Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проектът “DANUrB” цели укрепване на дунавската културна идентичност и сплотеност

Снимка: личен архив

"На нас ни хрумна по време на работа по проекта “DANUrB” да стимулираме културното наследство в Община Никопол чрез символа "Абагар". Аз много се радвам, че местната общност откликна на тази идея и вече я следва активно и се радвам, че успях да намеря изпълнител, който чрез съвременните технологии да дигитализира това наследство и да можем да го представим като един холограмен образ, така че по-нататък, когато туристите отидат в Никопол и им разказват за "Абагар", туристите да не си представят само как изглежда тази книга, а да я видят на живо макар и чрeз 3D технологиите", Гавраил Гавраилов, преподавател по "Социално предприемачество и активизъм" в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски".
Снимка: личен архив
Проектът “DANUrB” цели изграждане на регионална мрежа посредством туризъм и образование с оглед укрепване на дунавската културна идентичност и сплотеност.

"Проектът е насочен към малките и средните градове покрай река Дунав, които страдат от обезлюдяване, от липса на индустриален прогрес, но все още имат запазено културно наследство и ние се опитаме да го облагородим по някакъв начин,  така че да привлечем туристически интерес и да запазим малкото останали млади хора в родните им места и да допринасят за развитието на своята общност".

Снимка: личен архив

В рубриката "Има ли мегдан" в предаването "Графити по въздуха" Гавраилов допълни:

"Литературният факт е свързан с първата печатна българска книга "Абагар", която е създадена от Филип Станиславов, свързана е по някакъв начин с град Никопол и с района. Свързана е с това ние да представим този литературен факт чрез модерните технологии", каза за БНР Гавраил Гавраилов, преподавател по "Социално предприемачество и активизъм" в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски".

"Абагар" е първата българска печатна книга, която съдържа елементи от новобългарския език, отпечата на кирилица и хърватски. Съставена и издадена в Рим през 1651 година от бъдещия никополски католически епископ Филип Станиславов в чест на легендарния цар Абагар V Уккама.

По думите на Гавраил Гавраилов в света има 17 екземпляра от "Абагар" и само един от тях е в България в Националната библиотека "Св. Св. Кирил и Методий" в София.

Повече можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Радостина Билярска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Музеят, посветен на 15-и юли, който се намира в Истанбул.

9 години след опита за преврат в Турция енергията против пучистите е транформирана в подкрепа за държавата

С фокус върху паметта, справедливостта и бъдещето Турция отбеляза тази седмица 9 години от неуспешния опит за преврат в страната. Какво е отношението към събитията от 15-и юли 2016 г. близо десетилетие по-късно - можете да чуете в репортажа на специалния пратеник на БНР в Турция Мария Петрова. Това, което можете да чуете в началото на репортажа,..

обновено на 19.07.25 в 12:18
48-ия Международен семинар по българистика на Великотърновския университет

Какво кара чужденци с различни професии и съдби да учат български език?

Какво кара чужденци с различни професии и съдби за учат български език? Как една молдовка сбъдна мечтата на покойните си баща и свекър, които не са успели да целунат българската земя приживе? Защо любимата песен на млад полски славист е “Една българска роза”? Тези лични истории на участници в 48-ия Международен семинар по българистика на..

публикувано на 19.07.25 в 07:25

Вихрен Георгиев: Във фотографията трябва да има уважение между снимащия и снимания

"Когато снимам, не си гледам фотоапарата. Разчитам на това, което съм заснел. То е усещане – още в момента разбираш, че си направил хубав кадър . Има кадри, които си стоят в главата ми, и чакам с нетърпение момента, в който ще отворя компютъра и ще видя какво съм направил." Това разказа пред БНР авторът на проекта "Хората на София" ("People..

публикувано на 18.07.25 в 11:08
Анна Адамова

Подаваш сигнал за пиян шофьор, ставаш мишена на съдия: Историята на Анна Адамова

Подаваш сигнал срещу пиян шофьор и се превръщаш в мишена на съдия – това се случва на Анна Адамова, юрист и доктор по конституционно право. Преди 3 години по подаден от нея сигнал идва дежурен екип от 8-о РУ в София, викат КАТ и вземат книжката на водача поради отказ да даде проба за алкохол. Самият водач и партньорката му тогава..

публикувано на 18.07.25 в 09:30

БНР на 90, "Изотопия" на 6

18 юли 1930 г. В печата за първи път излиза разписание на предаванията, излъчвани по "Родно радио" , пише проф. Веселин Димитров в книгата си "История на радиото в България" . Първата програма е за предстоящата седмица, в която четири пъти са планирани редовни емисии . Ето я и нея, такава, каквато я препредава именитият радиожурналист и..

публикувано на 18.07.25 в 02:09

Защо лагерът "Белене" все още не е мемориал, поддържан от държавата?

В момента има повече енергия за превръщането на лагера "Белене" в мемориал . "Белене" става все по-популярно място в последните години. Над 200 000 са посещенията в дигиталната платформа със свидетелства на оцелели, а когато общественият интерес е по-висок, институциите усещат друг тип обществен натиск . Това коментира пред БНР Луиза..

публикувано на 15.07.25 в 09:46
Радост и Марая Пееви

Цветни гривни за четириноги приятели

В свят, в който добрината понякога се крие зад високите огради на ежедневието, две деветгодишни близначки от Силистра напомнят, че човечността няма възраст. Историята на Радост и Марая Пееви е истински лъч светлина – и пример, че децата умеят не само да мечтаят, но и да действат. В следващия репортаж ще ви срещнем с тяхната малка, но..

публикувано на 13.07.25 в 07:30