Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Дневния център за деца с увреждания в Русе направиха детска площадка

Дневния център за деца с увреждания „Милосърдие“ в Русе
Снимка: Ася Пенчева

Нова детска площадка с всички необходими уреди за разнообразни игри беше открита в Дневния център за деца с увреждания "Милосърдие" в Русе. За дейността там разказва кореспондентката ни Ася Пенчева.
Център "Милосърдие" към благотворителната организация на Католическата църква в Русе е създаден през 1998 година, когато по идея на Негово светейшество папа Йоан Павел Втори започва изграждането на 100 центъра за деца с проблеми в целия свят. Един от тях е този тук, в Русе. Основен принос за това има изпълнителният директор на русенския клон на "Каритас" Стефан Марков, който си спомня началото.

"Ние стартирахме с много по-малко персонал, с по-малки дейности. Това е първият център в Русе за деца с увреждания и стана популярен. Довериха ни се родителите на децата. Общината след това ни предостави сградата на улица "Байкал".

Събитието, което събра съмишленици и приятели в център "Милосърдие", е новата детска площадка. Нейното изграждане става възможно благодарение на помощта от благотворителната организация на Католическата църква в Германия "Реновабис". Ръководителката на център "Милосърдие" в Русе Теодора Герганова сподели за "Хоризонт" защо е важно това пространство за децата.

"Преди имахме съоръжения - детска площадка в двора на Центъра, който е доста голямо пространство, но съоръженията бяха доста амортизирани, изпочупени от децата от квартала. Беше изпочупено всичко. За съжаление тогава не можахме да осигурим средства за децата, защото само в междублоковото пространство можеха да обособяват такива детски площадки. Тогава решихме, че е изключително важно децата да имат пространство, в което освен затворени в този Център трябва им осигурим и възможност да са сред природата".

Дневния център за деца с увреждания „Милосърдие“ в Русе    Снимка: Ася Пенчева

Екипът на Дневния център "Милосърдие" на "Каритас" Русе полага всекидневни грижи за 34 деца от 2 до 18-годишна възраст с различни специфични нужди - и физически, и ментални. Едно от тези деца е Алис, чиято майка Рени Иванова сподели: впечатленията си.

"Центърът е едно от малкото места със специфични потребности, които могат да посещават. Има невероятна база. Постоянно се стараят да отриват нови неща и нови придобивки за центъра, благодарение на които специалистите да работят с всяко едно дете според нуждите му, тъй като тук освен с психологически особености има и деца с физически проблеми. Нуждите на всяко дете са различни. Тук се стремят за всяко дете да има подходяща база и да може всеки специалист да работи с тях".

Всички услуги в центъра са напълно безплатни за семействата. Тук има не само чудесна безопасна площадка, а и обновена зала за кинезитерапия с рехабилитационни уреди, хидромасажна вана, психомоторен кът, мултисензорна стая и най-важното - любов към малките.

Повече можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Радостина Билярска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян

Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян. "Ваканция в музея, научи българското" ще продължи до 25 юли.  Заниманията са за деца от 6 до 12 години.  Най-интересното е да готвят родопски ястия, разказва Валентина Василева – директор на музея в Смолян.  "Залагаме както на традиционни..

публикувано на 20.07.25 в 07:10

Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата

Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата Васил Левски. В честването се включи и президентът Румен Радев. В общината отбелязват и 80 години от обявяването на селището за град. Към събралото се множество тази вечер президентът Румен Радев се обърна с думите: "Историята помни ентусиазма и..

публикувано на 20.07.25 в 06:55
Асаф Ясур

Асаф Ясур не спира да печели медали за Израел на параолимпийски игри

Може би за социалните служби Асаф Ясур да е инвалид,но той е параолимпийски състезател по таекуондо, двукратен световен шампион, двукратен европейски шампион и олимпийски шампион от Париж. Дори в момента е на състезание в Корея - родината на този спорт. На конференция на медицинските сестри и брата на Израел за ролята на медиците в неговия..

публикувано на 20.07.25 в 05:52
Музеят, посветен на 15-и юли, който се намира в Истанбул.

9 години след опита за преврат в Турция енергията против пучистите е транформирана в подкрепа за държавата

С фокус върху паметта, справедливостта и бъдещето Турция отбеляза тази седмица 9 години от неуспешния опит за преврат в страната. Какво е отношението към събитията от 15-и юли 2016 г. близо десетилетие по-късно - можете да чуете в репортажа на специалния пратеник на БНР в Турция Мария Петрова. Това, което можете да чуете в началото на репортажа,..

обновено на 19.07.25 в 12:18
48-ия Международен семинар по българистика на Великотърновския университет

Какво кара чужденци с различни професии и съдби да учат български език?

Какво кара чужденци с различни професии и съдби за учат български език? Как една молдовка сбъдна мечтата на покойните си баща и свекър, които не са успели да целунат българската земя приживе? Защо любимата песен на млад полски славист е “Една българска роза”? Тези лични истории на участници в 48-ия Международен семинар по българистика на..

публикувано на 19.07.25 в 07:25

Вихрен Георгиев: Във фотографията трябва да има уважение между снимащия и снимания

"Когато снимам, не си гледам фотоапарата. Разчитам на това, което съм заснел. То е усещане – още в момента разбираш, че си направил хубав кадър . Има кадри, които си стоят в главата ми, и чакам с нетърпение момента, в който ще отворя компютъра и ще видя какво съм направил." Това разказа пред БНР авторът на проекта "Хората на София" ("People..

публикувано на 18.07.25 в 11:08
Анна Адамова

Подаваш сигнал за пиян шофьор, ставаш мишена на съдия: Историята на Анна Адамова

Подаваш сигнал срещу пиян шофьор и се превръщаш в мишена на съдия – това се случва на Анна Адамова, юрист и доктор по конституционно право. Преди 3 години по подаден от нея сигнал идва дежурен екип от 8-о РУ в София, викат КАТ и вземат книжката на водача поради отказ да даде проба за алкохол. Самият водач и партньорката му тогава..

публикувано на 18.07.25 в 09:30