Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как да се измъкнем от капана на социалните мрежи?

| обновено на 26.08.22 в 09:58
Виктория Дякова

В днешно време социалните мрежи са тези, които създават представата на младите хора за красиво, модерно, за успех и за хубав живот. Според последното социологическо изследване на Изследователски център „Тренд“ над 50% от младите хора в България от 18 до 29 години смятат, че инфлуенсърите налагат критериите за красота. Данните също така показват, че с намаляване на възрастта на анкетираните процентът се увеличава, което води до обоснованото предположение, че при непълнолетните той е още по-висок. Всичко това нямаше да бъде проблем, ако не се получаваше ефектът на подменената реалност.


Социалните мрежи като криво огледало на действителността

В повечето случаи образите, които виждаме в социалните мрежи и в частност Инстаграм - на красиви хора, граничещи със съвършенство, зашеметяващи природни гледки и перфектно подредените домове, са „подобрени“ чрез специални филтри и по този начин променят представата за реалността. И тъй като изпитваме естествен стремеж да се сравняваме, „перфектните“ образи, често налагани от лидерите на мнение с хиляди последователи, карат някои хора да смятат, че животът им не е толкова хубав и че те не се справят достатъчно добре.

Стремежът към съвършенството, подобно на това в социалните мрежи, е като усилието на хамстера, който върти колелото – няма край. Това коментира пред БНР психологът Виктория Дякова.

„В днешно време голяма част от хора се сравняват с това, което виждат в социалните мрежи и по-специално в Инстаграм. Там много голяма част от съдържанието има фалшива нотка – филтрите, снимките на красиви места, на които не всеки може да си позволи да отиде, телата, които могат да бъдат коригирани с всякакви програми и целият този образ, който се създава и бива интроектиран в младите хора като нещо, което трябва да бъде постигнато. Подчертавам думата „трябва“, което води след себе си големи последствия, защото когато съм си поставила един образ идеал, който искам да достигна и се стремя към него и влагам ежедневни усилия, малко се получава като хамстера, който върти колелото – няма край, защото тези образи не са реални“.


В Инстаграм всички споделят най-хубавите си моменти

 „Ние качваме снимки, запечатваме моментите, които са прекрасни и по този начин създаваме една грешна, химерна представа, че всичко в живота е само добро или че само към доброто трябва да се стремим. Разбира се, никой не иска да има проблеми, конфликти, болести, но те са неизбежна чат от живота. (...) Животът е дуален. Няма как да има само хубави моменти и няма как да няма конфликти, това означава, че единият си премълчава. Но никой няма в този момент да си направи видео как се кара“, посочи Виктория Дякова.

При много хора и особено при по-младите първата работа сутрин е да влязат в социалните мрежи, където имат профил, и да проверят какво ново е качено там, получили ли са пореден лайк на тяхна снимка или видео. Пристрастяването към социалните мрежи не е класифицирано като психическо заболяване от Световната здравна организация, но това не значи, че вече не се забелязват симптоми, характерни за зависимостите, като непрекъснато желание за сърфиране, проява на тревожност при откъсване за по-дълго време от социалната платформа, непрекъснато споделяне на снимки с цел получаване на чуждо одобрение. 


С всеки един лайк ние отделяме хормони на щастието. Какво обаче можем да направим, за да излезем от капана на зависимостта от чуждото одобрение?

„Ако просто се опитаме да си наложим някакви рестрикции времево колко време прекарваме в социалните мрежи, по-скоро ще дадем аналгин, ще приспим главоболието, но причините ще си стоят. Има две основни причини. Едната е вроденото ни чувство за малоценност и второто нещо е поведението ни, което много често е социално желателно и ние имаме нуждата от това да бъдем одобрявани.

С всеки един лайк, с всеки един знак, че сме харесвани и одобрявани, първо, освобождаваме хормони на щастието, в същото време доказваме на себе си отново, че ние ставаме, т.е. вървим „против“ чувството си за малоценност.  Колкото по-харесван си, толкова повече това ти носи вътрешно удовлетворение, което те кара да влизаш в тази спирала - да качваш още постове, да събираш още лайкове“.


