„Работя на пристанище, тук има всякакви хора – адвокати, преводачи, лекари, зъболекари“.
„Влюбен съм в историята, защото сме насред България в старопрестолно Търново, тук вибрацията е съвсем различна, човек се чувства наелектризиран“.
„Създава се средновековен дух, харесва ми, има международно участие, виждаме се с хора от други държави. Смяна на духа, смяна на времето, смяна на емоциите“.
„Връщаме се назад във времето, за да усетим величието на България по това време, да съпреживеем моментите от миналото“.
„Един жив урок по история за децата. Всеки може да намери нещо за себе си, да научи, да опита, са се пренесе в друга епоха“.
„И ние можем, както са можели тези преди нас, просто трябва да се учим от тях на достойнство , на величие и на отстояване на националния интерес на държавата“.
Седмото издание на средновековния фестивал във Велико Търново е посветено на царуването на Иван Александър от 1331 до 1371 година. В историческите източници четем за него, че „никой от нашите първи царе не изглежда толкова велик като цар Иван Александър – неговата военна мощ наподобява втори Александър Велики, по вяра и набожност той е втори Свети Константин. Той залови всичките си врагове, подчини ги и установи мир във Вселената“. Фестивалът е посветен на дипломацията на владетеля, управлявал 40 години на престола. Търговските отношения с Венеция, Дубровник, Генуа, както и просветният живот по времето на Иван Александър, са в подем. Книжовната и художествената школа в Търново продължават старите български традиции, по времето на цар Иван Александър е създадено Лондонското четвероевангелие, разказва директорът на Регионалния исторически музей във Велико Търново Иван Църов:
„Толкова дълго време има мир и спокойствие, това говори, че той е много добър дипломат. Вярно по негово време няма териториални придобивки, но няма и загуби. По това време културата и духовността достигат едно много високо ниво. След времето на Иван Асен това е вторият такъв кулминационен пик, в който държавата отново е силна и населението, хората се радват на относително благополучие. Държавата се ползва с добро име в Европа като посредник за уреждането на много други конфликти. Ето това е дипломацията, която провежда Иван Александър“.
Фестивалът е посветен и на любовта на цар Иван Александър с красивата търновска еврейка Сара, разказва историкът Николай Цонев от дружество „Традиция“:
„Тази любов и този брак наистина имат драматични последици за българското царство, тъй като цар Иван Александър се разделя с първата си съпруга – влахинята Теодора, тя се замонашва, а той се жени за еврейката. В някои художествени произведения се споменава нейното име Сара, но в действителност не се знае нейното име. Тя ражда престолонаследника на Търновското царство небезизвестният героична и трагична фигура в нашата история цар Иван Шишман. Той има синове и от първия си брак. Всичко това предизвиква известни раздори в царското семейство. Някои автори и историци смята, че това е една от причините и за разделянето на българската държава и нейното падане под османска власт“.
Чрез възстановки и театрализирани спектакли в крепостта Царевец отново „оживеят“ славните времена със своите битки, занаяти и средновековно ежедневие, пресъздадени от реанакторите.
„Казвам се Павел Навущанов, ние сме от Панагюрище, изобразяваме рицари от XI-XII век, теоретично сме от болярите на Рафаил. Характерно за оръжието от тази епоха са многослойната защита, броните, които носим, са били характерни за времето, така наречената халчена или плетена ризница, мечовете са били едноръки, използвани са триъгълни щитове, върху които е бил изобразен гербът на дадения благородник или род“.
„Аз съм Данчо Стаменков, представяме Второ българско царство, участвам във фестивала с представяне на аламбик – това е съд за изваряване на благовонни масла. Представете си гърне за боб, има улей в гърловината на гърнето. Слага се вътре в него лавандула, билки, розови листа и се нагрява. По капачето като кондензира и по улейчето се стича лавандулова вода“.
„Казвам се Таня Илиева и се опитах да пресъздам тоалет на болярка. Те са успявали да се сдобият с така наречените златотъкани платове. Смята се, че дрехите не са имали кройка и са били с по-семпла форма като кула – остро горе и по-широко долу. Такава е била модата, да не се подчертава женската форма и църквата не го е позволявала, а също така дрехата да не се реже от плата, да се представи с цялата му красота“.
Средновековният фестивал се организира от сдружение „Търновци“, дружество „Традиция“, Община Велико Търново и Регионалния исторически музей. Достъпът до средновековния фестивал на Царевец е свободен, като се заплаща входната такса за архитектурно-музейния резерват.
Повече можете да чуете.Териториалните амбиции на Съединените щати към Гренландия, пряко оспорващи суверенитета на съюзника Дания, са заплаха сама по себе си, но имат последици за цяла Европа. Най-новата история ни учи, че неинтегрираните, неутрални държави не функционират като буферни зони между сферите на влияние. За агресивните велики сили с имперско мислене те..
С наближаването на летния туристически сезон темата за глада за кадри за сезонна заетост отново е актуална. За поредна година в Добрич се проведе трудова борса с такава насоченост, която предоставя възможност търсещи работа да се срещнат с работодатели - хотелиери, ресторантьори, концесионери на плажни ивици и др. Могат ли всички..
Столична библиотека и фондация „Глобални библиотеки – България“ организираха представяне с фокус – ролята на библиотеките в изпълнението на Стратегията за цифрова трансформация на България (2020 – 2030). Участие в събитието взеха представители на ключови за изпълнението на стратегията министерствата, както и на Столичната община. Събитието е..
Когато източният вятър премине през ума и сърцето, той носи със себе си не само думи, но и цяла вселена от значения . Какво означава един поздрав в Корея? Не е просто "Здравейте", а поклон, жест на уважение , хилядолетна традиция, предавана през поколения. Какво значи да изучаваш Кореистика? Не е просто запаметяване на йероглифи и..
В частно училище в периферията на София – в Иваняне, беше открит кабинет по изкуствен интелект. Най–доброто обяснение защо в едно училище трябва да има стая за изкуствен интелект го дават учениците. Виктор, който е петокласник и по-големите му съученици Зулфие и Васил посочват, че така или иначе децата го използват в учебния процес ...
От фондация "Искам бебе“ настояват за промяна в правилата за работа на Центъра за асистирана репродукция и за финансиране от държавата да бъдат включени и пациентите, които имат нужда от донорски генегичен материал . Това заяви председателят на фондацията Мария Янева. Тя поясни, че в началото на седмицата исканите промени са внесени и обсъдени в..
Държавата започна ремонти на домовете за стари хора. Модернизацията се прави с финансиране от Плана за възстановяване и устойчивост. Един от домовете, в които ще бъдат подобрени условията за възрастните хора, е в павликенското село Караисен. Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов даде началото на ремонта на този дом тази..
Недостигът на медицински сестри у нас засяга цялата здравна система. Липсват около 30 000 медицински сестри . Това заяви пред БНР доц. Камелия..
"Очаква се новозеландско, дълбоко замразено агнешко, което вече е влязло в България. Вече е в пещерата на Али Баба, започват да го разфасоват ...
Съдебната система се променя през политиката. Политиката обаче не може да оправи съдебната система, тъй като съдебната система не може да дисциплинира..