Като част..

публикувано на 09.09.25 в 19:52

Ремонтират източния вход на Берковица с 4 млн. лева

Ремонтират източния вход на Берковица с 4 милиона лева. Останалите два входа вече са обновени. В момента общината изпълнява проекти за около 32 млн.лв. Работи се по реконструкцията на източния вход на Берковица. Отсечката е с дължина от около 5 километра, от входа на Монтана за Берковица, съобщи кметът Радослав Найденов.  Проектът..

публикувано на 09.09.25 в 19:46

Завършва ремонтът на 5 км от пътя за София през Владая

Завършва превантивният ремонт на 5-километров участък от пътя за София през Владая, съобщават от АПИ. Строително-монтажните работи между жп гара "Владая“ и пътен възел "Даскалово“ са изцяло изпъленени, като в момента се извършват довършителни дейности - полагане на маркировка и монтиране на ограничителните системи. Предстои монтирането на нови..

публикувано на 09.09.25 в 19:41

16-годишен почина, след като беше наръган с нож в Барселона

Момче на 16 години почина след нападение в центъра на Барселона. Младежът и негов връстник са били наръгани с ножове. Вторият пострадал е настанен в болница в тежко състояние. Основната версия на каталунската полиция е, че става дума за разчистване на сметки между младежки банди от латиноамерикански произход. Сигналът за инцидента е подаден..

публикувано на 09.09.25 в 19:32

Службите на Чехия, Унгария и Румъния разбиха шпионска мрежа, изграждана в Европа от Беларус

Шпионска мрежа, изграждана в Европа от Беларус, е била разбита от разузнавателните служби на Чехия, Унгария и Румъния, съобщи чешката контраразузнавателна агенция, цитирана от АП.  Екип от европейски агенти е открил шпиони в няколко европейски държави, свързани с беларуската служба за сигурност КГБ. Сред тях е бил и бивш заместник-ръководител на..

публикувано на 09.09.25 в 19:30

Няма места в общежитията на УНСС за 1200 възпитаници заради ремонти

Седмица преди началото на новата академична година, която в Университета за национално и световно стопанство започва на 16 септември, за 1200 възпитаници на висшето училище няма свободни места в общежитията. Причината - ремонт на два от общо 12 входа на УНСС, който ще приключи следваща година. УНСС е висшето училище с най-голям недостиг на места..

публикувано на 09.09.25 в 19:01