"Приобщаващото образование дава възможности за физическото, социалното, личностното развитие на децата. Това е система от мерки, в която са включени педагогическите специалисти, ресурсните учители, децата. Включващото образование гарантира обучение на всяко дете, без значение дали има специфично състояние, специални образователни потребности", коментира пред БНР Бистра Бончева, административен директор на "Карин дом", с 26-годишен опит в работата с деца с увреждания.
Основният мит според Бончева е, че децата със СОП не могат да бъдат обучавани.
"Всяко дете е обучаемо. Тук особеното е, че трябва да се подберат правилните практики и методи на обучение, за да може обучението да бъде ефективно."
Този процес у нас върви много бавно. Мерките, залегнали в законодателството, са разписани много добре, но не се случват на практика, поясни експертът.
"Има доста трудности, които срещат родителите на деца със специални образователни потребности въобще да запишат, да включат децата в детски градини, в училище. Доста трудности имат специалистите. Защото все още се смята, че работата с децата със СОП е работа на ресурсните учители. Педагозите в общообразователните детски градини и училище не се чувстват достатъчно уверени."
Все още има дискриминационно отношение към децата със специални потребности, сподели от своя професионален опит Бистра Бончева.
Политиките във включващото образование не се надграждат, работи се на парче, обобщи тя.
Повече по темата чуйте в звуковия файл.
Учени в областта на българския фолклор, етнография, култура и изкуство реализираха проект на тема „Конструиране на националното културно наследство в чужбина. Трансгранични поклоннически и възпоменателни практики“. В Етнографския музей при Българската академия на науките в началото на седмицата бяха открити 12 табла, съдържащи текстова и визуална..
С решение на Общинския съвет в Плевен се променя броят на потребителите на социалната услуга „Асистентска подкрепа“. Услугата започва дейността си с капацитет 386 потребители на 1 април 2021 г., година по-късно се оказва, че тази бройка не може да бъде достигната поради законови ограничения. Какво налага намаляване на потребителите..
Жителите на Япония запазиха минута мълчание в памет на жертвите на атомната бомбардировка над Нагасаки, извършена преди 77 години от Съединените щати. Траурната церемония в Парка на мира започна в 11:02 ч. местно време, когато на 9 август 1945 г. над Нагасаки избухва бомбата, хвърлена от стратегическия бомбардировач B-29 на американските..
През цялото съществуване на злополучния кабинет на Кирил Петков, ПП дефинираха врагове, вместо да дефинират политики. Главоломният им провал във всички възможни сектори на държавното управление беше прикриван от медийно словоблудство за велики постижения. Служебният кабинет на президента Румен Радев трябва да направи и вече започна да прави..
Това, че умнокрасивитетът и политически коректните коментатори скачат срещу служебното правителство е най-доброто доказателство, че настоящият кабинет може да свърши добра работа. Сигурно сте забелязали, че грантовите мислители много се дразнят от всички политици, които се опитват да направят нещо добро за България. Ето сега, служебният кабинет..
За втора поредна година посолството на Пакистан в София организира Фестивал на мангото! В България плодът манго има малък дял на пазара на плодове и зеленчуци. Консумираме го повече като сок. Мангото намира голямо приложение и в козметичната индустрия под формата на крем за лице и тяло, шампоан за коса или сапун. Вероятно малко хора знаят, че мангото е..
В село Скандалото, в района на Априлци, се провежда традиционния Национален събор-среща на туристите ветерани. "Около година ни трябваше, след като се роди идеята да изберем подходящо място,защото, когато се прави палатъчен бивак, трябва на мястото на бивака да има вода за пиене, да има вода за битови нужди, трябва да има дърва за огън, желателно е..
През седмицата се появи един доклад, който показва, че фондация "Америка за България" е изхарчила милиони долари, за да финансира български..
" Фондация "Америка за България" е пряко издържана от американското правителство . Тя е американски инструмент, с който се моделира общественото..
"В понеделник или вторник ще стане ясно дали "Продължаваме промяната" и "Демократична България" ще се явят заедно на изборите. Ние не сме дясна..