Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Халката - скален феномен над Сливен, обвит в легенди

Снимка: Стоян Радев

Лятото е не само море, но и време за приключения.

В Сливенския балкан има маршрут, чиято крайна точка е скалният феномен Халката.

За пътеката на здравето до нея сливналии казват, че се превърнала в нещо като втора пешеходна зона на града.

Халката, както всички от Сливен знаят скалния феномен, е най-бързо достиганата цел в планината, защото пътеката е кратка, на места стръмна, но не опасна, а изкатерилият се до върха бива възнаграден с чудна гледка към Сливенското поле от 700 метра надморска височина.

Най-лесният път е с автомобил - от автомагистрала „Тракия“ до Сливен, от там до долна станция на лифта, а на финала пеша. Преди да тръгнете нагоре може да си налеете студена вода от близката чешма, а на добър час ще ви пожелаят дядовците, за които планинските разходки са вече само спомен.  

„Вече не ходим до там. Не издържат краката. Нашата работа е пенсионерска.“

От долна станция на лифта поемате на север, през дървеното мостче и от там по указателните табели след 25-30 минути нормален ход ще стигнете до това митично място.

Връзвали са там корабите. Едно време е било тук море, нещо като пристанище“, гласи една от легендите за Халката.

Нова теория има известен сливенски любител на планината и организатор на най-тежкото планинско изкачване на Сливенския балкан - „Хайдушки игри“, Стефан Стефанов.

Халката е особен вид светилище. Всички светилища са свързани със слънцето. Както Утробата в Родопите, тук също слънчевият лъч влиза в Халката. На зимното слънцестоене, 22 декември. С точност до 1 минута – това е поразителното, в 12 без една минута, слънчевият лъч е от западния бряг на реката, 12.00 е във водата, 12 и 1 минута вече е на източния бряг на реката. Може да си сверим часовника по Халката.“

Към момента местната историческа общност отрича тези твърдения, но пък историята звучи тип ала Индиана Джоунс, което разпалва фантазията дори и най-скептичните.

Спортуващи, разхождащи се и отслабващи – по пътеката се срещат всякакви хора.

„На две три седмици веднъж се качвам за разнообразие.“

„Тичам почти всеки ден. Който е свикнал, не е проблем.“

„Балканът е много добро място за сваляне на килограми.“ 

Двама души усилено тренират за изкачването за състезанието „Хайдушки игри“. Надпреварата по чукарите ще е чак следващата година, но те са тук и се готвят. Споделят и истории около състезанието.

„Един приятел се пробва тази година да носи един мях нагоре, но не продължи дълго.“

За изкачилите се до Халката – кратък отдих, малко снимки и обратно по склона надолу.

Може да се качите до скалния феномен и виртуално - като чуете звуковия файл.

Снимки: Стоян Радев

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Отец Генадий от град Арциз: Хората ми задават тежки въпроси, душата ми вадят!

"Имаме близки и познати, които воюват на фронта или лежат ранени в болница, имаме и загинали приятели във войната в Украйна, това е изпитание и за духовенството, и за всички останали , каза за "Хоризонт" отец Генадий от град Арциз, Украйна .  "Когато е в мирно време, проповедите на свещениците са едни, във военно време е необходима лична..

публикувано на 21.05.24 в 10:45

След LUNAR нека бъде светлина и в Нощта на музеите

Десетки разнообразни културни и научни институции се включват в Европейската нощ на музеите (галерии на открито и закрито, национални и градски музеи, научни и културни институти, архиви, къщи-музеи на големи български писатели и поети, съвременни пространства за изкуство и култура). Над 60 обекта се включват в инициативата "Нощ на..

публикувано на 18.05.24 в 11:53
НАСА сонда Осирис астероид Бену

Между научното и комерсиалното използване на ценни материали на астероидите

Чаена лъжичка черен прах зарадва в края на миналата година учените. Причината е, че тя може да разкрие повече подробности за произхода на Земята. Но може да бъде и първата крачка към използването на метеоритите за добив на ценни метали и вещества. Бизнесът оказа се поне в САЩ, вече има идеи и събира капитали. Преди осем месеца на..

публикувано на 18.05.24 в 07:05
Емблематичният за града Рачо Ковача в карнавална премяна

Време е за традиционния габровски карнавал

Днес е денят на Габрово, а утре - традиционният карнавал . Веселият празник е символ на града на хумора. За мащабното събитие габровци се готвят цяла година, а карнавалният екип държи под око политиците , чийто кукли задължително дефилират пред погледите на зрителите. Сюжетите тази година са събрани под мотото "Правете карнавал, а не..

публикувано на 17.05.24 в 07:12

Поляците - добронамерени, но не знаят много за България. Как се привличат туристи?

Три български общини - Дългопол, Провадия, Долни чифлик, ще бъдат рекламирани на полския пазар по проект за подпомагане на черноморските общини. Проектът се нарича "Открий миналото, преживей настоящето". През лятото на миналата година у нас са почивали полски туристи от всички възрастови групи , като най-много са били семействата с деца. От..

публикувано на 16.05.24 в 07:04

Географски рекорди и невероятни факти за планетата на Фестивала на науката

ХІV Софийски фестивал на науката е към своя край, но в последния му ден можете да се удивите на каква възхитителна планета живеем с презентацията на гл. ас. д-р Калоян Цветков от СУ "Св. Климент Охридски" . Калоян се включва във фестивала за първи път, инак е изпечен географ, пътешественик и преподавател. В "Изотопия" той разкри в аванс..

публикувано на 12.05.24 в 14:53

Николай Петков представя българския път към Еверест

; Кения (5199 м), по премиерен „Български път“ по южната стена на Батиан, от 7-а категория (UIAA), 18 – 20 декември 1991 г., заедно с Иван Масларов; Уаскаран (6768 м), Кордилера Бланка, Анди, през 1996 г., заедно с Кирил Тафраджийски и Господин Господинов; Транго Тауър (6257 м), или Безименната кула в Каракорум по Словенския маршрут през 1998 г.,..

публикувано на 12.05.24 в 06:00