Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Павел и Албена Благев - да покориш Килиманджаро на 65

"В САЩ имаш пари, но нямаш време да ги харчиш или обратното – имаш време, но нямаш пари"

Павел и Албена Благев
Снимка: Спас Крайнин

"Приключенията започнаха преди повече от 30 години. Бяхме много млади, с деца и решихме да си потърсим щастието. Животът и тогава не беше труден, но решихме, че имаме сили и искаме да видим какво друго можем да постигнем в света. Пътят ни отведе към САЩ и там успяхме да се реализираме в професията си и да отгледаме децата си, родени в България", разказа в предаването "Преди всички" на БНР Албена Благев, наша сънародничка, която се завръща в родината със съпруга си след десетилетия живот в чужбина.

"Има културен шок – всичко ти е толкова различно, толкова необикновено. Започнахме да си търсим работа, аз учех език", допълни Павел Благев.

"Да не си правят илюзия, че на запад всичко е идеално, че в Щатите всичко е идеално, не. Има много, много проблеми. Твърдо вярвам, че България върви по правилен път, с много усилия и мъки, но ще доведе до по-добро развитие и възможности за всички", отбелязва Албена Благев.

Павел е създател на екологично зелено лепило за хартия, което не съдържа петролни продукти, а Албена като инженер-химик е ръководила международен екип, който разработва оптически чисто лепило за смартфони. Той има и патент за "лека вода" – технология за гасене на пожари.

"В САЩ имаш пари, но нямаш време да ги харчиш или обратното – имаш време, но нямаш пари", споделя Павел Благев.

След като спрели да работят, се "вкарали във форма", отслабнали – той с гладолечение в клиниката на д-р Емилова във Варна, и поели на пътешествия. Така се озовали на Килиманджаро.

"Основното е да не спираш – малко като в живота, може по-бавно да вървиш, но не спирай, върви!", спомня си Павел.

"Забравихме българското знаме, но имахме червено яке, зелено яке и една беше с бяло, та се наредихме – бяло, зелено червено", разказаха още за пътуването Албена и Павел.

Сега целта пред тях е пътят Камино, а за догодина планират трекинг в Хималаите.

В началото на юли двамата ще открият своя изложба със снимки от САЩ.

Повече чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Момиче с автоимунно заболяване има нужда от помощ за спешно лечение

Петнайсетгодишната Цветелина Маркова от Генерал Тошево се нуждае от скъпо лечение в клиника в Турция, след като в началото на март се парализира от бюста надолу. Лечението е непосилно за семейството ѝ. За Цвети се грижи единствено майка й, която заради състоянието на детето си в момента не работи. След неуспешен опит за поставяне на диагноза в..

публикувано на 22.05.24 в 11:50
Антон Оруш

Преди 112 години българинът Виктор Витанов конструира автомобил

Знаете ли, че българин е построил автомобил? И това е станало преди 112 години. Създателят на популярния сайт за стара техника Антон Оруш се натъкнал на информация, публикувана в тогавашната българска и международна преса. Годината е 1912-а. Докато България, заедно със Сърбия, Гърция и Черна гора среща на бойното поле Турция, за да защити..

публикувано на 19.05.24 в 21:30
Георги и Ива в село Ханово

Как се развива земеделие без мотика?

Как поляна се превръща в зеленчукова градина, как се развива земеделие без да се ползва мотика , лопата и фреза и може ли едно младо семейство да се издържа от производството на екологично чисти зеленчуци в ямболското село Ханово? На гости на сме на Ива и Георги , тя е на 30, а той на 33, завърнали са се от Дания в началото на миналата година и са..

публикувано на 19.05.24 в 09:00
Цветанка Костадинова

Легендарна българска спринтьорка избра павликенското село Дъскот, за да отглежда билки

Легендарна българска спринтьорка, участничка на три олимпиади , която австралийските власти определят като една от най-успешните емигранти в страната им,  която е осигурявала треньорите по спортна подготовка за полицията и армията на Обединените арабски емирства, избра павликенското село Дъскот, за да отглежда билки и да прави оцет . Днес Цветанка..

публикувано на 19.05.24 в 08:30

Как се приготвя булгур с коприва по над 100-годишна рецепта в селата до Павликени?

Съвременните домакини бързо приготвяме обяд и вечеря от ресторанта или от топлата витрина на близкия супермаркет.   Жените от павликенския край обаче пазят и предават да снахите, дъщерите и внучките си старите рецепти за характерни ястия от този край.  Какво е догалач, светлия, топалак чорба и как се приготвя булгур с коприва по над 100-годишна..

публикувано на 18.05.24 в 09:30

Ренесансова приказка за алпинизма

" Петрарка си отива, ден преди да навърши 70. Намират го на работната маса с глава, отпусната върху жизнеописанието на Цезар. Началото на неговия сонет 32. не е писан за този случай, но звучи твърде подходящо за него: Така е близо сетният ми час — ще сложи край на мойта скръб горчива. Отлита..

публикувано на 17.05.24 в 15:31
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Проф. Петър Делев за делата на Александър Велики, за апогея и разпадането на империята

През последните дни темата Северна Македония отново влезе в новините с претенциите на тази държава. Претенции към съседите си. И ако сега на дневен ред е краденото на нашата средновековна и нова история, допреди десетилетие, когато отново управляваше ВМРО-ДПМНЕ, на мода беше търсене на преки връзки с античното царство Македония на Филип Втори и..

публикувано на 17.05.24 в 13:46