Това мнение изрази пред БНР Мартин Минков, дългогодишен бивш кореспондент на БНР в Скопие.
Не е проблем приемането на френското предложение в македонския парламент, категоричен е журналистът. Според него парламентарни условия за сваляне на правителството няма и за целта опозицията използва улицата.
"Ужасната съпротива е навън. Тя е на улицата, стимулирана, водена от ДПМНЕ. Те разполагат със 70 депутати, необходими са 61. Очаквам формално предложението да бъде прието и правителството им да получи парламентарен мандат за действия по-нататък. Тези действия по-нататък не са безпроблемни, не съм голям оптимист, че ще бъдат бързи и че скоро ще има обещаното от г-жа Фон дер Лайен начало."
Протоколите към европейското предложение, които са готови, но не са подписани, са пътната карта, по която ще се движим във взаимоотношенията със Скопие, подчерта Мартин Минков. По думите му "подписването им няма да е лесно".
"България в съзнанието на голяма част от македонското общество е най-опасният съседен вълк, който чака да разкъса, да обезличи Македония, да обезличи македонския народ. За тях подготвеното от Френското председателство европейско предложение било опит за ребългаризация. Такива претенции България не е имала и няма", коментира журналистът в предаването "Събота 150".
Македонизмът е абсолютен еквивалент на антибългаризъм, изтъкна Минков. Според него колкото и да ни е неприятно, трябва да приемем, че националното съзнание в РСМ е изгладено на базата на антибългаризъм.
Журналистът смята, че в условията на силен натиск дипломацията ни е успяла да покаже, че причина за ветото на страната ни е култивирането на антибългаризма като национална идеология в РСМ.
"Европа вижда, че РСМ е проблемна държава. Тя се стреми към един съюз, общественото мнение се обработва в посока – не ни интересува Макрон, България, нас ни интересува да влезем такива, каквито сме."
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Писмо на Столичната община задължава детските градини в столицата да работят през цялото лято. Целта е да се сложи край на практиката някои градини да затварят изцяло през юни, юли и август и да работят само "дежурни" градини със сборни групи. Писмото напомня на районните кметове, че няма законово основание градините да затварят изцяло през..
Заместник-министърът на земеделието и храните Иван Капитанов и изпълнителният директор на Агенцията за борба с градушките Валери Ценов откриха активния сезон по градозащита. За център на събитието бе избран Регионалният команден пункт край пловдивското село Голям чардак. Там и в Поповица са разположени двата оперативни центъра за..
Държавата, едва справила се с регулацията на аналоговия хазарт, ще трябва да се ориентира към контрол на дигиталния. Скорошна кръгла маса, организирана на метри от казино в София, отчете, че онлайн пространството отваря безброй много възможности за създаване на зависимости у хората. 43 000 души наброява списъкът с хазартно зависимите, които не..
Плевенските фотографи Любомир Бенковски-Бенджи и Мирослав Григоров подреждат изложба в Клуба на фоторепортерите в София. Всеки от тях участва с по 15 репортажни фотографии, откъдето идва и името на фотоизложбата - "Репортажно 2х15 “. " Изложбата се открива на 16 април от 18.30 часа в клуб на фоторепортера в София . Кръстили сме я..
Български представител влиза в Управителния орган на новата Паневропейска организация на танцовите фестивали , която обединява 23 фестивала и танцови платформи от 22 държави. Първата асамблея на мрежата, която приключи в събота във Валенсия, избра състава на своя седемчленен ръководен орган. Европейските фестивали гласуваха доверие на Асен..
Талант от Силистра получи повиквателна за националния отбор по тенис за жени за турнира "БИли Джийн Кинг къп". Младата тенисистка от Силистра сбъдва мечтата на хиляди деца да представлява България на международната сцена. Само на 18 години Лидия Енчева вече е част от националния отбор за жени, който игра в Кипър. Любовта ѝ към тениса започва..
В планините обстановката е все още зимна, казва Иван Драгошинов, работил дълги години като част от постоянния екип на Планинската спасителна служба , а след пенсионирането си - доброволен спасител. Планински спасители помогнаха на мъж в беда край Враца Неговият призив към всички, които искат да отидат в планината по празниците е да свалят от..
Божият кръст беше издигнат вчера - на Велика събота, в разрушеното ромско гето в столичния квартал "Захарна фабрика". В началото на седмицата..
Група доброволци откриха и възродиха за вярата забравена скална килия, обитавана от монаси още през Средновековието. Това се случва в русенското..
Изкушенията на великденската трапеза са много и това крие риск от претоварване на храносмилателната система. Особено чувствителна към тежката и..