Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Не бих казал, че медиите у нас са станали по-свободни"

Димитър Марков: ЕК ни каза, че от последния ѝ Доклад досега нищо не е направено

"Изводът е, че това време е загубено, а резултатът е един абсолютен застой"

Снимка: www.csd.bg

"Основното нещо, което Европейската комисия ни казва, е, че от последния ѝ Доклад досега нищо не е направено. Изводите (в новия Доклад на ЕК - б.р.) са същите, дори на малкото места, където има минимален прогрес, като внасянето поне на законопроекта за Антикорупционната комисия, пак има отбелязване, че Комисията все пак очаква да види ефективните резултати от тези реформи, тъй като явно сами по себе си те не са в състояние да я убедят, че са годен механизъм да дадат положителни резултати. За мен изводът е, че от последния Доклад на ЕК до новия - времето е загубено. Няма никакъв напредък по нито една от четирите теми, въпреки че през това време се смениха няколко парламента, имаше правителство с антикорупционна политика, заявена като приоритет, но резултатът е един абсолютен застой".

Тази констатация направи пред БНР Димитър Марков, директор на Правната програма на Центъра за изследване на демокрацията.

Като основни причини за това експертът посочи политическата криза, през която мина страната и каквато отново се задава, но и "изключително сложната коалиция, която се озова на власт след последните парламентарни избори - тромавите механизми за вземане на решения, неясните интереси на всяка от политическите формации, видима липса на воля във всички коалиционни партньори да се борят с корупцията".

Марков подчерта, че ЕК отбелязва в Доклада закриването на специализираните съдилища, но с уговорката, че очаква да види дали това ще доведе до очакваните положителни резултати, или няма да е контрапродуктивно.

Според директора на Правната програма на ЦИД темата за медийния плурализъм ще става все по-важна за ЕК:

"Нашата страна заема място все по-надолу в тази класация, което се вижда от последния Доклад - ние, с още няколко страни, сме в групата на най-рисковите, относно медийна свобода, плурализъм и яснота за собствеността на медиите". 

По думите му и по отношение на медиите не е реализиран очаквания от ЕК напредък:

"Не бих казал, че медиите са по-свободни, отколкото преди".

Интервюто на Снежана Иванова с Димитър Марков в предаването "12+4" можете да чуете от звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Кръстева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Поляците - добронамерени, но не знаят много за България. Как се привличат туристи?

Три български общини - Дългопол, Провадия, Долни чифлик, ще бъдат рекламирани на полския пазар по проект за подпомагане на черноморските общини. Проектът се нарича "Открий миналото, преживей настоящето". През лятото на миналата година у нас са почивали полски туристи от всички възрастови групи , като най-много са били семействата с деца. От..

публикувано на 16.05.24 в 07:04

Географски рекорди и невероятни факти за планетата на Фестивала на науката

ХІV Софийски фестивал на науката е към своя край, но в последния му ден можете да се удивите на каква възхитителна планета живеем с презентацията на гл. ас. д-р Калоян Цветков от СУ "Св. Климент Охридски" . Калоян се включва във фестивала за първи път, инак е изпечен географ, пътешественик и преподавател. В "Изотопия" той разкри в аванс..

публикувано на 12.05.24 в 14:53

Николай Петков представя българския път към Еверест

; Кения (5199 м), по премиерен „Български път“ по южната стена на Батиан, от 7-а категория (UIAA), 18 – 20 декември 1991 г., заедно с Иван Масларов; Уаскаран (6768 м), Кордилера Бланка, Анди, през 1996 г., заедно с Кирил Тафраджийски и Господин Господинов; Транго Тауър (6257 м), или Безименната кула в Каракорум по Словенския маршрут през 1998 г.,..

публикувано на 12.05.24 в 06:00

Музеите в Израел отвориха безплатно врати за посетителите

45 години хиляди музеи по света вземат участие в инициативата „нощ или ден на музеите“. Винаги е през май и „хранителите на световната култура„ отварят безплатно врати за милиони посетители, които обичат да скитат из галериите им или за пръв път прекрачват прага им. В края на изминалата седмица бе „Денят на музеите в Израел“ (тази година е..

обновено на 12.05.24 в 04:59
Андрей Арнаудов

Андрей Арнаудов: Няма тема, по-важна от демографията!

Потенциалът от българи в чужбина, които могат да се върнат в страната, е огромен. Това заяви в интервю за БНР Андрей Арнаудов, създател на платформата "Bulgaria wants you"/"България те иска". 81% от българите, живеещи в Берлин, обмислят завръщане в страната – сочат резултатите от онлайн анкета, проведена на кариерен форум там през..

публикувано на 09.05.24 в 09:51
Снежана Тодорова

Снежана Тодорова: И до днес наш девиз е този на Йосиф Хербст - "Никому в угода, на никому напук"

През последните 130 години организираното журналистическо движение в България е преживяло множество промени и предизвикателства, но някои от основните въпроси, които вълнуват журналистите и обществото, остават вечни и неделими. Дори и през годините на големи промени, въпросите за моралността и етиката в журналистиката, както и за справедливото..

публикувано на 08.05.24 в 13:38
Късноантична сграда

В археологическия подлез на Пловдив може да видите късноантичната сграда "Ирини"

Епископската базилика на късноантичния Филипопол вече трета година е един от най-посещаваните културно-исторически обекти в Пловдив, а уникалните мозайки от 4-6 век , разположени на две нива предизвикаха интереса и на прочутата Бетани Хюз – професор, историк, телевизионна и радиоводеща, автор на книги. Филмът от поредицата й "Съкровищата..

публикувано на 05.05.24 в 16:34