За първи път от 11 години насам Европейската централна банка ще прибегне до увеличение на водещите лихви. Гуверньорът Кристин Лагард анонсира, че на заседанията на Управителния съвет през юли и през септември ще се гласуват повишения, като през лятото ръстът ще бъде с 25 базисни пункта. В края на юни приключват и паричните стимули чрез програмата за изкупуване на активи.
Макар и дългоочаквани за пазарите действията на ЕЦБ породиха негативни реакции. Правителствените книжа започнаха да поскъпват, защото съчетанието от прекомерна задлъжнялост и високи лихвени проценти може да доведе до дългова криза. В същото време централната банка в еврозоната не може да остане безучастна при годишна инфлация от 8,1% през май, коментира в интервю за "Събота 150" финансистът и преподавател в London School of Economics Лоренцо Кодоньо.
Не закъснява ли твърде много ЕЦБ, след като Федералният резерв в Съединените щати отдавна прибягна до повишаване на лихвите?
Много е трудно да се отговори, защото никой не подозираше за шока, който дойде от войната в Украйна. Тя беше неочаквано явление за Европейската централна банка, а и след началото на военните действия не беше напълно ясно дали рязкото покачване на цените на енергоносителите ще се отрази и на базовите компоненти на инфлацията. Струва ми се, че е малко несправедливо да се каже, че ЕЦБ се е забавила с действията си.
Също така, ако сравним със Съединените щати, инфлацията в еврозоната идва основно по линия на енергийните суровини. Когато има проблем с доставките, ЕЦБ не може да направи много. Затова изчака известно време и това е разбираемо. Сега, когато е ясно, че инфлацията се движи през базовите компоненти на индекса на потребителските цени, банката започна да действа плавно. Подходът, който избра, с увеличение през юли на лихвите с 25 базисни пункта, е напълно последователен и в съответствие с политиката, която банката провежда. Очакванията ми са, че през септември ръстът ще е с 50 базисни пункта, през декември - пак с 25, а след това като цяло политиката на повишения ще бъде с 50 базисни пункта.
Напълно вярно е. Това е и моята теза. Проблемът е, че когато очакванията и заплатите започнат да се покачват, както вероятно ще се случи след няколко месеца, Европейската централна банка вече ще е в догонваща позиция. Ще е закъсняла, защото паричната политика принципно действа с известно закъснение дори от 1-2 години. Ако очакванията и заплатите се увеличат много бързо, ЕЦБ ще има проблем. Затова трябва да вземе превантивни мерки.
Това дори е опит за намиране на баланс, който трябва да бъде постигнат много внимателно от Европейската централна банка, за да не се удари прекалено икономическият растеж. Потенциално негово намаляване би ограничило инфлацията и дори би я изпратило под целевата стойност от 2 процента. Това е много трудно решение. ЕЦБ трябва да избегне сериозна промяна в нагласите и да приведе инфлацията до целта от 2 на сто.
Това е средносрочната цел на Франкфурт, но може ли да бъде постигната тя в условията на стагфлация, за опасността от каквато предупреждават много икономисти? Основателни ли са техните опасения?
Не. Много хора се страхуват от стагфлацията - това е комбинация от постоянно висока инфлация и постоянно нисък икономически растеж. Това, което имаме в момента, е ръст на брутния вътрешен продукт, който е сравнително силен - донякъде благодарение на големите инвестиционни планове, които се прилагат. Говоря за плана за възстановяване "NextGenerationEU" и други, които задържат растежа на сравнително високи нива в някои европейски държави. В същото време не е сигурно, че високата инфлация ще се задържи дълго време.
Нека имаме предвид, че дори високите цени на енергията да се запазят, което вероятно ще се случи, тъй като Европа не иска доставки на природен газ и петрол от Русия, инфлацията ще започне да спада. Промените на годишна база ще бъдат малки. Казано по друг начин - ако цените на енергоносителите са високи, но не растат повече, инфлацията ще започне да спада. Не мисля, че е коректно да говорим за стагфлация.
