Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Юлиана Николова: Лошото е, че въпросът за РСМ ще се реши в подготовка за следващите избори

Има реален шанс който и да е от съветите до края на френското председателство да се вземе решение за Западните Балкани, смята директорът на Портал "Европа"

Юлиана Николова
Снимка: БГНЕС

Лошото е, че въпросът за РСМ ще се реши в контекста на подготовка за следващите избори, смята Юлиана Николова, директор на Портал "Европа" и Фондация "Център за модернизиране на политики".

"С решението на МС, непознаване, отсъствието на опит в политиката, Комисията по външна политика е помощен орган на Народното събрание - когато министър-председателят е наредил от Брюксел да изпратят френската позиция, Комисията и по Конституция, и по Правилник нищо не може да направи. Комисията, за да работи, има нужда от проект на решение", заяви тя относно прехвърлянето на въпроса за ветото върху преговорите с РСМ от правителството към парламента.

Снимка: БГНЕС

Ако Народното събрание успее да гласува по казуса, има реален шанс който и да е от съветите до края на френското председателство да вземе решение, което да работи за Западните Балкани, подчерта Николова.

Документът остава на масата и след 30 юни, но дневният ред след това ще се определя от чешкото председателство, отбеляза тя.

"Чешкото председателство, както доскоро и Комисията (ЕК – бел. ред.), са силни противници на искането на България, залегнало в Рамковата позиция, Комисията да бъде гарант да изпълнение на договора, защото така според тях двустранен въпрос се вкарва в многостранните отношения на страните членки. Голяма съпротива имаше и това е пробивът във френското предложение – то е първото, което казва – Комисията наблюдава и е участник с контролни функции в този процес. Българската позиция е точно такава: ние искаме ангажимент на Комисията."

"В България се оказа, че ценностите не са ни толкова важни. Може би затова, говорейки за европейското си членство, по-често говорим за пари, отколкото за солидарност, общо бъдеще, развитие. (…) В българската политика от самия първи ден на членството ни се утвърди това, че парите са важни, грешно тръгна", коментира още Юлиана Николова в предаването "Преди всички".

Драматично е изказването (на премиера в оставка – бел. ред.), че бихме могли да загубим 2,6 милиарда, но това едва ли е резултат от несъбирането на кворум вчера и днес и все още има време до 30 юни да бъде гласуван закона за управление на европейските средства, отбеляза Николова.

"Датата 30 юни е важна. Ако го направим по-късно, към 30 юни няма да имаме изпълнени индикатори и както не получихме аванс, защото не получихме одобрение на Плана до 31 декември 2021 г., така може да не получим и пари за изпълнени индикатори 2022-ра."

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Бойко Борисов

Борисов приветства очакваното решение за пълноправно членство на България и Румъния в Шенген

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов приветства очакваното решение за пълноправното членство на България и Румъния в "Шенген". Пред партийни симпатизанти в Дулово, Силистренско, той благодари на председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен за "спазеното обещание": "Искам да благодаря и на председателя на Европейската комисия...

публикувано на 22.11.24 в 20:03
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09
Владимир Темелков

Дигитализират ключови административни услуги в Пловдив

Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги.  С въвеждането на системата ще има..

публикувано на 15.11.24 в 11:01