Това, което ти мислиш за себе си, е много по-важно от това, което другите мислят за теб, убедена е психологът Виктория Дякова:

„Когато осъзнаеш, че ти няма как да си харесван от всички хора и че нямаш нуждата реално от това всеки един човек да те одобри, всеки един човек да те приеме, защото ние сме толкова индивидуални, толкова различни... И когато имаш стабилната самооценка и вярваш в себе си, своите умения и качества, тогава това, че някой не те харесва, не може да те бутне. Когато осъзнаеш този процес, че влизаш в тази спирала, че си харесван, че одобрението на постовете ти ти носи одобрението на другите и те кара те да се чувстваш значим... Трябва да го разграничиш от това, че всъщност си значим заради това, това и това, а не само заради социалните мрежи. И когато се почувстваш достатъчно сигурен в себе си, няма да имаш тази нужда да продължаваш по този начин или не с идеята да събираш лайкове.“

Интервюто с психолога Виктория Дякова можете да чуете в звуковия файл.
Снимки: Unsplash

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Васко Кръпката

Васко Кръпката: За мен младите хора са в час

На 8 декември се навършват 44 години от смъртта на английския музикант и активист за мир Джон Ленън. Певецът е убит на 8 декември 1980 г. Смъртта му шокира целия свят, но наследството му продължава да вдъхновява поколения. „Още, когато бях малко дете и когато чух Бийтълс за първи път леля ми Стефка донесе един магнетофон и пусна ¨O,..

публикувано на 14.01.25 в 14:17

„Любов и мир“ са думите, които Радка Рубилина пише на Стената на Джон Ленън в Прага като дете

Международният ден на студентите се отбелязва на 17 ноември заради поредица от кървави събития, случили се в Чехия през 1939 година.   „Събитията са свързани с окупацията на Чехословакия през 1939 година. Престава да съществува Чехословашката република и се обявява протекторатът в Чехословакия. В тези смутни и тъжни времена единствената част..

публикувано на 14.01.25 в 14:04

Силистренският театър може да прекъсне работа. Чакат МК да одобри средства

За първи път театърът в Силистра започва новата година с над 60 000 лева неразплатени задължения. В други години процентът е бил минимален.  Коледно-новогодишните празници са били белязани от липсата на пари за режисьори, сценография, командировъчни .  Отложена е премиера и заради неодобрен от Министерството на културата разход за пулт..

публикувано на 14.01.25 в 09:20

Не лукс, а необходимост: Още 3 солни стаи във врачанските детски градини

През тази година още три детски градини във Враца ще имат солни стаи за здравна профилактика на малчуганите. В града вече работят две такива звена. Идеята за солна терапия на децата е на общинската управа . Така от 15 детски градини, една трета до пролетта вече ще имат работещи солни стаи. Представете си в болнавото, мъгливо и студено зимно..

публикувано на 14.01.25 в 06:55
Димитър Събев (л)

Мечта в инвалидна количка

Желанието да пътува по света и да се докосне до природата и културата на различни държави е все още несбъдната мечта на 33-годишния Димитър Стоев от балчишкото село Оброчище. Мечтаейки, той решава да учи мениджмънт в туризма. По време на студентски стаж във Франция обаче става тежка злополука, след която Митко е прикован в инвалидна количка...

публикувано на 14.01.25 в 06:35
Снимката е илюстративна

Отец Стоян Бербатов: Много българи започват да ходят на църква за първи път в чужбина

Отец Стоян Бербатов е един от българските свещеници в Западноевропейската ни епархия . След 20 - годишна служба в Благоевград, преди близо 5 години, отец Стоян Бербатов променя посоката на своя живот.  С болка в душата оставя енорията, близки, приятели и заминава заедно със семейството си в белгийската столица , защото съпругата му -..

публикувано на 12.01.25 в 13:38
първокласничката Никол Цанкова

Никол Цанкова е най-четящото дете в Русе

Всяка година екипът на Регионалната библиотека "Любен Каравелов" в Русе отличава най-активните читатели и поздравява приятелите и доброволците си. За девета поредна година в най-голямата библиотека в областта вадят картоните и броят кой колко книги е взел и върнал през отминалата година. Разбира се, че не броят така, както преди години,..

публикувано на 12.01.25 в 07:24