Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Дневния център за деца с увреждания в Русе направиха детска площадка

Дневния център за деца с увреждания „Милосърдие“ в Русе
Снимка: Ася Пенчева

Нова детска площадка с всички необходими уреди за разнообразни игри беше открита в Дневния център за деца с увреждания "Милосърдие" в Русе. За дейността там разказва кореспондентката ни Ася Пенчева.
Център "Милосърдие" към благотворителната организация на Католическата църква в Русе е създаден през 1998 година, когато по идея на Негово светейшество папа Йоан Павел Втори започва изграждането на 100 центъра за деца с проблеми в целия свят. Един от тях е този тук, в Русе. Основен принос за това има изпълнителният директор на русенския клон на "Каритас" Стефан Марков, който си спомня началото.

"Ние стартирахме с много по-малко персонал, с по-малки дейности. Това е първият център в Русе за деца с увреждания и стана популярен. Довериха ни се родителите на децата. Общината след това ни предостави сградата на улица "Байкал".

Събитието, което събра съмишленици и приятели в център "Милосърдие", е новата детска площадка. Нейното изграждане става възможно благодарение на помощта от благотворителната организация на Католическата църква в Германия "Реновабис". Ръководителката на център "Милосърдие" в Русе Теодора Герганова сподели за "Хоризонт" защо е важно това пространство за децата.

"Преди имахме съоръжения - детска площадка в двора на Центъра, който е доста голямо пространство, но съоръженията бяха доста амортизирани, изпочупени от децата от квартала. Беше изпочупено всичко. За съжаление тогава не можахме да осигурим средства за децата, защото само в междублоковото пространство можеха да обособяват такива детски площадки. Тогава решихме, че е изключително важно децата да имат пространство, в което освен затворени в този Център трябва им осигурим и възможност да са сред природата".

Дневния център за деца с увреждания „Милосърдие“ в Русе    Снимка: Ася Пенчева

Екипът на Дневния център "Милосърдие" на "Каритас" Русе полага всекидневни грижи за 34 деца от 2 до 18-годишна възраст с различни специфични нужди - и физически, и ментални. Едно от тези деца е Алис, чиято майка Рени Иванова сподели: впечатленията си.

"Центърът е едно от малкото места със специфични потребности, които могат да посещават. Има невероятна база. Постоянно се стараят да отриват нови неща и нови придобивки за центъра, благодарение на които специалистите да работят с всяко едно дете според нуждите му, тъй като тук освен с психологически особености има и деца с физически проблеми. Нуждите на всяко дете са различни. Тук се стремят за всяко дете да има подходяща база и да може всеки специалист да работи с тях".

Всички услуги в центъра са напълно безплатни за семействата. Тук има не само чудесна безопасна площадка, а и обновена зала за кинезитерапия с рехабилитационни уреди, хидромасажна вана, психомоторен кът, мултисензорна стая и най-важното - любов към малките.

Повече можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Радостина Билярска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Да дариш яйцеклетки – даваш живот, но теб те няма

„Донорството е любов“ - това послание отправя гостът на „Любими празнични истории“ - Милена Златкова. Познавате я като част от екипа на "Тройка на разсъмване" по радио Витоша. Може би сте чували и за каузата й да запознава хората с възможностите да дарят частица от себе си за създаването на нов живот.  Тя е сред създателите на..

обновено на 06.01.25 в 15:37
Джорджана и Георги Иванов

Промени за служителите на Гранична полиция с премахването на граничната бариера между България и Румъния

На 1 януари България и Румъния станаха пълноправни членове на Шенгенското споразумение. Двете държави влязоха в ЕС още през 2007 година, но до 2023 г. не бяха приемани в шенгенската зона на европейските страни, премахнали граничния контрол помежду си. С премахването на граничната бариера между България и Румъния настъпиха промени както за..

публикувано на 05.01.25 в 07:30

"Хроники от стомана": Из света на хладното оръжие от Българското средновековие

Битките по време на Средновековието по българските земи са били не просто въпрос на чест и оцеляване, а и на преминал през вековете героизъм, който предизвиква възхищение и до днес. Част от този военен блясък може да се види в изложбата "Хроники от стомана", открита на 11 декември в Национален археологически институт с музей при Българската..

публикувано на 04.01.25 в 22:34
Божидар Искренов

Божидар Искренов разказа футболната си биография в "Без обувки"

Бившият футболист на "Левски" и на ЦСКА Божидар Искренов разказа живота си във футбола в книга .    "Дъщеря ми настоя, че е станало време за това, а иначе идеята е стара",  разказа бившият национал, известен с прозвищата Гибона и Радостта на народа, който в последните години живее в САЩ, където кара такси, и в Канада, където продава..

публикувано на 03.01.25 в 17:32
Кристина Константинова и Мария Дончева

Във Враца отвори първата по рода си у нас кафе-книжарница с кауза

Наскоро във Враца отвори врати първата по рода си у нас кафе-книжарница с кауза . Там има над 20 хиляди заглавия - както нови, така и антикварни книги. От тяхната продажба и от поръчките на топли напитки се събират средства в подкрепа на деца и младежи с редки генетични и онкологични заболявания . Необикновената книжарница работи и за други..

публикувано на 03.01.25 в 11:34

На разходка из дигиталния близнак на базиликата "Св. Петър"

" Базиликата е като звездното небе в лятна нощ : оставате пленени от нейния блясък и великолепие. Рискува обаче да бъде ням свидетел на "безкрайната красота", ако интелектът не е обогатен със знания, а поривът на сърцето не е подхранен от духовен опит ", казва кардинал Мауро Гамбети , архиерей на базиликата и викарий на папата за..

публикувано на 02.01.25 в 13:38

За шоколада - с любов...

Ник Борисов се занимава с шоколатиерство от 12-годишен. Сега е на 14. Натрупал е вече почти тригодишен опит в изработването на шоколадови скулптури. Всичко, което знае за шоколада, дължи на шеф Ради Стамболов . От него е научил най-напред как да прави шоколадови бонбони. В момента учи графичен дизайн и смята, че това ще му помогне в..

публикувано на 02.01.25 в 11:05