Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Затворът Алкатраз - мистика, терор и ужасни сцени

Алкатраз е може би най-известният затвор в света и едва ли има човек, който да не е чувал това име. Много преди да стане „дом“ на някои от най-известните престъпници в САЩ, той е бил населяван от индианците, които са вярвали, че дълбините му са обитавани от зли демони. Името, с което днес е известен, всъщност му дават първите европейци, стъпили някога на земите му в далечната 1769 г. Това са били испанци, които го наричат „Isla de Los Alcatraces“ или „Островът на пеликаните“, защото там е имало много такива. По-късно името е съкратено до Алкатраз.
През 1847, американската армия забелязва Скалата и нейната стратегическа полза като военно укрепление. Топографи извършват геологически проучвания и до 1853 година армейски инженери започват да изграждат военна база заедно с първия действащ морски фар по Тихоокеанското крайбрежие.След няколко години на усилен строеж и разширяване на въоръжението, Алкатраз е превърнат във военно укрепление.
С напредъка във военното въоръжение, функцията на Алкатраз като укрепление скоро замира. До 1861 година островът намира истинското си призвание, когато правителството започва да изпраща там военнопленници от Гражданската война. През 1898 година Испано-американската война увеличава затворническата популация от едва 26 на 450 души. През 1906 година, след катастрофалното земетресение в Сан Франциско, стотици цивилни затворници са преместени в затвора на острова. До 1912 година на централния хребет на острова е изградено огромно здание с килии, а до края на 20-те години капацитетът на сградата бил почти запълнен.
Алкатраз е първият дългосрочен затвор на армията. Излагайки затворниците на комбинация от строга изолация и желязна дисциплина, той бързо се сдобива с репутацията на тежко изправително заведение.
Всеки прозорец в сградата на затвора е бил снабден със защитени стоманени предпазители, а в блока на килиите имало издигнати две оръжейни галерии, които позволявали на охранители, да се снабдят с картечници за секунди. Столовата и главният вход са оборудвани с вградени уреди, пръскащи сълзотворен газ и редица други мерки.
През всички 29 години, в които функционира затворът, официално 36 мъже участват в 14 опита за бягство. 23 от тях са заловени, 6 са застреляни, 2 се удавят и телата им са открити, а останалите 5 са обявени за изчезнали и се смята, че също са потънали.

Повече за най-известния затвор в света може да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

30.03.25 Законите на Мърфи

Рубриката от 30.03.25 година.  Изречението на месеца е "Свободата е дар, но не и когато на мястото на стария, идва нов господар". Негов автор е Христина Борисова от Севлиево.

публикувано на 30.03.25 в 08:15

23.03.25 Законите на Мърфи

В звуковия файл можете да чуете рубриката от 23.03.25 година.

публикувано на 23.03.25 в 08:15

Една от емблемите на древния Пловдив бе открита официално

Археологическият комплекс „Небет тепе“ в Пловдив бе официално открит за посетители. Заедно с античния комплекс „Източна порта на „Филипопол“, обектите са част от проекта на община Пловдив „По крепостните стени на Филипопол“, финансиран по Оперативна програма „Региони в растеж“ 2014 – 2020. Работата по проекта, който е на стойност 9.3 млн...

публикувано на 20.03.25 в 14:55

"Надпяване" – фолклорна класация, март 2025

"Надпяване" е класация за народна музика, чиято цел е всеки месец да представя произведения в различни стилове, подредения в няколко категории, състезаващи се в рамките на една календарна година. Форматът обхваща авторски произведения, нова, етно, традиционна музика, която се доближава до вкусовете на аудитория от различни възрасти, с различни..

публикувано на 17.03.25 в 12:49

16.03.25 Законите на Мърфи

Рубриката от 16.03.25 г. 

публикувано на 16.03.25 в 08:15

Асен Минчев за страстта към историята и важността на фактите

"Хобито ми е особено, защото не е свързано със спорта, а с нещо, което е с лоша слава в човешката история – най-жестокия военен сблъсък досега: Втората световна война." Това сподели в предаването "Хоризонт до обед" Асен Минчев, ветеран в българската спортна журналистика, дългогодишен репортер в БНР, отразявал събития от света на ските,..

публикувано на 12.03.25 в 11:31

09.03.25 Законите на Мърфи

Рубриката от 09.03.25 година. Водещ - Даниела Якова. 

публикувано на 10.03.25 в 09:04