Има риск по-скоро икономиката в еврозоната отново да се върне в дефлационната ситуация. Ако Европейската централна банка започне да вдига лихвите твърде агресивно и съвкупното търсене започне да спада с бързи темпове, тогава може да се окажем в ситуация, при която инфлацията ще спадне отново под целевите 2 процента. И после ще е трудно да възстановим това ниво. Струва ми се, че рискът от дефлация все още съществува, но въпреки това не е тревога, която е от първостепенно значение за централната банка точно сега. При рекордните нива на инфлация, които имаме в момента, е лесно да се повишат лихвите поне до позитивна територия. И именно това прави Европейската централна банка.
По-високите лихви означават по-скъп дълг, а това може да се окаже пагубно за редица държави в еврозоната. Разбира се, Италия е най-яркият пример за това, но не е единствена.
Да, това е големият въпрос сега и ние видяхме реакцията на финансовите пазари, на които витаят опасения от т.нар. "фрагментация". Разбира се, за Италия са най-големите опасения, защото е голяма държава и е сериозен участник на пазара на правителствени книжа, но тя не е единствена. Има и други държави в периферията на Европа, които са изправени пред подобен проблем. Можем да се окажем в ситуацията, каквато имахме през 2011 година, когато натискът върху тези страни се разпространяваше като зараза.
Ако това се случи, ще имаме нов проблем. След пандемията шокът от войната в Украйна и проблемите с веригите на доставки в световен мащаб - на Европа със сигурност не ѝ трябва нова дългова криза. Струва ми се, че Европейската централна банка и фискалните власти - т.е. правителствата - трябва да намерят начин да избегнем ситуация, в каквато бяхме през 2011 година.
73-годишна българка е арестувана в Солун за телефонна измама. Издирват се още участници в престъпната мрежа. Полицията е арестувала българката с парите, получени от измамената гръцка гражданка. Използван е познатият сценарий за измама - че детето на гъркинята е пострадало при автомобилна катастрофа и са необходими пари за операция...
Британски полицаи извършиха контролирана експлозия близо до посолството на САЩ в Южен Лондон след откриването на подозрителен пакет, съобщиха Ройтерс и Би Би Си. От лондонската полиция излязоха с изявление, че "могат да потвърдят, че чутият в района силен взрив е контролирана експлозия, извършена от екип сапьори". Районът на американското..
Русия е доставила на Северна Корея един милион барела петрол допълнително през тази година. Това показват сателитни изображения, анализирани от британска изследователска група. Петролът е плащане за оръжията и войските, които Пхенян изпрати на Москва, за да разпали войната в Украйна, казаха водещи експерти и външният министър на Обединеното..
Депутатите дебатират преди поредния - пети опит, за избор на председател на Народното събрание. Днес е рекордният - 12-и ден на първото заседание на 51-вия парламент. Депутатите за пети път ще опитат да изберат председател Докато не бъде избран председател - нито парламентът може да заработи, нито държавният глава може да започне консултации..
Интересът към учителската професия се засилва и се увеличава броят на студентите, които избират да учат педагогически специалности. Това коментира за БНР професор Маринела Михова, декан на Педагогическия факултет на Великотърновския университет. Най-големият факултет на светогорската Алма Матер в старопрестолния град чества днес 40 години от своето..
Гръцките власти иззеха от пазарите слънчогледово олио, оцветено като зехтин, с опасни за здравето оцветители. Няма информация част от този зехтин да е стигнал и до българския пазар. Засега гръцките власти информират само за продажба на техния пазар , уточни кореспондентът на БНР в Гърция Катя Пеева. Тя допълни, че е открита и лаборатория, в..
"БСП - Обединена левица" изпрати писмо до пет парламентарно представени политически сили в 51-вото Народно събрание, с което канят на разговори за формиране на надпартийно мнозинство, което да излъчи председател на парламента. Писмото за разговори е изпратено до представителите на "Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП-ДБ), "Възраждан"“,..
Обществото е заблудено за БДЖ, защото всеки чака частен превозвач да дойде с неговите хубави влакове и да предлага по-добра услуга. На..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
"Обсъжда се желанието на евроатлантическото мнозинство в НС да влезем по най-бързия начин в еврозоната. Скритата инфлация е много по-голяма от..