Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Въпреки заплахите изгонването на дипломатите се възприема поетично"

Александър Симов: Твърдения без доказателства са политическа пиратка

"Дори да не продуцира битките в управлението, президентът е страна в тях"

Снимка: БГНЕС

"Има реална възможност в рамките на този парламент да се направи правителство с малко усилия и при създаване на ясна програма и с хоризонт на кабинета. Средата на избори винаги е полезна, но три пъти миналата година гласувахме с надежда за ясна и стабилна формула за управление. Такава няма. Българското политическо пространство е твърде фрагментирано, а комуникацията между партиите е оплетена в червени линии".

Това каза пред БНР Александър Симов, депутат от БСП.

И уточни, че ако се съберат гласове за избиране на правителство, след това програмата му може да бъде готова до дни.

По думите му експертен кабинет с подкрепата на различни партии е по-голяма подмяна на вота.

"Сериозна отстъпка от страна на ПП е основното им лице Кирил Петков да не бъде премиер. Това показва здрав разум и желание за диалог".

В предаването "Политически НЕкоректно" Симов допълни, че компромис с ГЕРБ и с ДПС продължава да бъде "най-лошото, което може да бъде направено на българската политическа сцена".

Според него, ако не се реализира правителство с първия мандат, вероятността това да се случи с третия е много малка.

Във връзка с изказване на началника на кабинета в оставка Лена Бориславова, че политолози, политици, общественици са говорители на Русия в България, за което получават възнаграждение от по 4000 лева на месец, Александър Симов е категоричен, че трябва да се представят имена и доказателства, защото "иначе се интригантства на българския политически терен, а без имена това е политическа пиратка".

По повод изгонването на руски дипломати той смята, че това е криза, която от някои се гледа по поетичен начин:

"Само че тази криза има конкретни икономически измерения, опасни за България. Когато разсъждаваш за подобна криза през поетични словосъчетания, пропускаш да видиш заплахите... По-добре е в тази ситуация някой да дава конкретни решения и да се опитва да ги поставя на масата. Голямата разлика в политическия живот е, че едни обичат да хвърлят пиратки, а другите да дават решения. Това е разликата между дилетанта и истинския държавник ".

Депутатът изрази притеснения от поведението на президента:

"Напоследък се натрупаха изяви на хора от президентската институция, насочени срещу БСП. Дори да не продуцира този спектакъл, при всички положения президентската институция е страна в конфликта. Има напрежение между БСП и президента, не беше редно президентската институция да участва в политическите битки на терена на управлението".

Той не отрече, че и в БСП има напрежение, а има и социалисти, които трудно издържат взаимодействието с ДБ и с ПП, но "коефициентът на полезно действие в това управление е по-голям от вредите".

Интервюто с Александър Симов можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Лозина Владимирова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Преустройват Дома за възрастни хора в Трявна

Домът за възрастни хора в Трявна ще бъде преустроен, за да се осигури за ползвателите среда, близка до семейната. Строителната площадка е открита, а срокът за обновяване на базата е до края на следващата година. 4-етажната сграда в Трявна ще бъде преустроена така, че да гарантира удобства за възрастните хора в Дома и достъпност на средата...

публикувано на 24.11.24 в 16:15

Румънски граничен полицай е намерен прострелян в главата; трябвало да охранява избирателна секция

Румънски граничен полицай бе намерен прострелян в главата, информират от Териториалния инспекторат на гранична полиция Гюргево. Това съобщи БТА. "Сутринта на 24 ноември граничен полицай е открит в град Фрачещ, окръг Гюргево, в личния си автомобил с огнестрелна рана в областта на главата. Мъжът е транспортиран до спешното отделение на Гюргево. Той е в..

публикувано на 24.11.24 в 16:05

9-те общини от Кюстендилска област подготвят обща декларация за коридор №8

9-те общини от Кюстендилска област подготвят обща декларация до Народното събрание, президента, МС, Министреството на външните работи и до областния управител инж.Александър Пандурски с настояване за по-бързото изграждане на паневропейския транспортен коридор №8.  За 3 декември е насрочена среща с представители на общините от региона и с участието на..

публикувано на 24.11.24 в 15:49

Плевен се присъединява към кампания против домашното насилие

Плевен се присъединява към националната кампания на Зонта клуб против домашното насилие. На ключови обществени места ще бъде поставена куклата Рада - символ на кампанията. Символът на проекта - куклата Рада, която е в оранжев цвят, има поставен QR-код и надпис: "Аз съм Рада".  Сканиран, QR-кодът води към приложението "Помогни ми!",..

публикувано на 24.11.24 в 15:22

Британски бизнесмен, продавал незаконно луксозен парфюм в Русия, не е бил обвинен

Британски бизнесмен, заснет да признава, че е продавал незаконно луксозен парфюм в Русия, не е бил обвинен в съда, съобщи Би Би Си.  Дейвид Крисп е признал пред следовател под прикритие, че е "пренебрегнал правителствените укази" за санкции, като е продавал парфюм "Boadicea the Victorious" за 1000 паунда за шишенце в Русия.  Би Би Си вече може..

публикувано на 24.11.24 в 14:49

Училищата, детските градини и социалните заведения в Ловеч ще плащат 25% от таксата си "битови отпадъци"

В Ловеч училищата, детските градини и ясли, читалищата и всички социални заведения ще продължат да плащат 25% от определената им такса битови отпадъци въпреки предложението на общинската администрация да я заплащат в пълен размер от следващата година. Предложението образователните и социалните заведения да заплащат пълния размер на таксата..

публикувано на 24.11.24 в 14:42

Развиващите се държави критикуваха споразумението от КОП29

Твърде малко и твърде късно - така голяма част от развиващите се държави критикуваха споразумението от 29-ата конференция за климата, която договри трикратно увеличение на финансирането за борба с последиците от климатичната криза.  Преговорите, които се проточиха повече от 30 часа след формалното приключване на програмата, доведоха до..

публикувано на 24.11.24 в 14:35