Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За 5-годишния Алекс е необходимо да се съберат пари за скъпо лечение

Близките му отправят призив за дарение

Снимка: личен архив

Алекс е слънчево момче с аутизъм. Майка му и баба му го отглеждат заедно, а безкрайната им битка да помогнат на 5-годишното дете ги отвежда към терапията със стволови клетки. Най-подходяща за неговото състояние и възможностите на семейството се оказва клиника в Киев, но точно по време на първата процедура руските ракети бомбардират украинската столица.
Алекс и любимите му мама и баба успяват да напуснат Украйна, но това поставя семейството пред нов проблем–къде да продължат терапията, която така или иначе финансират с благотворителна кампания.
Началото е точно половин година след големия локдаун във Великобритания, където живее Людмила Пеева-бабата на Алекс, заедно с дъщеря си и малкия си слънчев внук.
"Във времето приехме проблема му и започнахме да търсим лечение. Неговите потребности не са малко. Той беше в доста лоша ситуация, не можехме да стигнем до консултации, до лекари и започнахме да търсим онлайн някаква помощ и така малко по малко започнахме лечението му, стигнахме до столовите клетки", каза за БНР Людмила Пеева.
Най-добрият вариант за лечението на Алекс се оказва в Украйна, в клиника в Киев. Бомбардировките започват в най-важния втори ден от работата с детето, която изисква три дни изследвания, самата процедура и допълнителна терапия. Всичко е проведено, както трябва. За щастие, процедурите не са твърде инвазивни, а самият Алекс ги понася геройски. След това не се
изисква болничен престой, а семейството напуска обстрелваната от руски ракети столица с помощта на българското посолство в Киев. Какъв е резултатът само от една „вливка“, както Людмила нарича процедурата:
"Той доста разви своята вокалност и започна да произнася думи. Той беше абсолютно мълчалив, нямаше никакви думички, нямаше звук, не разбираше нищо. В училището, което посещава се провеждат доста терапии, които му помагат да се развива",  коментира Людмила.

Има риск да не се намери подходяща клиника или пък да не се съберат пари за следваща процедура, която очевидно в момента не може да е в Киев.

"Проучваме Словакия и Мексико. За Словакия имаме леки колебания, тъй като две дечица българчета бяха на лечение там и прие едното има негативни реакции, вливките са през гръбначния стълб и съответно трябва да бъдат направени много професионално. Там имаше проблем при едно от децата. Затова мислим за Мексико - там има три клиники, които работят с деца аутисти и ние търсим такава клиника".   

Необходими са около 10 000 евро или паунда, като сумата варира спрямо местоположението на клиниката и придружаващите разходи. Никой не знае колко процедури ще са необходими, а Алекс се нуждае и от още много процедури. Училището, което посещава, е адаптирано за деца с неговите потребности и там той се занимава с плуване. Майка му и баба му

осигуряват уроци по конна езда, като те са със специален инструктор, който има опит с деца със специални потребности. Двете жени са много обнадеждени от резултатите, но признават, че има много път да се извърви:

„Аз виждам как той всеки ден развива способностите си. Той се приближава до нормалните деца".

За да помогнем на Алекс, можем да дарим пари по сметката с титуляр
Людмила Пеева
и чрез няколко онлайн платформи.
Чрез банков трансфер:
IBAN: BG98RZBB91551094847881
BIC: RZBBBGSF

Банка: Райфайзен банк
Титуляр: Людмила Пеева
Основание: Дарение за лечението на Алекс
REVOLUT-https://revolut.me/desisl5bn1
PAYPAL-paypal.me/givehopetoalexander
Чрез платформата GoFundme:https://gofund.me/5482ba9d

Интервюто можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Радостина Билярска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Сатиричният театър дигитализира фотоархива си, за да опази спомена за поколения творци

От грижа за паметта – така Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър "Алеко Константинов", мотивира решението снимките от хиляди постановки да бъдат сканирани във възможно най-високо качество, възстановени и показани . Това са образите на хората, изградили името на Сатирата. За Сърменов е добре да са познати на новите поколения..

публикувано на 24.11.24 в 14:58
Бойко Чавдаров

Бойко Чавдаров - гражданин на света

Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато  ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..

публикувано на 21.11.24 в 17:57
LOFAR е най-големият радиотелескоп, работещ на най-ниските честоти, които могат да се регистрират от Земята.

Как се прави космическа наука с лопати…

Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..

публикувано на 21.11.24 в 11:40
Екатерина Петрова

Пациентка: Диабетът може би е свързан с психологическата насоченост и менталното мислене

На 14 ноември отбелязахме Световния ден на диабета . Във Велико Търново организираха събитие, на което граждани облякоха сини дъждобрани и се хванаха за ръце в кръг, за да изразят своята съпричастност към децата и възрастните с това заболяване. Всеки трети българин между 60 и 69 години е с диабет     45% от хората с диабет не..

публикувано на 16.11.24 в 07:30

За филмографията на Доналд Тръмп и неговата мечта да бъде актьор

Много преди да стане постоянна част от информационните емисии на малкия екран, американският президент Доналд Тръмп се настанява под светлините на прожекторите посредством предавания и филми.  Останах изненадан от многото програми и филми, в които участва Тръмп. Сигурно сте чували за "Стажантът", но може би и вие като мен не сте очаквали да видите..

публикувано на 13.11.24 в 12:04
Цветелина Мунтова

Цветелина Мунтова за сладкото удоволствие наречено торта

Цветелина Мунтова е гост в  59-ти епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности". Една чаровна, слънчева млада жена, открила възможността да  осъществява своите кулинарни таланти в Америка и да превърне това, което й доставя радост в удоволствие за другите. Разказват че , когато една дама си поръчала парче торта, толкова много й харесала,..

публикувано на 11.11.24 в 12:13
Доналд Тръмп на митинга в Пенсилвания преди стрелбата срещу него, 13 юли 2024 г.

Династията Тръмп, която винаги е зад гърба на новоизбрания американски президент

Часове след като избирателните секции затвориха, Доналд Тръмп излезе в конгресния център във Флорида, за да обяви победата си в президентския вот. На сцената той беше обграден от редица членове на многобройното си семейство.  До него бяха всичките му пет деца, част от които имаха и ще имат ключова роля в администрацията му, заедно със своите партньори и..

публикувано на 09.11.24 в 14:38